Pamätáte sa na svoje hračky v detstve? Výstava Keď sme boli deti prenesie návštevníkov do čias detských hier.


6821   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pamätáte sa na svoje hračky v detstve? Výstava Keď sme boli deti

Výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstavuje detstvo od 1. polovice 20. storočia až do konca socializmu, prenesie všetkých skôr narodených do detstva a mladší návštevníci budú mať príležitosť pozrieť sa, s akými hračkami prežili detstvo ich starí rodičia a rodičia. Výstavu pripravilo Kysucké múzeum v Čadci a pozrieť sa dá počas celého leta až do 3. septembra 2020.

Pamätáte sa na svoje hračky v detstve? Výstava Keď sme boli deti

Na výstave zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci možno vidieť rôzne hračky. Detské a športové potreby z ľudového i meštianskeho prostredia a najmä z obdobia socializmu. „Či už sú to nočníky, hrkálky, dupačky, ale i detský ľudový odev. Zaujímavosťou je aj detská námornícka blúzka zvaná „matrózka.“ Staré školské časy zase pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové i základné  školy či zápisník iskier.

Pamätáte sa na svoje hračky v detstve? Výstava Keď sme boli deti

Zo športových potrieb sú zastúpené staré detské lyže, sane, kolieskové korčule, trojkolka i bicykel,“ približuje zameranie výstavy Andrea Paráčová, historička Kysuckého múzea v Čadci a autorka výstavy a ešte dodáva: „Máme tu tiež detský toaletný stolík z konca 19. a začiatku 20.storočia. Dievčatá zaiste potešia bábiky. Jedným z najstarších zbierkových predmetov na výstave je bábika s hlinenou hlavičkou v kašmírových šatách z prelomu storočí. Ďalšie sú z dvadsiatych rokov, celuloidové z 50. a 60. rokov, nechýbajú ani chodiace bábiky.

Neprehliadnite:
V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sprístupnili výstavu Drotári a drotárstvo

Pre chlapcov máme pripravené plechové modely bicykla, traktora Zetor i autodráhu. Zaujímavé sú tiež rôzne spoločenské hry – najstarší je súbor hier zo 40. – 50. rokov, skladačka z 50. – 70. rokov. Nechýbajú ani kocky, domino, ruleta, malá zoológia, elektronická násobilka, detské náradie, nábytok pre bábiky, kuchynka, detský šijací stroj, hudobné nástroje a iné.“

Pamätáte sa na svoje hračky v detstve? Výstava Keď sme boli deti

Návštevníci si môžu zaspomínať aj na plyšové hračky – mončičáky, plyšových macov, hojdacieho koníka, kohúta či staré domáce divadlo. Na svoje si prídu aj milovníci knižiek. „Nainštalovali sme aj staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské záležitosti ako sú albumy poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka. Výstava je doplnená sprievodným slovom, fotografiami i rôznymi detskými riekankami, či vysmievankami,“ vymenúva autorka výstavy zaujímavosti, ktoré na návštevníkov múzea čakajú.

Pamätáte sa na svoje hračky v detstve?

Výstave sa iste potešia nielen deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia. Spolu s potomkami zaspomínajú na časy, keď ich hračky a hry sprevádzali detstvom… Spomienky na svoje detstvo si môžete sprítomniť až do 3. septembra.

www.kysuckemuzeum.sk