Sign in / Join

Vodné plochy, ktoré treba zažiť! Slovensko patrí k najvýznamnejším zásobárňam vody na svete

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vodné plochy Zemplínska šírava

Vodné plochy a nádrže sa stali – popri tradičných a obľúbených pobytoch v slovenských horách – druhým najobľúbenejším záujmom rekreácie a relaxu. Iste, veď kúpanie v prírodných nádržiach, jazerách, tajchoch, priehradách i riekach ponúka osvieženie počas týchto horúcich letných dní. Ich význam narastá aj s ohľadom na sťažené možnosti cestovania do prímorských stredísk v bližšom čí vzdialenejšom zahraničí. Pozvánka a 6 tipov k slovenským sladkovodným nádržiam je nanajvýš aktuálna a určite pomôže pri výbere dovolenky na Slovensku.

Zemplínska šírava

Vodné plochy. Výpočet tých najnavštevovanejších treba začať na východe našej krajiny; na mieste, ktorému sa hovorievalo “slovenské more” – Zemplínska šírava (úvodné foto). Po celé desaťročia sa na jej brehoch v rekreačných strediskách vystriedali celé generáciu domácich rekreantov. (Vtedy sme medzi domácich počítali ešte aj českých návštevníkov). Áno, k “slovenskému moru” prúdili vtedy tisíce a tisíce návštevníkov. Dnes za slovenké more považujeme Jadran a Zemplínska šírava akoby ostala bokom. No v uplynulom období jej česť a sláva znova ožíva a záujem u dovolenkárov opätovne narastá. Je na to dôvod. Okolitá krajina, stabilné letné počasie, vzmáhajúci sa lokálny turizmus, služby, program pre dovolenkujúcich, miestna gastronómia, zážitky.

Raj dovolenkárov i vodného vtáctva

K najznámejším strediskám cestovného ruchu patria HôrkaKaluža, Paľkov a Kamenec. V strediskách sú požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a windsurfingov. Strediská sú tiež turistickým východiskom do Vihorlatských vrchov. Z lodného prístavu pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode. Na Zemplínskej šírave sú výborné možnosti na rybolov. Približne pätina plochy nádrže (prevažne jej východná časť) je chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tu takmer sto druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené.

Viac na: www.sirava.sk

Veľká Domaša

Ďalšou východoslovenskou a patriacou medzi čoraz obľúbenejšie vodné plochy je Veľká Domaša. Je situovaná v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny a napĺňa ju rieka Ondava. Teplé klimatické pomery vytvárajú priaznivé podmienky na letnú rekreáciu, kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách. K príťažlivosti Domaše nemalou mierou prispieva –  okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí –  aj čistá, modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Darí sa tu 23 druhom rýb, najmä kaprovi, šťuke, zubáčovi, sumcovi, jalcovi a iným, čo je ďalší lákavý bonus tunajších stredík.

Vodné plochy Domaša, dovolenky na Slovensku, lexikon, kúpanie, rybolov,

Letná idyla na Domaši

Vodná nádrž, ktorá prekvapí

Na brehoch jazera sa nachádza päť rekreačných stredískValkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Keľča. Každé stredisko ponúka buď možnosť ubytovania v hoteloch, penziónoch, alebo stanovanie v kempingoch. Nájsť tu možno upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriska, reštaurácie a občerstvenia. Veľmi navštevovanou v poslednom období je najmä nová umelá pláž s kamennou hrádzou v stredisku Nová Kelča. Keďže Veľká Domaša s teplotou vody 23 °C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku dobré podmienky tu nájdu najmä milovníci windsurfingu a plávania. 

Viac na: www.stropkov.sk

Neprehliadnite:
Kraj vody, kde nájdete slovenské pamukkale a mŕtve more.
Aj taký je Tekov – región veľkých letných prekvapení!

Liptovská Mara

Objemom zadržanej vody je nepochybne najväčšia vodná nádrž na Slovensku, ktorú vybudovali v rokoch 1970 až 1975. Meno dostala po jednej zo zatopených obcí. Vodná nádrž v prvom rade plní ekologickú funkciu na zmiernenie prípadného nebezpečenstva povodní na Váhu a ekonomickú, ktorá súvisí s výrobou elektrickej energie. Na brehu Liptovskej Mary je najvýznamnejším rekreačným strediskom Mara Camping v Liptovskom Trnovci.

Vodné plochy Liptovská Mara, Slovensko, Lexikon, dovolenka na Slovensku

Liptovská Mara

Vodné športy tu vyhrávajú

Neďaleká pláž, požičovňa športových potrieb, prístav lodí a výborné možnosti pre jachting a windsurfing vytvárajú z Liptovského Trnovca vyhľadávané centrum letnej rekreácie, ktoré zároveň slúži aj ako turistické východisko do Chočských vrchov a Západných Tatier. Patrí medzi vodné plochy, kde sa letná turistická sezóna začína v polovici júna a trvá do septembra. Príďte sa presvedčiť aj vy, je na to najlepší čas…

Viac na: www.visitliptov.sk

Vodná nádrž Orava 

Oravské more vzniklo umelým prehradením rieky Orava na severnom Slovensku z dôvodu často sa opakujúcich veľkých povodní v tejto časti Slovenska. Siaha až ku slovensko-poľskej hranici. Uprostred nádrže sa nachádza Slanický ostrov – obľúbené miesto výletov. Výstavba priehrady prebiehala v období tzv. industrializácie Slovenska v rokoch 1941 – 1954. Napustením údolnej nádrže boli zatopené viaceré obce. Zo zatopených obcí zostal nad vodou len vrch nad obcou Slanica, ktorý dnes vytvára malý ostrov. Nazýva sa Slanický ostrov umenia a stojí na ňom kostol z 18. storočia. V ňom je umiestnená expozícia slovenskej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéri kamenárska tvorba. Z pobrežia sem pravidelne premáva loď.

