Kráľovská koruna v ženských rukách – Stredoveké hradné slávnosti na hrade Ľubovňa


4450   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stredoveké hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

V Starej Ľubovni na hrade Ľubovňa a v blízkom skanzene sa vždy niečo zaujímavé deje. 26. – 28. júla sprítomnia v programe Stredoveké hradné slávnosti historické udalosti, keď sa o kráľovskú korunu uchádzali dve sestry, Mária a Hedviga a je pravdepodobné, že v roku 1392 navštívili hrad Ľubovňa. Príďte spoznať legendu a užiť si bohatý denný i nočný program i remeselné trhy.

Kráľovská koruna v ženských rukách

Podľa legendy sa v roku 1392 uhorská kráľovná Mária I. vybrala na cestu po svojej krajine. V tom istom čase sa jej sestra, poľská kráľovná Hedviga I., vybrala do Uhorska na stretnutie so sestrou. Svedkom ich stretnutia mohol byť práve hrad Ľubovňa. Ich panovanie netrvalo dlho a nebolo šťastné.

Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

Foto: pis.sk

Mária I. bola otcom vyvolená na poľský trón, ale po smrti staršej sestry Kataríny, ktorá mala byť panovníčkou v Uhorsku, si ju šľachta vybrala za svoju kráľovnú. Kráľovská koruna na jej hlave nebola stála. K upokojeniu situácie v krajine pomohol jej manžel Žigmund Luxemburský, ktorý ju postupne o korunu pripravil. Jej krátky život ukončil pád z koňa. O to smutnejší, že Mária čakala svoje prvé dieťa, ktoré pri páde predčasne porodila a spolu s dieťaťom zomrela.

Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

Máriina mladšia sestra Hedvigy mala podobný osud. Po dohode poľskej šľachty s jej matkou, bola Hedviga v roku 1384 korunovaná za poľskú kráľovnú. Za manžela jej vybrali litovské knieža, pohana, ktorého pred sobášom spolu s celým jeho národom pokrstili. S manželom vládli rovnoprávne, čo sa však Vladislavovi Jagełło nepáčilo.

Neprehliadnite: Tomáš Bezdeda na koncerte pod hviezdnym nebom Hradu Ľubovňa

Rovnako ako sestre, aj Hedvige sa stalo jej vytúžené tehotenstvo osudným. V roku 1399 predčasne porodila dcéru Alžbetu Bonifáciu, ktorá po troch týždňoch života zomrela. Iba týždeň po nej skonala aj samotná Hedviga.

Program na hrade

Stredoveké hradné slávnosti, ktoré sa na hrade Ľubovňa uskutočnia v dňoch 26. – 28. júla 2019, aby si pripomenuli legendu o sestrách Márii a Hedvige, sľubujú po celé tri dni bohatý program.

Stredoveké hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

Hlavný program sa uskutoční o 11., 13., 15. a 16.30 hodine. Návštevníci budú môcť obdivovať umenie šermiarskej skupiny Sarus z Prešova, ShadenProfi Dance Company zo Spišskej Novej Vsi a sokoliarsku skupinu sv. Bavona zo Štiavnických Baní. Sprievodným programom budú remeselné trhy v skanzene pod hradom Ľubovňa. Legendu o Hedvige a Márii sa účastníci dozvedia počas nočnej prehliadky hradu Ľubovňa, ktorá sa uskutoční dňa 26. júla 2019 so vstupmi o 21., 21.15, 21.30 a 21.45 hodine. Spestrením programu bude piesková animácia a ohňová show, ktorá sa uskutoční o 22. hodine na hradnom nádvorí.

www.hradlubovna.sk