Ľadopád na Skalke sa osvedčil


10651   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ľadopád na Skalke

Lyžiarske stredisko Skalka aréna neďaleko Kremnice je počas zimy vyhľadávané pre všestranne dobré podmienky pre vyznávačov zimných športov. Ku kvalitnému lyžovaniu pribudla nová atrakcia – ľadopád. Hneď zaujal nadšencov adrenalínu.

O stredisku na Skalke

Lyžiarske stredisko Skalka aréna sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch neďaleko stredovekého kráľovského banského mesta Kremnica. Ponúka viac ako 5 km zjazdových tratí: dve modré, štyri červené a dve čierne. Všetky trate sú upravované kvalitnou technológiou a spĺňajú tak podmienky aj tých najnáročnejších. Je však ústretové aj k začiatočníkom v lyžovaní, snowboardovým nadšencom a samozrejme, aj k bežkárom. Pre nich je tu takmer 60 km bežeckých tratí, ktoré majú certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Euroloppet. Po kvalitnej lyžovačke majú návštevníci k dispozícií Relax centrum priamo v stredisku. Pohovieť si môžu v jednej z piatich sáun, zabávať sa plávaním v bazéne s atrakciami a hraním bowlingu. Pre neúnavných je k dispozícií aj viacúčelová hala, squash a fitnes centrum.

Lyžiarske Stredisko Skalka

Neprehliadnite: Poznáte najkrajšie miesta na skialpinizmus?

Ľadopád na Skalke

Ľadopád – vydarené dielo spolupráce

Skalka pri Kremnici láka v posledné zimné dni turistov na novú atrakciu. K vychýrenej ferrate pribudol pre vyznávačov adrenalínových športov ľadopád. O dôvod viac, prečo navštíviť Skalku pri Kremnici. Ľadová stena, novinka na Skalke, je naplneným snom horského záchranára Petra Vrába. Pri niekoľkoročnej práci v Alpách videl, že aj umelé ľadové steny môžu byť pre turistov a športovcov zaujímavou atrakciou a prínosom pre stredisko. Navyše, milovníci adrenalínu neničia pri lezení prírodné ľadopády, ale prídu si na svoje aj na umelo vytvorenej ľadovej stene. Naplnenie sna si však vyžadovalo veľa presviedčania, hľadania správnych ľudí, ktorí by ochotne pomohli vlastnou prácou i finančnými prostriedkami. V Kremnici sa to podarilo. Mesto Kremnica s primátorom Alexandrom Ferenčíkom v spolupráci s prevádzkovateľmi športových zariadení a dobrovoľníkmi vybudovali pre priaznivcov adrenalínových športov atraktívny ľadopád. Stena vysoká 18 metrov a široká 13 metrov sa nachádza v starej časti strediska, na pravej strane v lesíku na zjazdovke Turček.

Ľadopád na Skalke

Pozrite si: Lomnické sedlo otvorené

„Je to moja srdcovka, už dávno som chcel niečo také vytvoriť. Teraz sa to podarilo vďaka finančnému príspevku mesta Kremnica a vďaka pomoci ďalších dobrovoľníkov,“ hovorí iniciátor ľadovej steny Peter Vráb. „Na vybudovanie ľadopádu je potrebný príjem vody, buď umelý alebo z prírodného zdroja. Keďže na Skalke sa potok nenachádza, potrebovali sme umelý zdroj vody. Podarilo sa ho zaobstarať práve vďaka príspevku mesta,“ vysvetľuje Peter Vráb z Horskej záchrannej služby.

Bezpečnosť na prvom mieste

„Okrem toho, že je to stena určená pre lezcov po ľadovej stene, je to aj ďalšia atrakcia pre návštevníkov na Skalke, ktorú vie Kremnica ponúknuť turistom,“ pochvaľuje si Alexander Ferenčík, primátor Kremnice a zároveň vyzýva lezcov na ohľaduplné lezenie a dodržiavanie bezpečnostných pravidiel: „Prosíme všetkých, ktorí budú ľadopád využívať, aby liezli opatrne a dodržiavali bezpečnostné pravidlá.“ Okrem toho, že lezci musia byť správne vystrojení s čakanmi, mačkami a prilbami musia prvolezci liezť spolu so skúseným inštruktorom. Nevyhnutné je, samozrejme, rešpektovať aj počasie. „Ľadopád môže byť pri vyšších teplotách krehký, preto sa na lezenie môže využívať maximálne do plus 10 stupňov. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k jeho vážnemu poškodeniu a prípadným zraneniam. Ale aj pri nižších teplotách je potrebné dbať o to, aby sa stena nepoškodila nešetrným zaobchádzaním,“ upozorňuje zachranár.

Podľa Petra Vrába, iniciátora ľadovej atrakcie, by tohtoročný ľadopád nemusel byť posledným ani jediným. „Berieme ho ako pilotný projekt, na ktorom môžeme vychytať muchy. V budúcnosti by sme chceli ľadopád zrealizovať okrem zjazdovky Turček možno aj na iných miestach.“ Takže, zdá sa, že budúca zima nás poteší aj ďalšími atraktívnymi ľadopádmi.

Zdroj: www.visitkremnica.com
www.kremnica.sk