Cyklokorytnička je atraktívny jesenný cyklovýlet pre celú rodinu. Čo všetko môžete zažiť?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
cyklokorytnička

Cyklokorytnička je pre všetkých milovníkov cykloturistiky jasnou voľbou. A odpoveďou zároveň, kto hľadá príjemnú cyklistickú trasu, ktorá by bola vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Zavítať by ste mali do Ružomberku, kde začína nádherná obľúbená cyklotrasa – cyklokorytnička. Končí až v Kúpeľoch Korytnica. Čo všetko na nej zažijete?

Z nedávnej histórie…

Pred 40 rokmi bola ukončená prevádzka železničky, ktorá spájala Ružomberok a Korytnicu. Korytnica je známa svojím zdrojom minerálnej vody a kúpeľmi. Po ukončení prevádzky železnice po nej ostalo rovinaté teleso, na ktorom boli pôvodne postavené koľajnice po dlhé roky nevyužívané. Trať však opäť ožila v roku 2016. Tentoraz však po nej nepremávajú vlaky, ale bicykle. Upravená trasa dostala názov Cyklokorytnička. Začína v Ružomberku na ul. Šoltésovej a končí pri kúpeľoch v Korytnici. Meria 23 kilometrov, teda dokopy 46 kilometrov tam a späť.

cyklokorytnička

Očarujúca príroda ako zdroj sily

Cyklokorytnička prechádza nádherným prostredím Revúckej doliny a je obklopená malebnou prírodou. Pritom sa nachádza neďaleko cestnej komunikácie vedúcej z Ružomberka na Donovaly, ktorú na niekoľkých miestach križuje. Prechody sú však zabezpečené tak, aby nikomu nehrozilo žiadne nebezpečenstvo. Väčšinu trasy tvoria cestičky s jemným udupaným štrkom, na ktorých sa jazdí veľmi príjemne a zvládnu ich prakticky akékoľvek typy bicyklov. Asi tretina trasy je tvorená asfaltovými cestami.

Neprehliadnite:

Zejmarská roklina Slovenský raj
Zejmarská roklina a Havrania skala –
do jesenných krás sa vyfarbí aj malá a nenápadná lokalita v našom Raji


Pozdĺž trasy vás prekvapia úžasné zákutia

Cyklokorytnička nie je len o bicyklovaní, pozdĺž trasy sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Napríklad historická obec Vlkolínec, ku ktorej vedie cesta priamo z trasy Cyklokorytničky. Alebo zrekonštruovaný bunker postavený počas SNP, či Brankovský vodopád, ktorý je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách. Ten sa nachádza asi 20 minút cesty pešo od Cyklokorytničky. Samozrejme, zaujímavá je aj konečná stanica – Kúpele Korytnica, kde si môžete do fliaš načerpať čerstvú minerálnu vodu, odpočinúť si, prípadne kúpiť si nejaké jedlo alebo nápoje. Pozdĺž celej trasy sa nachádza niekoľko odpočívadiel s prístreškami a dokonca aj ohniskami. Ak si vezmete so sebou veci na opekanie, správnu obuv, môžete si nielen oddýchnuť, ale urobiť si aj malý piknik.

Neostáva iné, len ochutnať z mnohých chutí jesene v tejto časti Slovenska! Odporúčame naložiť bicykle do auta alebo na vlak a vydajte sa aj vy Cyklokorytničkou objavovať nádherné zákutia Revúckej doliny na Liptove!

Text a foto: D. Parajka