MMUAW v Medzilaborciach pozýva: street artová elita Banksy & Poppy v Kunsthalle/Hala umenia v Košiciach

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
MMUAW v Medzilaborciach pozýva na výstavu Banksy & Poppy

Diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy sú prístupné v Košiciach v známej Kunsthalle/Hale umenia. Pre nedočkavých obdivovateľov ich zapožičalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) v rámci výnimočnej multimediálnej výstavy.

MMUAW v Medzilaborciach pozýva na výstavu Banksy & Poppy

Výstava street artovej elity predstavuje práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky.

Neprehliadnite:
HELLO! Andy Warhol – Koncept Warhol tour prichádza do Bardejova

Verejnosť a médiá pozývame na komentovanú prehliadku v utorok 16.6.2020 o 15:00 h. Prítomní budú zaujímaví hostia – kurátori výstavy Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. a Mgr. Martin Cubjak.

Z histórie unikátneho múzea

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop artu (od 1. apríla 2002 v zriaďo­vateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kra­ja). Dnes je múzeum nadregionálna špecifická inštitúcia múzejno-galerijného typu, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola.

Koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen život a tvorbu A. Warhola, ale aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, vplyv etnika pôvodu umelca na jeho dielo, vplyv pop artu na aktuálne umenie a témy s tým súvisiace.

Street art vs. Pop art

Expozícia je najnovšou expozíciou múzea. Predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou, alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz. V tejto expozícii si návštevníci majú možnosť okrem iného pozrieť umelecké diela významných autorov ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy a iné. Táto expozícia je jedinečnou svojho druhu.

Vizuálne túto expozíciu dopĺňajú plagátové kompozície z workshopov inšpirované street-artom autorky Jitky Kopejtkovej, pražskej fotografky a výtvarníčky. Na stenách expozície je grafická kompozícia slovenského výtvarníka Radka Repického.

Atmosféru tejto expozície dotvára film Banksy – Exit Throught The Gift Shop, ktorý je sondou do života street artových umelcov a mapuje ich tvorbu.

  • speaker: Martin Cubjak / riaditeľ MMUAW
  • kamera/strih: Dávid Kuriško, Ľuboš Oravec
  • grafika: Martin Kolčak
  • art directing: Richard Kitta, Tomáš Cižmárik

Výstava v košickej Kunsthalle / Hala umenia potrvá do konca júna 2020.

www.muzeumaw.sk