Aká bola cesta vzácnych predmetov o dejinách obce Župčany do vitrín múzea v Prešove?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Župčany

Župčany sú pomerne známa dedina na východnom Slovensku. A to hlavne vďaka literárnej histórii, ktorá zaznamenáva 23-ročné pôsobenie jedného z najvýznamnejších slovenských spisovateľov 19. storočia – historika a dramatika Jonáša Záborského (1812 – 1876). Tejto významnej osobnosti slovenských dejín a kultúry venovali naši predchodcovia v múzeu od konca 50. rokov 20. storočia hneď niekoľko výstav, výskumov či publikácií.

Predmety zo Župčianskej minulosti tvoria podstatnú časť najnovšej výstavy v Krajskom múzeu v Prešove s názvom „Z truhlice do vitríny“. Veľká časť týchto predmetov sa do múzea dostala na základe zmluvy o spolupráci medzi obcou a múzeom, z ktorých je pripravená aktuálna výstava. Jej hlavnou myšlienkou je prostredníctvom predmetov darovaných obcou Župčany predstaviť časť základných činností, ktoré musia pracovníci v múzeu pri práci s predmetmi absolvovať.

Župčany, lexikon.sk

Táto výstava prezentuje predmety z dejín obce Župčany, významné aj všedné. Prevedie návštevníka procesom múzejnej činnosti od prijatia predmetu až po jeho využitie v praxi. Práve preto má výstava podtitul, ktorý sa začína slovami „Cesta zbierkových predmetov…“.

Neprehliadnite:

Pozvánka na tradičnú minútku do múzea.
Zaujímavý objav z Tornale je vystavený pod Tatrami

Pastva pre návštevníkov

Návštevník pri prezeraní zistí informácie o podrobnostiach v nadobúdaní zbierkových predmetov, ich odbornej evidencii a revízii. Oboznámite sa so spôsobmi ako múzeum dbá na bezpečnosť a ochranu zbierkových predmetov. Ako približne vyzerá vedecko-výskumná činnosť odborného pracovníka múzea a akými spôsobmi sa predmety môžu následne sprístupňovať. Všetky tieto procesy predstavujeme na základe predmetov z etnografie a histórie, ktoré obec Župčany múzeu darovala. Ďalej z predmetov, ktoré múzeum získalo z tejto dediny v skoršom období, ale aj s príkladmi predmetov, listín, kníh a pomôcok, ktoré pracovník v múzeu využíva pri výkone svojej pracovnej činnosti.

Výstava bude návštevníkom v múzeu prístupná do konca augusta tohto roka.

Text: Mgr. Erik Ondria, PhD., historik, Krajské múzeum v Prešove
Medzitulky: redakcia
Foto: Krajské múzeum v Prešove

Viac na: www.tripolitana.sk