Objavujeme málo známe lokality Slovenska: noc turistov na vrchu Veľký Plešivec – Čachtické Karpaty.
Neprehliadnite:
Známy zelený klenot: Národný park Veľká Fatra – Krížna a Kráľova studňa
Ako prišlo Hrachovište k svojmu názvu…
K obci Hrachovište sa viaže zaujímavá povesť a zároveň i vysvetlenie, od čoho je odvodený jej zaujímavý strukovinový názov. Podľa oficiálnej stránky obce to bolo, milé deti, vraj takto: Kde bolo, tam bolo, preoblečený uhorský kráľ Matej – nenápadne odetý ako pútnik – zisťoval, či jeho poddaní nekonajú nejaké pestvá. Počas potuliek stretol furmana, ktorý ho – ako “neznámeho” pútnika – odviezol domov. Vďačne mu navaril hrachovej kaše a poskytol nocľah. Ráno sa mu chcel kráľ odvďačiť. Za prejavené dobré srdce i pohostinnosť venoval furmanovi tri ruže a za hrachovú kašu rovno celú dedinu plnú hrachu. Odvtedy nesie dedina spod Plešivca názov Hrachovište a v erbe má – samozrejme – tri ruže…
Čachtická biela pani…
Známa obec Čachtice leží 7 km juhozápadne od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom. Prvá písomná zmienka o obci je v listine Bela IV. z roku 1248 pod názvom Čekče. V roku 1392 dostala obec výsady s trhovým a jarmočným právom a v roku 1494 ju kráľ Vladislav oslobodil od platenia mýta. Na konci 16. storočia bola obec spustošená počas tureckých vpádov. V 17. storočí tu už bola početnejšia obec habánov, ktorí vlastnili mlyn a rozvíjali hrnčiarske remeslo. V Čachticiach sa snúbi história smutne preslávená zločinmi Alžbety Bátoriovej. Výstavba najstaršieho jadra sa uskutočnila medzi rokmi 1263-1276. V histórii hradu sú zaznamenaní viacerí významní majitelia ako napríklad Matúš Čák Trenčiansky, Ctibor zo Ctiboríc, či rodina Nádašdyovcov, ku ktorým patrila aj Alžbeta Bátoriová. Hrad bol v roku 1708 vypálený; už ako opustený vyhorel v roku 1799. Postupnej rekonštrukcie niektorých častí sa Čachtický hrad dočkal až v súčasnom období.
Aktuálna pozvánka – víkend na Čachtickom hrade 20. – 21. 6.
V čase od 10. do 18. hodiny čaká na nedočkavých návštevníkov mnoho zaujímavých aktivít. Spoznáte staré remeslá, ako farmárčili farmári, sokoliari ukážu svoje majstrovstvo a ešte veľa iných prekvapení.
Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.