Pod názvom MMXXII sa v Galérii Danubiana predstavuje súčasník slovenskej maľby Ivan Csudai

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
MMXXII, Ivan Csudai, Danubiana, lexikon.sk

Hlavným zámerom podujatia MMXXII je jednak zúročiť maliarsky program autora a jednak ukázať ho v novom svetle, s posunom k aktuálnej tvorbe posledných rokov. Prirodzene, výstava bude reflektovať aj charakteristický retrofeeling, svieži remix zvolených ikonografických prvkov a zároveň ich kryštalizáciu v nových obrazových zostavách a kontextoch.

Pre diváka pôjde o istý „déjà vu“ efekt – už videného a nepoznaného zároveň (to je metaforicky vyjadrené aj v názve výstavy „MMXXII“). Jadro Csudaiovej prezentácie tvorí aktuálna séria maliarskych prác z rokov 2021/2022. Kľúčovú rolu tu zohráva opäť kultový macík – Tedy bear, „nemý svedok“ obrazového diania, bezbranný plyšový hrdina (jeho melancholické alter ego). S ním sa na scéne objavujú príznačné atribúty, čo prežili mnoho generácií: lebka, zástava, ryba, hlava, vtáčik a pod. Celé toto predstavenie je prekryté novou vrstvou, či sieťou škvŕn, fŕkancov a farebných zatečencov.

Danubiana, Csudai

Zrážka dvoch maliarskych prístupov

Túto novú sériu plátien dopĺňa časť tzv. obývačkových malieb, kde ide o „zabývanie sa“ v obraze zariadených interiérov – tu sa tesnia sedačky, kreslá, komody, zrkadlá, lampy a všadeprítomný „mackopsík/mačkopsík“. Osobitú kapitolu výstavy bude tvoriť súčasná spolupráca s mladým kolegom – maliarom Šimonom Kučerom (*1996). Tento vizuálny rozhovor prináša zrážku dvoch maliarskych prístupov (Kučerove geometrické farebné polia a Csudaiov vstup obrysmi) aj netypické formáty elíps, ktoré podporia intenzívny kozmický dialóg v štýle „Saturn Space“.

Danubiana Csudai

Len pre Galériu Danubiana…

Výstava je špeciálne „ušitá“ na priestory Danubiany a je členená na dve úrovne – prízemie prednostne prezentuje práce na papieri (kresby a grafické listy) a poschodiu dominuje obrazová slávnosť akrylovej maľby. Ivan Csudai tak predstavuje svoje osobité maliarske myslenie a autonómne videnia sveta. Výstava sa preto stáva potrebným ohliadnutím sa za jeho maliarskou cestou posledných rokov, inovatívnou autorskou ikonografiou aj otvorením nového priestoru pre jeho ďalšie napredovanie…

Neprehliadnite:

ESCAPING REALITY, Ondrej Rudavský, lexikon.skESCAPING REALITY je originalita a výnimočnosť vo výpovedi Ondreja Rudavského v Galérii Danubiana

Ivan Csudai a jeho cesta umeleckým svetom

Prof. Ivan Csudai (na obr.) sa narodil v r.1959 v obci Svodov). Je významný slovenský maliar, grafik, artrocker a vysokoškolský pedagóg; žije a tvorí v Bratislave. V rokoch 1981 – 1987 absolvoval VŠVU v Bratislave a od roku 2001 je vedúcim 4. ateliéru katedry maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave; v roku 2005 bol vymenovaný za profesora. Jeho diskografia z rokov 1992 – 2011 obsahuje 7 sólových albumov a 2 albumy so skupinou Sleepy Motion.

Ivan Csudai

Individuálne výstavy (výber): 2020 – Modrá lampa (spolu s M. Černušákom), MVL Košice; 2019 – V zrkadle maľby, Galéria Jána Koniarka v Trnave; 2017 – Untitled, White & Weiss Gallery Bratislava; 2017 – Druhá retrospektíva 2010 – 2017, SSG Banská Bystrica; 2016 – Ars interpretandi, PGU Žilina; 2015 – Positives, SOGA Bratislava; 2014 – Autobiograf, Galéria Alfa, Kulturpark Košice.
Užitočné informácie o výstave MMXXII:

MMXXII, Csudai,

Danubiana Meulensteen Art Museum
Bratislava – Čunovo, Vodné dielo
GPS: N 48. 029444°| E 17.224444°
Trvanie výstavy: do 4. 9. 2022
Otváracia doba: Utorok – Nedeľa 10.00 – 18.00 h. (v pondelky sú výstavné priestory zatvorené)

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Kurátor výstavy: Vladimír Beskid
Foto: archív Danubiana      

Viac na: www.danubiana.sk
              www.ivancsudai.sk