Oravská priehrada, Leto na Slovensku –Lexikon, kúpanie, relax, Slanický ostrov umenia aj vás inšpiruje, Loď OG Slanica v prístave č. 2

Plní dojmov na odchode z Ostrova umenia

Na Orave dobre…

Vodná nádrž Orava sa stala dôležitým rekreačným centrom a podmienila výstavbu ubytovacích a stravovacích zariadení a ďalších služieb cestovného ruchu. Rekreačné a športové plochy sú sústredené na južnom brehu vodnej nádrže v centrách Slanická osada a pri hoteli Goral. Viacero reštaurácií, ubytovacích zariadení, kempingy, športoviská a požičovne športových potrieb. Táto ponuka služieb vytvára z priehrady obľúbené miesto rekreácie pri vode, ktorú ocenia najmä tí, ktorí unikajú pred úmrnými horúčavami. Letná turistická sezóna sa začína v polovici júna a trvá do septembra. K obľúbeným výletným aktivitám patrí plavba po vodnej nádrži.

Viac na: www.oravskapriehrada.sk

Neprehliadnite:
Košický kraj a regióny Gemer a Zemplín boli – napriek obmedzeniam – splneným snom a cieľom mnohých turistov

Teplý vrch

Vodná nádrž Teplý vrch na Gemeri patrí medzi vôbec najteplejšie vodné plochy na Slovensku. Vznikla na rieke Blh  neďaleko Rimavskej Soboty. Na letnú rekreáciu sa využíva najmä východné pobrežie vodnej nádrže, kde návštevníkom slúži kemping, chata, reštauračné zariadenia a požičovňa športových potrieb. V letnej sezóne sa uskutočňujú pri priehrade viaceré kultúrne podujatia, napr. rockové koncerty.

Protiklady sa priťahujú…

Menej rušná severozápadná časť je hniezdiskom vodného vtáctva a vedie okolo nej náučný chodník, z ktorého možno vtáky pozorovať. Vodná nádrž, okrem vodných športov, ponúka aj výbornú možnosť rybárčenia. Juhozápadný breh susedí s chránenou lokalitou Malá obora. Na ploche 52 ha rastú štyri druhy cudzokrajných drevín hykórií. Úspešne sa uchytili v pôvodnom starom poraste duba letného a ich prirodzená obnova mení bývalý les na húštinu tejto dreviny. Ich prírastok je porovnateľný s americkou domovinou a daná lokalita je výborným príkladom na štúdium aklimatizácie cudzokrajných drevín v našom prostredí. Bezpochyby ide o menej frekventovanú, no perspektívnu destináciu, ktorá sa postupne zaraďuje medzi najoblľúbenejšie vodné plochy na Slovensku.

Viac na: www.rimavskasobota.sk

Slnečné jazerá Senec

Ich názov je výstižný; veď mesto Senec s viac ako dvetisíc hodinami priemerného slnečného svitu počas roka patrí k najslnečnejším mestám Slovenska. Okrem kúpania a vodných športov ponúka tunajší rekreačný areál výborné možnosti pre letnú rekreáciu. Na svoje si prídu milovníci vodných športov, člnkovania i rybolovu. V areáli sa nachádzajú volejbalové ihriská, minigolf, mamutí šach a vodné tobogany. Pre milovníkov tenisu je okrem antukových kurtov pripravená aj moderná tenisová hala.

Aquathermal Senec, dovolenka na Slovensku, relax, lexikon

V susedstve Slnečných jazier nájdete aj takúto romantiku

Ideálne miesto pre dovolenku s deťmi

Atraktívnosť Slnečných jazier umocňuje aj susedný areál vodných atrakcií Aquathermal. Je napojený na senecký vrt termálnej vody, takže svojim návštevníkom ponúka celoročne teplú vodu v 9 bazénoch rôznej teploty a veľkosti. Slnečné jazerá sú ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku s deťmi. Návštevníci oceňujú vybudovanú infraštruktúru a priemernú letnú teplotu vody 25 °C. Ponuka ubytovacích kapacít je široká a pamätá sa na každého – od hotelových kapacít cez ubytovanie v súkromných chatách až po možnosť stanovania a karavaningu.

Viac na: www.slnecnejazera.eu

Leto na Slovensku je tohto roku dobrý nápad a šťastná voľba! Spomenuté vodné plochy sú príležitosť aj pre vás…

Foto: archív Oravská galéria, archív Vodný svet Aquathermal Senec, pixabay