Letná fantázia na Dunaji: magické ilustrácie Petra Uchnára k Veľkej knihe slovenských rozprávok

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ilustrácie Peter Uchnár O Dvanástich Mesiačikoch

Ilustrácie Petra Uchnára predstavujú jedno z jeho prvých a súčasne najreprezentatívnejších diel v ilustrátorskej tvorbe. Na počiatku boli ilustrácie, konkrétne tie, ktoré mu odtrhli Zlaté jablko na BIB ´99 a tento úspech o štyri roky predznamenal veľkú príležitosť v podobe jednej z najvýpravnejších, najveľkorysejšie a najbohatšie ilustrovaných kníh v dejinách slovenskej ilustrácie: Veľkej knihy slovenských rozprávok Ľubomíra Feldeka. Aktuálna výstava jeho ilustrácií ovieži letné dni na brehu Dunaja v areáli Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave – Čunove.

Dobšinského rozprávky prerozprávané do súčasného jazyka, ilustroval Uchnár rovnako šťavnatým výtvarným jazykom, za čo získal nielen Cenu Ministerstva kultúry SR (Najkrajšia kniha Slovenska) 2003, ale aj zápis na čestnú listinu IBBY 2006 (MACAU, Čína). Prvýkrát vyšla v roku 2003 vo vydavateľstve Reader‘s Digest Výber v slovenskom aj českom jazyku. Druhýkrát v preklade v redukovanom vydaní v Slovinsku. Na Slovensku opäť v roku 2016 v rozšírenom vydaní o päť slovenských rozprávok, doplnená a rozšírená ilustráciami k nim a s novou obálkou pod názvom Truhlica najkrajších rozprávok. A opäť v slovenčine aj češtine.

ilustrácie Petra Uchnára Bača A šarkan

Bača a šarkan

Zatiaľ posledné štvrté vydanie z minulého roku, doplnené o nové ilustrácie a s novou obálkou (Slovart, 2020) s pôvodným názvom Veľká kniha slovenských rozprávok symbolicky uzatvára sedemnásťročný oblúk na jej úspešnej ceste. Na výstave sú aj dva obrazy na plátne, ktorých kompozícia bola urobená v digitálnom prostredí kolážou drobných ilustrácií z knihy.

Neprehliadnite:
Viktor Frešo: FAMILY VINTAGE ako osobná výpoveď autora s medzigeneračným kontextom

Originálne imaginatívne ilustrácie

S ilustráciami Petra Uchnára sa môžete stretnúť vo viac ako päťdesiatich knihách. Hoci má vo výkladnej skrini slovenskej knižnej ilustrácie také klenoty ako sú rozprávky, nesmieme zabudnúť ani na Petra Pana. Ich starším bratom aj vlajkonosičom a svetlonosom jeho imaginácie a fantázie sú ilustrácie Žemberovej poézie, Biblie, Shakespearea a v neposlednom rade Werichovho Deoduši. Toľko na margo aktuálnej výstavy kurátor Juraj Žembera.

Čert v službe

Čert v službe

Kto je Peter Uchnár?

Rodák zo Sobraniec (1970) je absolvent ateliéru grafiky a knižnej ilustrácie prof. Dušana Kállaya na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1992 – 1999). Maliar, grafik, ilustrátor a tvorca známok vyplával za úspechom na Gulliverovej lodi už na konci štúdia so Zlatým jablkom BIB´99. Odvtedy zakotvil v knižnej ilustrácii početnými cenami doma i v zahraničí: štyrikrát získal Cenu MK SR (Najkrajšia kniha Slovenska), Zlaté pero Belehrad 1999, Cenu Ľudovíta Fullu 2005, zápis na Čestnú listinu IBBY 2006, dvakrát Cena detskej poroty BIB, Výročná cena vydavateľstva Albatros 2011, dvakrát nominácia na Cenu H. Ch. Andersena 2010, 2016 ai.

Ilustrátor Peter Uchnár

Ilustrátor Peter Uchnár 

Ako sa k nám dostanete?       

Cyklisti a individuálni motoristi: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚ Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobusom: linkou č.90, ktorá premáva od Nového SND do Danubiany každú hodinu

Magické ilustrácie sú vystavené do 29.8.2021, utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 h.

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana

Viac na: www.danubiana.sk