Festival HORY A MESTO predstavuje dobrodružných cestovateľov…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
festival HORY A MESTO

 

Pre niekoho je cestovanie životný štýl, pre iných únik zo zabehnutého života či splnenie si vlastného sna. Divácky obľúbené Cestokluby KINO SVET prinesú do programu jubilejného 20. ročníka medzinárodného festivalu HORY A MESTO 23 prezentácií, pozvanie prijalo takmer 30 prezentujúcich, medzi nimi cestovateľské legendy späté s festivalom, ale aj nováčikovia. Priestor dostanú rozprávania o dlhodobých a ďalekých cestách, o Life Van cestovaní „s domčekmi na štyroch kolesách“, o tvárach a farbách afrických etník, a samozrejme aj o menej známych kútoch Slovenska.

HORY A MESTO sa tohto roku uskutoční od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

Čakajú nás prezentácie, ktoré si nevšímajú len „highlighty“, ale objavujú zákutia skryté pred turistami. Umožnia nám kulturálne premostiť všetky kontinenty, odhaliť vnucované stereotypy a hľadať si inšpirácie na vlastné cesty. Mojou snahou tento rok je priviesť na festival CESTOVATEĽOV, nie CESTUJÚCICH“. Rozdiel je v tom, že cestovateľ má cieľ, prípravu, vytvára si svoju cestu a objavuje, zatiaľ čo cestujúci sa necháva viesť,“ povedala Soňa Oravcová, dramaturgička cestoklubových premietaní KINO SVET.

Tohtoročné Cestokluby sú zoradené do samostatných tematických blokov. Prvý z nich vytvárajú hostia spätí s históriou festivalu. „Začíname s najväčšou cestovateľskou legendou minulého storočia s presahom do súčasnosti. František Kele patril k prvým hosťom na festivale, ktorý hneď na úvod prezentoval cestu okolo sveta,“ dodala Soňa Oravcová. Bolo to v roku 2002. Festival si tohto roku pripomína dvadsiate výročie, Cestokluby – ako samostatná programová sekcia – vznikli o dva roky neskôr.

festival HORY A MESTO

SPOMIENKY SPOLULEZCA

Prezentácia má názov Fero Kele 3D CESTOVATEĽ a HUMANISTA, pretože približuje jeho neuveriteľnú cestovateľskú rozmanitosť, či do ŠÍRKY – DĹŽKY – VÝŠKY, odkrýva výnimočnosť a jeho osobný aj historický vklad. „Ponúkame dvojblok pozostávajúci z blízkych ľudí, ktorí zdieľajú svoju osobnú skúsenosť: OČAMI SPOLULEZCA (Ivan Lehotský), MOJE HORY – po stopách Ferka Keleho (Martin Šperka), 35 ročné siločiary expedície SAGARMATHA 84 (Miloslav Končok) a Fero Kele TROCHA INAK – očami jeho dcéry – Táňa Keleová Vasilková,“ doplnila zostavovateľka sekcie.

Svoje cestovateľské skúsenosti predstavia na festivale aj tí, ktorí sa o vznik novej sekcie pred 18 rokmi pričinili. Ľuboš Fellner stál priamo pri zrode Cestoklubov (50 ROKOV), s HORY A MESTO užšie spolupracoval aj Rudolf Švaříček (ŠOKY A SKOKY TICHOMORIA) a niekoľko ročníkov sa na tvorbe programu podieľala aj Eva Rosíkova (FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY).

festival HORY A MESTO

Z KARPATSKÉHO OBLÚKA DO HIMALÁJÍ

 

Ďalší tematický blok vytvárajú prezentácie, ktoré spája boom diaľkových turistických trás. „Snaha byť na cestách čo najdlhšie, s minimálnymi nákladmi a čo najčistejším spôsobom. Tu určite patrí prvenstvo legende slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky Svetozárovi Krnovi v prezentácii Z KARPATSKÉHO OBLÚKA DO HIMALÁJÍ, zhrnutie skúseností z deviatich výprav,“ povedala Soňa Oravcová.

