Poznáte najkrajšie miesta na skialpinizmus?


16027   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Najkrajšie miesta na skialpinizmus

Skialpinizmus je na Slovensku každým rokom populárnejší. Ak tento nádherný šport zaujal aj vás, mali by ste zavítať na jedno z týchto miest.

Najkrajšie miesta na skialpinizmus

Skialpinizmus je skvelým prostriedkom, ako vyšliapať a zlyžovať svoju obľúbenú zjazdovku v čase, keď na nej nikto nie je a navyše získať veľmi dobrú kondičku. Tým najväčším zážitkom je však skialpinizmus vo voľnej prírode, pri ktorom zažijete veľa adrenalínu. Na to, aby ste so skialpinizmom mohli začať aj vy, nepotrebujete veľa. V zásade sú nevyhnutné len lyže s odopínateľným viazaním, protišmykové pásy, ktoré nalepíte zo spodnej strany lyží na šliapanie do kopca (a pred jazdou dole ich dáte z lyží dole) a vhodné lyžiarky. Ak vás skialpinizmus naozaj baví, môžete sa stať členom jedného z miestnych skialpinistických klubov. Na Slovensku pôsobí napríklad Skialp klub Kriváň alebo Skialp klub Krížna vo Veľkej Fatre. Ak sa chcete zúčastňovať aj skialpinistických pretekov, môžete sa stať členom Slovenskej skialpinistickej asociácie, ktorá združuje aktívnych skialpinistov z celého Slovenska a v súčasnosti má viac ako 130 členov.

Bude vás zaujímať: NORTH SLOVAKIA nová mobilná aplikácia v Žilinskom kraji

Kam chodiť na skialp?

Na skialpinizme je pekné to, že teoreticky môžete s lyžami vyšliapať akýkoľvek zasnežený kopec. Prakticky je to o niečo náročnejšie, keďže nie všade je tento typ turistiky v zime dovolený. Hovoríme najmä o národných parkoch, kde by ste až na niekoľko výnimiek v zime oficiálne chodiť nemali. Dôležité je sledovať aj lavínové nebezpečenstvo. My sme tak pre vás vybrali niekoľko pekných miest na Slovensku na legálny skialpinizmus, ktoré ocenia rovnako začiatočníci, ako aj pokročilí skialpinisti.

Najkrajšie miesta na skialpinizmus

Jasná, Nízke Tatry

Lyžiarske stredisko Jasná je doslova rajom pre skialpinistov. Ak máte radi upravený terén, na zjazdovkách môžete využiť vyznačenú trasu pre skialpinistov, po ktorej bezpečne vyjdete až na Chopok. Pre pokročilejších skialpinistov sa v okolí lyžiarskeho strediska Jasná nachádza niekoľko žľabov a sediel, ktoré poskytujú príležitosti na skialpinizmus vo voľnom teréne. Komu túra na Chopok nestačí, môže vyjsť až na vrchol Ďumbiera, odkiaľ sa naskytne nádherný výhľad na celú panorámu Liptova a Vysokých Tatier. Zlyžovať dole môžete buď jedným zo sediel, alebo môžete prejsť na upravenú zjazdovku a ísť po nej.

Najkrajšie miesta na skialpinizmus

Žiarska chata

Okolie Žiarskej chaty je miesto na Liptove, ktoré by mal navštíviť každý skialpinista. Od parkoviska sa na skialpových lyžiach dostanete na Žiarsku chatu pokojným tempom za niečo menej ako hodinu a pol. Túra je nenáročná a vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Zo Žiarskej chaty môžete po rovnakej ceste zlyžovať naspäť na parkovisko, alebo sa vydať ďalej do Žiarskeho sedla, prípadne odtiaľ na Ďumbier alebo vrch Plačlivé, kde zažijete plnohodnotný skialpinizmus vo voľnej prírode.

Najkrajšie miesta na skialpinizmus

Soliskové sedlo, Vysoké Tatry

Táto túra je kvôli svojej náročnosti vhodná skôr pre skúsenejších skialpinistov. Od Štrbského plesa prejdete Mlynickou dolinou k vodopádu Skok, od ktorého sa dostanete do Soliskového sedla. Zo Soliskového sedla môžete prejsť na zjazdovku od chaty Solisko, prípadne sa po rovnakej ceste vrátiť naspäť. Začiatočníci si však určite užijú aj skialpinizmus na zjazdovkách Štrbského Plesa, smerom k chate Solisko.

Dominik Parajka