Kam za tradíciami? V Čadci budú 13. decembra chodiť po meste biele Lucie…


6660   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Lucie v meste Cadca, čarovanie s ohňom

V ľudovej kultúre podnes pretrvávajú zvyky spojené s poverami a čarovaním. Trinásty december bol na kysuckej dedine súčasťou poverových úkonov spojených s Luciou. Kysucké múzeum v Čadci pripravilo na piatok 13. decembra na mestských vianočných trhoch zaujímavú akciu – chodenie Lucie po meste.

Lucie v meste Cadca, čarovanie s ohňom

Lucie v podaní členiek Folklórnej skupiny Staškovanka zo Staškova, odeté v bielych plachtách a vyzbrojene husacími krídlami, začnú na vianočnom mestskom trhu vymetať kúty a všetko zlé 13. decembra o 14. hodine. Oživia tak dávne tradície a zvyky, ktoré sa spájajú s najkratšími dňami v roku, keď bolo všade málo svetla a so sv. Luciou, nositeľkou svetla.

Neprehliadnite: Pokochajte sa krásou originálnych vianočných ozdôb

V ľudovej kultúre podnes pretrvávajú zvyky spojené s poverami a čarovaním. „To, čo je dnes len čiastka zvykov, spojená s postavou v bielej plachte s pierkom v ruke a sviečkou, znamenalo pre našich predkov oveľa viac s prechodným obdobím, kedy bolo treba chrániť majetok, ľudí i domáce zvieratá. Viera v stridžie dni, keď po dedinách chodili bosorky a čarodejnice, pretrvávala nielen v stredoveku.

Zvyky a povery

Starý kalendár prírody s vládou tmy a noci bol priam stvorený na strašidelné predstavy. Deň stále strácal svoju moc, ľudia sa s tmou budili a večer prichádzala skôr ako to očakávali,“ približuje význam  žien v bielych plachtách s husacími krídlami etnológ Kysuckého múzea v Čadci Pavol Markech a dodáva, že preto zohrávalo svetlo v tých dňoch dôležitú úlohu. Dlho pretrvala predstava o postavách v bielych plachtách s husacími krídlami a sviečkami v rukách, ktoré chodili pod rúškom tmy „vymetať“ kúty v domoch od špiny a zla.

Lucie v meste Cadca, čarovanie s ohňom

V ľudovom prostredí sa tieto postavy stali akýmsi prvým poslom pomaly prichádzajúceho svetla do prírody.Neskoršie spojenie ľudovej a kresťanskej tradície sa prejavuje aj v pôvode mena Lucia, ktoré v sebe skrýva svetlo. Svetlo vidíme cez oči, ktorých patrónkou je práve svätá Lucia. Žila v 3. storočí na Sicílii. Bola zbožná a jej krásu zvýrazňovali nádherné oči. Lucia zasvätila svoj život Bohu a v čase pohanstva sa stala nepohodlnou. Bola umučená. Podľa viacerých legiend súd s ňou bol plný nevyjasnených okolností. Oslepili ju, ale stále videla. Mala byť upálená, ale oheň, symbol svetla v kresťanstve i ľudovej kultúre, jej neublížil. Nakoniec zomrela mučeníckou smrťou.

www.kysuckemuzeum.sk