51. letná turistická sezóna na Slanickom ostrove umenia v znamení atraktívnej plavby za umením!


221   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
51. letná turistická sezóna

51. letná turistická sezóna na Slanickom ostrove umenia je otvorená! Oravská galéria v Dolnom Kubíne Vám aj tento rok ponúka jedinečnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku dvoch expozícií tradičného ľudového umenia a menšej expozície venovanej historickým a spoločenským súvislostiam vzniku priehrady.

Loď s kapacitou 90 miest premáva na ostrov z prístavu č. 2 v Námestove-Slanickej osade. Jedinečné prírodné prostredie hornej Oravy a unikátne expozície v príjemnom prostredí každoročne lákajú mnoho návštevníkov z domova aj zo zahraničia.

Slanický ostrov umenia

Architektonickým skvostom ostrova je Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý je jedným z mála pamiatok po zatopenej obci Slanica. Okrem neho sa na ostrove zachovali aj viaceré zastavenia pôvodnej slanickej kalvárie, hrobka rodiny Klinovských a pôvodný obecný cintorín. Ostrov sa po istom čase dostal do správy Oravskej galérie a stal sa miestom prezentácie ľudového umenia. V roku 1971 v interiéri kostola Oravská galéria otvorila expozíciu „Tradičná ľudová plastika a maľba“ a v roku 1973 v exteriéri ostrova expozíciu „Oravská kamenárska tvorba 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke inštalovala expozíciu histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

51. letná turistická sezóna


Bohatý kultúrny program

Každým rokom sa snažíme obohatiť kultúrny program na Slanickom ostrove umenia o nové formáty spoločenského a kultúrneho vyžitia. Okrem tradičných podujatí ako Hudobné leto a Slanický ostrov divadla budú môcť návštevníci zažiť 3. ročník „Detského Slanického ostrova umenia“, 2. ročník „Festivalu súčasného vizuálneho umenia“ a ako novinku uvedieme podujatie „Nedeľa na ostrove“, v rámci ktorého chceme postupne priblížiť návštevníkovi rôzne používané umelecké materiály. Pri premiére dostane priestor plátno.

 

Neprehliadnite: 

Detské ihriská

Detské ihriská – vynaliezavosť a radosť pre deti aj dospelých.
Ako sa dá v areáli vyšantiť dosýtosti?
 

 

51. letná turistická sezóna a užitočná mobilná pomôcka

Pre návštevníka je pripravená mobilná aplikácia Sprievodcu po ostrove, platobný terminál priamo na lodi, cez hlavnú turistickú sezónu bude k dispozícii rezervačný online systém. V prístave č. 2 sa opäť rozrástla oddychová plocha pre rodiny s deťmi a pre milovníkov cykloturistiky bude pripravený cykloservisný stojan pre bicyklistov.

Čas na návštevu je milostivý…

Expozície sú sprístupnené do 6. októbra 2024. Na ostrov Vás prepraví loď Oravskej galérie OG SLANICA, ktorá bola zakúpená v roku 2005 z prostriedkov zriaďovateľa Oravskej galérie v Dolnom Kubíne – Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2023 bol Slanický ostrov umenia jednou z najnavštevovanejších destinácií nielen v rámci Žilinského kraja, ale aj Slovenska. Dúfame, že aj tento rok sa budeme tešiť z vašej priazne.


51. letná turistická sezóna


Text: Mgr. Michal Čajka, PhD.

Medzititulky: redakcia
Foto: archív OG

Viac informácií na:
www.oravskagaleria.sk/slanicky_ostrov_umenia.html
www.lodslanica.sk/