Pozrite si: Medzinárodný festival HORY A MESTO má novú filmovú sekciu

Súčasťou Cestolubov bude aj film PRVÁ PLAVBA – Maidentrip je o hlavnej hostke festivalu, holandskej jachtárke Laure Dekker, ktorá v 14 rokoch (keď došla do cieľa mala 16 rokov) sama oboplávala svet a stala sa tak najmladším človekom na Zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010. Režisérkou filmu je Jillian Schlesinger, nezávislá autorka, spisovateľka a producentka pre televíziu, ktorá zaň dostala niekoľko ocenení.

festival HORY A MESTO

MOJA PACIFICKÁ HREBEŇOVKA

Cestu, ktorá mení náš život, cestu z dňa až na vrcholky amerických hôr, predstavuje Monika Benešová a jej prezentácia s názvom MOJA PACIFICKÁ HREBEŇOVKA. Ide o silný príbeh mladej ženy, ktorú vyprovokovali zdravotné problémy a dokázala zdolať 4200 km pešo naprieč americkou divočinou. Veronika Šaradínová a Peter Ondriaš zas budú prezentovať najdlhšiu cestu na pevnine 365 DNÍ PO ÁZII: OD RUSKA AŽ PO VÝCHODNÝ TIMOR. S batohom na chrbte sa túlali ázijskými krajinami s cieľom vidieť, zažiť a ochutnať čo najviac. Jura a Matúš Holubovci zas navštívili najkrajšiu krajinu sveta, o ktorej nik nepočul – BICYKLOM NAPRIEČ TADŽIKISTANOM A KIRGIZSKOM ŤAŽKOU CESTOU, to je názov ich rozprávania o tom, ako prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang, a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktoré príznačne nazvali „najkrajšou krajinou sveta, o ktorej nik nepočul“.

festival HORY A MESTO

200 DNÍ KARAVANOM

Novou sekciou je Life Van cestovanie, cestovanie so svojím „domčekom na štyroch kolesách“. Martin Gábor sa podelí o svoje zážitky, ako sa vydali vo svojej zrenovovanej slimačej ulite za dobrodružstvom po prírodných krásach amerického kontinentu, dvaja ľudia a 15-mesačné dieťa; sloboda údajne nikdy nebola bližšie. Prednáška má názov 200 DNÍ KARAVANOM: OD KANADSKÝCH GRIZLIOV PO MEXICKÉ VEĽRYBY. Ivan Staroň a Janka Masárová budú hovoriť o skoro ročnom spoznávaní lezeckých oblastí západnej Európy, o živote v dome na štyroch kolesách a o tom, ako sa dá zažiť sloboda, kde dátum ani čas nehrajú žiadnu rolu – S VORVAŇOM NA CESTÁCH.

festival HORY A MESTO

Lombok

Už pred pár rokmi sa na festivale hovorilo o cestovaní s istým presahom, tohto roku sa dá hovoriť o cestovaní ako nadhodnote. O tom bude prednáška s názvom LOMBOK: DOBROVOĽNE A DOBRODRUŽNE. Jana Koudelová bude opisovať svoju štvormesačnú “dovolenku” medzi indonézskymi deťmi, ktoré prišla učiť, no oveľa viac naučili ony ju. Táto prezentácia bude spolu s ďalšou – MYSTICKÉ FAREBNÉ BALI – od Barbory Paulovičovej na úvod Cestolubov KINO SVET, vo štvrtok 28. marca 2019. Toto otvorenie sa bude konať v spolupráci s Veľvyslanectvom Indonézskej republiky.

festival HORY A MESTO

CHUŤOVKY MADAGASKARU

O tvárach a farbách afrických etník budú hovoriť dve prednášky. Vladimír Dudlák predstaví najväčší ostrov pod rovníkom – CHUŤOVKY MADAGASKARU a Stanislav Kaľavský sprostredkuje svoje cesty v Ugande a Keni, kde sa zblízka pozeral do očí divých zvierat, stretol sa s priateľskými ľuďmi a užil si dávku cestovateľského šťastia – SNEHOVÁ METELICA 37 KM OD ROVNÍKA.

festival HORY A MESTO

OD HRADU K HRADU PEŠO A NA BICYKLI

A samozrejme ani tohto roku nesmú chýbať cesty po Slovensku. Daniel Kollár porozpráva o peších aj cyklistických putovaniach po hradoch Slovenska, od západu až na východ – OD HRADU K HRADU – PEŠO A NA BICYKLI, a dvojica Dana Ivanová a Radoslav Golian, ktorá zažila kombináciu dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku – prelezenie hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci či vynášok a následnej bežeckej výzvy v podobe Koruny Liptova, má pripravenú prednášku s názvom LETNÁ KORUNA LIPTOVA.

Foto: archív FHM
www.horyamesto.sk