Chystáte sa na hory? Aké športové doplnky by nemali chýbať vo vašom šatníku?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
e-biku, športové doplnky

Športové doplnky sú rovnako dôležitým prvkom oblečenia ako samotné oblečenie. Pred ich kúpou sa preto oplatí zvážiť a vybrať si kvalitné doplnky, ktoré nám budú slúžiť dlhé roky a budú spĺňať naše očakávania.

Nákrčník – ideálny šál pre každého športovca

Povinným prvkom každého šatníka počas celého roka je nielen oblečenie, ale aj menšie, no dôležité športové doplnky. Pozrite sa, čo sme pre vás pripravili v 4F! Veľký hrubý vlnený šál? Pre mnohých z nás je to rozhodne jeden zo základných prvkov jesenného a zimného šatníka. Ako z neho však urobiť funkčnejší, univerzálnejší a pohodlnejší model? Vymeňte ho za nákrčník, ktorý je známy aj ako šatka bandana. Najlepšie by bolo, keby bol z vlny merino. Tradičná šatka zaberá veľa miesta a nie je príliš vhodná na fyzickú aktivitu: obmedzuje pohyb a dokáže sa rozviazať v najmenej vhodnom okamihu, navyše pod vplyvom vlhkosti oťažieva a je nepríjemná na dotyk. Nákrčník tesne pokrýva celý krk, často sa tie používa ako ochrana tváre. Žiadnym spôsobom neobmedzuje v pohybe, nestratíte ho a počas horúcich dní ho využijete ako clonu na hlavu. Aký materiál bude najlepší? Určite to bude merino vlna, ktorá je ľahká, mäkká a má vynikajúce termoregulačné vlastnosti. Ak sa pýtate, čo musíte mať vo svojom šatníku na celý rok, pridajte si do tohto zoznamu nákrčník.

Pokrývka hlavy

Niektorí si vyberajú bavlnenú či vlnenú čiapku, iný šiltovku a tím, ktorým nevyhovujú čiapky, používajú v nepriaznivom počasí šatku alebo kuklu. Čiapka nám neslúži iba počas zimných dní, ale aj na jar, keď sú ešte chladné večery, a niekedy aj v lete, keď vychádzate z domu ešte pred svitaním. Univerzálnou možnosťou preto tiež bude aj tenká bavlnená čiapka v obľúbenej farbe. Bez ohľadu na ročné obdobie si ju môžete vziať vždy so sebou a určite neoľutujete, keď sa nečakane zhorší počasie alebo keď Vás počas večerného tréningu zastihne šero.

športové doplnky

Termoaktívna spodná bielizeň – športové doplnky must have na zimu

Každý milovník a každá milovníčka aktívneho života plného pohybu uzná, že termoaktívne spodná bielizeň patrí medzi nevyhnutné športové doplnky. Pokiaľ si chcete vybrať tú najuniverzálnejšiu súpravu, ktorá bude vhodná na zimu, no osvedčí sa aj na jeseň a počas neskorej jari, nemali by ste siahať po najhrubších či najtenších gamašiach a termoaktívnych tričkách. Vyberte si prechodnú možnosť, aby sme si mohli čo najčastejšie užívať výhody tohto oblečenia. Termoaktívna bielizeň je väčšinou veľmi tenká, vďaka tomu sa šikovná súprava zmestí aj do tej najvypchatejšej tašky. Ak si nie sme istí počasím na niekoľko dní dopredu a zároveň máme obmedzenú kapacitu batožiny, bude oveľa lepeím riešením, keď si necháme doma náhradný sveter a vezmeme si so sebou termoaktívne spodné prádlo.

Neprehliadnite:

Cyklobus,Jesenná cyklistika – aké oblečenie by vám nemalo chýbaťCyklotrasy, ktoré sa oplatí vyskúšať v Slovenskom raji

Nevyhnutné športové doplnky – batoh alebo taška

Pri popise základných športových doplnkov rozhodne nemôžeme zabudnúť na tašku či batoh. To je ďalší univerzálny prvok, ktorý sa nám zíde bez ohľadu na počasie, dennú dobu alebo ročné obdobie. Pri kúpe takejto príručnej batožiny by sme sa najskôr mali zamyslieť, či ruksak alebo športovú tašku budeme používať každý deň. Kým pánske a dámske batohy sú väčšinou praktickejšie z hľadiska nosenia, pánske športové tašky a dámske tašky môžu byť priestrannejšie. Ďalším parametrom je kapacita našej batožiny. Nemali by sme predpokladať, že jeden stredne veľký batoh či taška dobre poslúži počas niekoľkohodinového outdoorového tréningu alebo v posilňovni, na plavárni či na lezeckej stene, alebo na jednodňových či tiež niekoľkodňových výletoch. Prečo stredná veľkosť? Ak chceme čo najväčšiu univerzálnosť batožiny, najlepšie je zvoliť kapacitu cca 26 – 35 litrov.Do takejto batožiny sa zmestí oveľa viac ako do malého mestského batohu, no jej potenciál využijete oveľa častejšie, ako by to bolo v prípade obrovského 60- alebo 70-litrového batohu na dlhšie túry.