Zažite šerm a jedinečnú atmosféru korunovačného mesta na Dunaji


3381   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Šerm

V Bratislave to teraz v lete žije. Ulice starého mesta sú plné letných terás, pouličných umelcov, dobrej nálady a neopakovateľnej „stredomorskej atmosféry“, ktorý dopĺňa šerm a živé námestia až do večerných hodín.

Šerm pod Michalskou vežou

šerm

Organizácia Bratislava Tourist Board by rada v rámci týchto aktivít pripomenula korunovačnú minulosť Bratislavy, ktorá sa považuje za jedno z najlepších období v histórii nášho hlavného mesta. Preto v rámci Kultúrneho leta a hradných slávností budú Bratislavčanky, Bratislavčania. I návštevníci mesta mať možnosť vidieť pod Michalskou vežou šerm z časov protitureckých bojov, ukážky orientálnych, ako aj európskych tancov sprevádzané bubnami, či spoznať kráľovské insígnie. Tieto podujatia sú bezplatné a konajú sa vždy o 14. hodine v dátumoch: 28. 7., 4. 8., 11. 8., 17. 8., 25. 8., 29. 8. a 22. 9. a v dňoch 4. 9. a 11. 9. o 16.30.

Odporúčame: Osviežujúce leto v Bratislave

Korunovačný foto-video point

V tých časoch, keď bola Bratislava (v roku 1536) kvôli osmanskej rozpínavosti vyhlásená za hlavné mesto celého Uhorska, ju Slováci volali Prešporok, Nemci Pressburg a Maďari Pozsony. V 16. storočí mala hradby s vodnou priekopou, opevnený hrad, mohutnú rieku, ktorá tvorila prirodzenú ochranu z juhu. Takže mesto nebolo dobyté Osmanskou ríšou. Počas Korunovačnej ceremónie bol tak budúci kráľ v bezpečí, rovnako ako aj šľachta a duchovenstvo zúčastňujúce sa korunovácie nového uhorského vládcu.

Korunovačný foto-video point

Prvým panovníkom, ktorý prijal v Bratislave uhorskú korunu bol Maximilián II. Odvtedy bolo v Bratislave do roku 1830 korunovaných ďalších jedenásť kráľov a sedem kráľovských manželiek. Aj panovníčka Mária Terézia, bola 25. júna 1741 korunovaná za kráľa v Bratislave. Za jej vlády sa mesto stalo naozajstným centrom uhorskej časti Habsburskej monarchie a zaslúžila sa aj o to, že Bratislava sa zaradila medzi významné kultúrno – spoločenské mestá Európy a zostala ním dodnes.

Korunovačný foto-video point

Preneste sa na chvíľu do obdobia korunovácií a Staňte sa kráľom, kráľovnouv Korunovačnom foto-video pointe na poschodí Michalskej veže. Návštevníci podujatia okrem krásneho výhľadu na mesto sa dozvedia viac o tom prečo sa Bratislava stala korunovačným mestom i o samotných korunováciách. V Korunovačnom foto-video pointe (visitbratislava.com/fotopoint) nájdu dobovo zariadené priestory, autentický 3D model historického mesta s vyznačením trasy korunovačného sprievodu a môžu sa odfotiť a nahrať video v dobovom kostýme s korunovačnými insígniami a stať sa súčasťou historického výjavu. Fotografiu a video s obsahom zobrazujúcim procesiu a výjav korunovácie si môžu zaznamenať, vytlačiť alebo zdieľať mailom so svojimi priateľmi.

Korunovačný foto-video point

Korunovačný foto-video point môžete navštíviť každý letný deň okrem pondelka až do septembra 2019 (utorok – piatok od 10. do 17., sobota – nedeľa od 11. do 18. hodiny; obedová prestávka 12. – 12.30). S Bratislava Card máte túto atrakciu bezplatnú.

Príďte a zažite šerm a jedinečnú atmosféru korunovačného mesta na Dunaji!

www.visitbratislava.com