Na záver sezóny Slovenskej filharmónie zaznie filmová hudba. Spomienky a návrat do sveta fantázie cez hudbu slávnych filmov


2944   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Filmová hudba. Vždy vďačný a obľúbený repertoár veľkých hudobných telies po celom svete. Ani Slovenská filharmónia (SF) nie je výnimkou. Pomaly sa končiacu 72. koncertnú sezónu nášho popredného špičkového hudobného telesa uzavrú slávne melódie z oscarových filmov. Pod taktovkou Rastislava Štúra sa prenesieme do dejov nesmrteľných filmových príbehov, ktoré boli poctené najvýšším filmovým ocenením. 

Filmová hudba je v súčasnosti jedným z najžiadanejších a najobľúbenejších hudobných žánrov. V interpretácii Slovenskej filharmónie zaznie hudba z filmov od skladateľov, ktorí za tento tvorivý počin získali Oscara.

Neprehliadnite:
Letná fantázia na Dunaji:
magické ilustrácie Petra Uchnára k Veľkej knihe slovenských rozprávok

Prostredníctvom hudby si pripomenieme dej filmov, na ktoré stáli po minulé desaťročia dlhé rady nedočkavých divákov, aby sa im ušli vstupenky. Ani tí slovenskí filmoví nadšenci neboli výnimkou. Spomeňme napríklad Dobrodružstvá Robina Hooda, Rozdvojená duša, Raňajky u Tiffanyho, Doktor Živago, Love Story, Čeľuste, Hviezdne vojny, Tanec s vlkmi, Schindlerov zoznam. Rekordných 11 Oscarov, vrátane Oscara za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu a najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň získal veľkofilm Titanic. Ani tieto slávne melódie v záverečnom koncerte SF chýbať nebudú. Alebo Život je krásny, Zamilovaný Shakespeare či Pán Prsteňov.

Majster dirigentskej taktovky

Filmovú hudbu pravidelne s orchestrom SF uvádza Rastislav Štúr, ktorý v rokoch 2011 – 2019 zastával posť stáleho hosťujúceho dirigenta Slovenskej filharmónie. Je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2017 v kategórii Hudba a Ceny Frica Kafendu 2011 za vynikajúce dirigentské výkony doma i v zahraničí.

Slovenská filharmónia Melódie z filmov

Slovenská filharmónia uvádza Melódie z filmov. Diriguje Rastislav Štúr

Filmová hudba je nesmrteľná. Presne ako príbehy z filmového plátna spred mnohých a mnohých rokov, ktoré si pamätáme najmä vďaka hudobným motívom a ústredným melódiám. Ožívajú znova a znova. Stáva sa tradíciou, že aj na bratislavských koncertoch. Najbližšie vo štvrtok 24., v piatok 25. a v sobotu 26. júna o 19.00 h.

Viac na: stream.filharmonia.sk
Foto: SF a archív pixabay