Festival HORY A MESTO v Bratislave


4606   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Festival Hory a mesto

Už dvadsaťročný Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa stále viac venuje aj ENVIRO-témam. Profiluje sa ako environmentálne uvedomelý a snaží sa zodpovedne pristupovať k životnému prostrediu, ako aj k šíreniu osvety v tejto oblasti. Tohto roku sa v programe zameria na tému „zdravé a vedomé jedlo“, návštevníci sa o nej môžu dozvedieť viac prostredníctvom filmov, prednášok a diskusií. Jubilejný ročník sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

Festival Hory a mesto

Aj napriek tomu, že festival vznikol pôvodne ako lezecký a horský, cítime potrebu prinášať do programovej štruktúry témy týkajúce sa environmentálnych problémov. V roku 2007 sme do programu prvýkrát zaradili ENVIRO sekciu s filmami, prednáškami a následnými diskusiami, a odvtedy sa stala pevnou súčasťou festivalového programu,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

Festival Hory a mesto

Prečítajte si: Šetríme prírodu s novinkou „Do poslednej omrvinky”

Vlani sa leitmotívom ENVIRO sekcie stal minimalizmus – minimalistické bývanie; minimalistické varenie bez odpadu; turistika a cestovanie minimalisticky. Tento rok sa sekcia ENVIRO v sobotu 30. marca bude venovať zdravému a vedomému jedlu. Na programe sú štyri prezentácie – Na tému „pôvod jedla, lokálnosť, sezónnosť, prístup farmárov k pestovaniu“ bude prednášať Vladislav Šustr, majiteľ reštaurácie Lahodnosti v Poprade. Prezentáciu k etickému chovu kráv, spracovaniu mlieka a výrobe eko syrov predstaví Marián Šustr, tiež z Popradu. Predstavia sa aj zakladatelia známej značky Dobrožrút, zero waste pekárne s bezobalovou predajňou s eko produktami v Bratislave. O zdravom stravovaní detí, osvete a kurzoch varenia pre deti bude hovoriť Katarína Medveďová-Ovečková, COOKUCKA.

Festival Hory a mesto

Environmentálne uvedomelý pohľad je tiež jedným z kritérií pri dramaturgii celého festivalového programu. Jednou z dlhoročných priorít festivalu je podporiť a dať priestor „čistému cestovaniu“. „Ide o snahu dotknúť sa bezprostredne krajiny, s úctou a rešpektom precítiť tradičný spôsob života. Ak sa dá, čo najviac s využitím vlastných zdrojov, či už pri použití dopravného prostriedku  – bicykla, miestnej dopravy alebo prebývania v krajine,“ doplnila zostavovateľka sekcie Cestokluby KINO SVET Soňa Oravcová.

Bude sa ti páčiť: Tatranský národný park a fotografie k jubileu

Všetky témy tohtoročného festivalu predstavia tak, ako každý rok, špičkoví odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia. Mnohé prednášky podporia aj filmové dokumenty, ktoré sa zameriavajú na dané problematiky vo svetovom meradle.

Festival Hory a mesto

Informácie o programe Medzinárodného festivalu Hory a mesto 2019 nájdete na
www.horyamesto.sk