Tip na výlet s deťmi: výnimočný predvianočný rozprávkový večer v Schaubmarovom mlyne!


3059   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výnimočný predvianočný rozprávkový večer v Schaubmarovom mlyne, Detská noc literatúry

Detí milujú tajomnosť. Po mimoriadnom úspechu letnej Detskej noci literatúry privítajú organizátori akcie v sobotu 14. decembra v unikátnych priestoroch Schaubmarovho mlyna opäť deti a rodičov na Noci literatúry. Prostredníctvom rozprávok sa na nej deti vydajú na Cestu za svetlom. Výnimočný predvianočný večer- podujatie pri svetle bateriek začína o 17. hodine a bude iste veľkým zážitkom pre deti aj dospelých.

Schaubmarov mlyn je už pomerne známym kultúrnym bodom, ktorý navštevujú nielen Pezinčania, ale aj obyvatelia Bratislavy a blízkych miest. Nie všetky priestory mlyna sú bežne dostupné, ale počas Noci literatúry budú pre návštevníkov otvorené. Okrem mlynice, strojovne a priestorov, ktoré slúžia ako výstavné sály, bude otvorený aj rozľahlý pôjd a domček, ktorý využívajú umelci počas rezidencií. Na piatich miestach budú paralelne prebiehať čítania tak, aby si každý detský návštevník mohol vypočuť všetky príbehy. Na šieste stanovište – na pôjde – bude však vstup povolený iba dospelým.

Výnimočný predvianočný rozprávkový večer v Schaubmarovom mlyne, Detská noc literatúry

Cesta za svetlom

Témou, ktorá prepája šesť príbehov, je Cesta za svetlom. Svetlo na konci cesty (či tunela) však každý vidí trochu inak a každého poháňa vpred vidina niečoho iného. Pre niekoho je tým svetlom viera v boha a kométa, ktorá ukázala pastierom Jezuliatko. Pre iného istota v rodine, láska, dobrodružstvo či nezištné priateľstvo. Niekto chce dosiahnuť bohatstvo a niekto spokojnosť so sebou samým. Všetci však máme v sebe nádej, že prekonáme svoj strach, vlastnú pýchu alebo neistotu a k svojmu svetlu sa aspoň priblížime. V Schaubmarovom mlyne sa to určite podarí! Mimochodom, deň pred Nocou literatúry, teda 13. decembra je Lucie. Meno pochádza z latinského Lucius, čo znamená svetlý, žiariaci. Dospelí, ktorí sa neboja hrôzostrašných príbehov, si legendu o Sv. Lucii budú môcť vypočuť na špeciálnom stanovišti na pôjde mlyna.

Výnimočný predvianočný rozprávkový večer v Schaubmarovom mlyne, Detská noc literatúry

Šesť príbehov, šesť osobností

Príbehmi pútnikov prekonávajúcich najrôznejšie prekážky na ceste za svojím svetlom a aj samotným mlynom prevedú detí osobnosti spod Malých Karpát: historička, etnologička a bábkoherečka Agáta Petrakovičová Šikulová, výrazný pezinský tenor Juraj Illavský, hudobník Marián Kováč, prekladateľka Eva Kenderessy, Saša Petrášová z vydavateľstva Slovart a dospelým poslucháčom bude čítať Barbora Brichtová, ktorá sa venuje deťom a rodinám v ohrození, storytellingu a združeniu EduDrama.

Výnimočný predvianočný rozprávkový večer v Schaubmarovom mlyne, Detská noc literatúry

Jedinečný pezinský mlyn

Schaubmarov mlyn v Pezinku je ideálnym miestom na rodinné podujatie tohto typu, pretože jeho tri poschodia plné autentickej mlynskej technológie, priľahlé budovy a sad ponúkajú množstvo útulných zákutí. Večerné predvianočné podujatie pri svetle bateriek iste bude veľkým zážitkom pre deti aj dospelých. Spoznajú osobnosti spojené s regiónom, ale aj súčasnú literatúru pre deti a mládež od slovenských a zahraničných autorov.

Neprehliadnite: ČAS-OPIS 1989: digitálny projekt SNG k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Okrem expozície o mlynárstve sa tu nachádza aj galéria, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Mlyn sa venuje aj organizovaniu sprievodných podujatí zameraných na vizuálne umenie, prírodu, životné prostredie, remeslá a jedlo. Priebežne počas roka sa v ňom konajú workshopy, komentované prehliadky, trhy, koncerty, rezidencie a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

Schaubmarov mlyn, Detská noc literatúry

V súčasnosti je v ňom výstava Do divočiny. Predstavuje diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov zaoberajúcich sa témou divokej prírody. Zameria sa na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov, najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty.

www.sng.sk