Galéria mesta Bratislavy predstavuje diela uznávaného umelca Martina Vongreja

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Galéria mesta Bratislavy, Martin Vongrej

Galéria mesta Bratislavy pripravila výstavu s dlhým názvom  Martin Vongrej: Rozhýbané veci sa ustálením významu v nehybnosti, ponorené naspäť do gravitácie nabíjajú. Na výstave sa návštevník zoznámi s mladým výtvarníkom, ktorý vytvoril pre galériu Mirbachovho paláca triptych použitím gravitácie ako média a významu zároveň.

Martin Vongrej (1986) sa venuje tvorbe inštalácií, ktoré interpretujú konkrétny priestor svojou špecifickou logikou.

O svojej tvorbe hovorí: „V tejto logike je rozdiel medzi obrazom na stene a priestorovou inštaláciou ten, že priestor, do ktorého divák môže vstúpiť, obsahuje vždy prítomný priestor za ním  – tam, kam v danom momente nevidí. Je to rozdiel medzi plochou a priestorom. Príťažlivosť videného a príťažlivosť mysleného. Zapamätateľnosť významu a zapamätateľnosť pohľadu.“ 

Neprehliadnite:
Generácia 909,76 nevyhovovala socialistickému realizmu. Spoznáte umelcov a svedomie ich doby.

Umelec, inšpirovaný tradíciou amerického abstraktného expresionizmu, najmä   jeho charakterom vytvárania priestoru bez perspektívy . Prezentácie bez reprezentácie a tradíciou slovenského konceptuálneho umenia, vytvoril triptych s použitím gravitácie ako média a významu zároveň.

Martin Vongrej žije a tvorí v Bratislave. V medzinárodnom kontexte sa predstavil prvýkrát v roku 2010 na Bienále súčasného umenia Manifesta 8 v Španielsku dielom Pozorujúce sa vedomie. Svoju prácu prezentoval okrem iného na mnohých skupinových výstavách doma i vo svete. Mimoriadne aktívny je aj pokiaľ ide o samostatné výstavy: Seeing Thoughts (Phoinix Bratislava, 2020), Pre-nature (amt_project, Miláno, 2016), The Meaning (Soda Gallery, Bratislava, 2018), The Inverse (HIT Gallery, 2018), Seven Uncountable Lines (Futura, Karlin Studios, CZ, 2017) alebo 2014 (Moravská galerie, Brno, 2014). Získal štipendiá od Kone Foundation (Saari Residence, Fínsko, 2014) či Terra Foundation (USA, 2015). Jeho tvorba je zastúpená v zbierke Fondazione Morra Greco.

Galéria mesta Bratislavy, posedenie

Pri príležitosti vernisáže galéria ako prvá v Bratislave otvára možnosť posedenia na nádvorí galérie. Akciou Sadni si! v spolupráci s lokálnymi partnermi a Oddelením kultúry magistrátu hlavného mesta sa nadväzuje na skúseností z vlaňajšieho leta. Od júna do septembra 2020 pribudnú v hlavnom meste dohromady desiatky mobilných setov na príjemné sedenie. Obdobné sety sa používajú aj v parkoch v Paríži. V prvej fáze pri otvorení je na rôznych lokalitách rozmiestnených 70 stoličiek a 22 stolov a na viacerých miestach bude pri nich prebiehať aj sprievodný program.

Výstava bude v galérii prístupná do 6. septembra 2020.

www.gmb.sk