Sign in / Join

Nedeľa v Danubiane II: Rita Koszorús – Hadal of My Aquarium. Alebo cesta hľadania času a jeho plynutia…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kosorusz, Danubiana, Aquarium

Jesenná cesta za kultúrou k Dunaju pokračuje. Dnes pozývame hľadať vlastné akvárium – Aquarium. Tú najhlbšiu zónu. Má ju každý z nás. Aj Rita Koszorús – umelkyňa, ktorá síce vyštudovala maliarstvo, nebojí sa však pracovať s inými médiami, ako sú video, inštalácia, koláž alebo kresba. Dokázala to v Galérii Danubiana aj osobne…

Vo svojom aktuálnom projekte Hadal of My Aquarium rozširuje svoju mediálnu pôsobnosť aj o keramické objekty či priestorovú koláž vytvorenú z fragmentov kobercov. Zdá sa, že plocha vymedzená povrchom plátna jej nestačí. Oslobodzuje sa a neustále vychádza von z rámu do výstavného priestoru, kde vytvára situácie a vzťahy medzi jednotlivými dielami i objektmi. Každý jeden z nich je pritom súčasťou celkového naratívu a zároveň v sebe nesie svoj vlastný príbeh.

Rita Kosorusz, Danubiana

Nekonečná veličina čas…

Vo svojej tvorbe sa autorka dlhodobo a z rôznych uhlov zaoberá témou času; jeho plynutím, zachytením či zastavením. V poslednom čase sa začala obhliadať späť. Skúma pamäť i nostalgiu a to, čo ich tvorí, detstvo ako formatívne obdobie života človeka a identitu. V pokrčenom plátne a keramike, abstraktných štruktúrach a farebných vrstvách možno nevidíme konkrétne udalosti, no ich kombinácie a premyslená výstavba v nás majú evokovať niečo známe, už videné či zažité, miestami až absurdné a surreálne, akou je aj naša každodennosť.

Neprehliadnite:

Nedeľa v Danubiane, SF , Abonentky
ABONENTKA na KLASIKU sa v Slovenskej filharmónii oplatí.
Bohatá koncertná sezóna sľubuje zážitky

Ako vlny na mori…

Opakujúce sa fragmenty, ktoré možno poznáme z jej starších diel, sú na nových plátnach vsadené do iného kontextu. Sú ako vlny na mori, ako príliv a odliv – stále, no zakaždým iné. Podobne ako je to aj v živote. Keď sa vraciame k „starým známym” veciam, potrebujeme ich znova zažívať, analyzovať a možno sa nám pomocou nového uhla pohľadu podarí aj niečo odkryť. A napokon sa vďaka nim máme možnosť formovať, posúvať, vytvárať si vlastnú identitu.

Aquarium na samom dne… ľudskej duše

V aktuálnej výstave nám Rita Koszorús dáva možnosť nahliadnuť do jej súkromného „akvária”. Jej Aquarium je však súčasťou väčšieho – ľudského celku. Miestami možno trochu temného, rovnako ako aj hadal, ktorý je najtmavším a najhlbším morským dnom, zároveň však dobrodružným a plným možností pre našu predstavivosť.

Rita Kosorusz, Danubiana

Autorka (na obr.) pozýva nás, divákov a diváčky, vnárať sa hlboko nielen do jej spomienok a aktuálneho prežívania, hľadať v nich spojitosti i rozdiely s našimi životmi, ale skúsiť sa ponoriť aj do vlastnej najhlbšej zóny, hadala svojho akvária.

Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Koszorus, Danubiana

Viac emócií môžete zažiť nad vodami Dunaja na výstave do 23. októbra, Ut – Ne 10,00 – 18,00 h.

Text: Galéria Danubiana
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana, Oliver Obert, Bara Podola     

Viac na: www.danubiana.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.