Hostia jubilejného Medzinárodného festivalu HORY A MESTO


5003   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hory a mesto

Festival Hory a mesto si v Bratislave získal tisícky priaznivcov a fanúšikov, ktorí si nenechajú ujsť skutočné bohatú ponuku filmov, prezentácií a zaujímavých sprievodných akcií.

Americký lezec veľkých stien Tommy Caldwell, skúsený himalájista a cestovateľ Mára Holeček. 16-ročná kapitánka lode Laura Dekker, talentovaná lezkyňa, ktorá stúpa za svojím snom Miška Izakovičová. Oceňovaný režisér horských filmov Pavol Barabáš a ďalší hostia zo zahraničia aj zo Slovenska pricestujú na tohtoročný jubilejný medzinárodný festival HORY A MESTO, ktorý sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

Pestrá a už aj generačne rozvrstvená zostava hostí svedčí o rozmanitosti charakteru festivalu, ktorý si tohto roku pripomína dvadsiate výročie vzniku.

Hory a mesto

Tommy Caldwell

prichádza na festival Hory s prednáškou a vysoko oceňovaným filmom The Dawn Wal. Prelezenie cesty Dawn Wall v strmej stene El Capitana, ktorá je dnes považovaná za najťažšiu skalnú cestu vo veľkej stene na svete. Tommymu zabralo skoro desať rokov plánovania a skúšania, a nakoniec 19 dní v stene v jednom kuse. Návšteva Tommyho v Bratislave na festivale Hory a mesto bude skutočne veľkou udalosťou, na ktorú sa všetci tešíme, povedal programový riaditeľ Alan Formánek. Veľkofilm Dawn Wal (amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella)  o Tommyho preleze najťažšej veľkej steny na svete, spojený s diskusiou, sú naplánované na záver festivalu v nedeľu 31. marca 2019.

Pozrite si: Festival HORY A MESTO predstavuje dobrodružných cestovateľov…

Najmladšia jachtárka na svete Holanďanka Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 ako 14-ročná zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. Musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu. Svoju 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici, a keď ju ukončila, mala 16 rokov – pristála 21. januára 2012 v Karibiku na ostrove Svätý Martin. Laurina multimediálna prezentácia Ako som v šestnástich oboplávala svet je na programe vo štvrtok 28. marca o 20. hodine.  

Hory a mesto

Dotknúť sa neba

– alebo Mára  Holeček hosťom 20. ročníka HORY A MESTO, taký je názov pútavého rozprávania horolezca, cestovateľa, filmového dokumentaristu, spisovateľa a fotografa Máru Holečka. Jeho prezentácia, ktorá sa na Festivale Hory a mesto uskutoční v piatok 29. marca o 20. hodine, bude o roku dobrodružstiev jedného himalájistu a dobrodruha.

Dvaja dobdrodruhovia

Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič začiatkom roka 2018 nakrúcali v pralesoch Amazónie pôvodné indiánske kultúry. Po prechode horskou džungľou si uvedomili, že ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ Venezuela nepadne na kolená. Viac o tom povedia oni sami v rámci prednášky “Salto je  kráľ – Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta”, v sobotu 30. marca o 19.30. V rámci tohto “venezuelského” večera uvidia návštevníci aj Barabášov film Tieň jaguára.

Hory a mesto

Lezkyňa Miška Izakovičová

začala liezť pred pár rokmi a už po dvoch rokoch mala za sebou svoju prvú cestu obťažnosti 8a. Miškin dávny lezecký sen bolo vyliezť na El Capitana. To, čo sa pred ôsmimi rokmi zdalo nedosiahnuteľné, sa pre ňu na jeseň 2018 stalo realitou – so spolulezcom Ivom Šabom vyliezli cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch. Nielen o tomto preleze bude mať Miška prezentáciu na Hory a mesto, Moja cesta na Veľký kameň, v sobotu 30. marca o 19. hodine.

Hory a mesto

Jožo Krištoffy a Ondro Húserko

si vo februári 2019 splnili sen – vyliezli legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalý compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov. O svojom čerstvom počine prídu títo dvaja alpinisti porozprávať a premietnuť na festivale film Cerro Torre – sen každého lezca, v rámci jedného bloku s Miškou Izakovičovou v sobotu 30. marca o 19. hodine.

Aj sekciu VODA

budú sprevádzať zaujímaví hostia. Evina Lásko, Tomo Andrássy prídu porozprávať o pádlovaní na divokých riekach Vysokého a Nízkeho Kaukazu V krajine červeného kríža, v piatok 29. marca o 17. hodine. O tom, ako sa skupinka kajakárov z Česka, Slovenska a Južnej Afriky vydala objavovať rieky v okolí jazera Malawi, porozpráva v rámci avizovaného bloku Pavol Andrássy. Prednáška sa volá Kajakom do Malawi.

Sekcia SNEH-SKIALP

dostane priestor v prvý deň festivalu, v stredu 27. marca o 19.30. Návštevníkov úvodného večera čaká rozprávanie o zážitkoch z najkrajších lyžiarskych túr po slovenských pohoriach. Prednáška Mira Peťa má názov Na lyžiach po Tatrách a Fatrách. Ďalší hosť sekcie Robo Vrlák sa bude venovať Peruánskym Andám. Ponúkne prezentácie a krátke videá z lyžovania na ikonických vrcholoch v peruánskych Andách. 

www.horyamesto.sk
Video © ŠUŠKA production s. r. o.