Oľga Paštéková / Za rohom hory, na čistinke mesta. Oravská galéria aktuálne aj o mestskej divočine

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Paštéková Oľga, In Wonderland, 2019

Oľga Paštéková patrí k tým maliarkam na slovenskej výtvarnej scéne, ktoré sa dokážu prirodzene pohybovať medzi témami osobnými a tými spoločensky aktuálnymi, angažovanými. Aktuálne chystaná výstava Za rohom hory, na čistinke mesta v Oravskej galérii je inscenovaným priestorom. Obrazmi priblíži nielen aktuálne témy, ktorými žije súčasná maľba, ale aj živé problémy, ktoré trápia každú vnímavú spoločnosť.

Už keď v roku 2010 ukončila štúdium na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, smerovala svoje obrazy k téme strateného a osamelého človeka a zvieraťa v priestoroch prevažne distopického post sveta. Možno mala „výhodu“ detstva prežitého na najväčšom slovenskom panelovom sídlisku v Petržalke. Mimochodom, býva tu dodnes a prostredie ju naučilo vnímať osobitú krásu aj v tom, čo mnohí v predpísaných šablónach vkusu nevedeli a nemohli spoznať.

Mestská divočina vs. príroda

Dnes Oľga Paštéková vkladá svoje príbehy do obrazov mestskej divočiny, trhlín medzi mestom a prírodou, do zvláštnych “ne-miest” tak, aby zcitlivela našu pozornosť a zviditeľnila prehliadané. Ako však sama hovorí, je predovšetkým figurálnou maliarkou. V jej svete sa pohybujú bytosti, stvorenia, zvieratá, ktoré prechádzajú časom ako naši súčasníci. Alebo tí, ktorí ešte len budú, alebo sa vynárajú zo známych mýtov, legiend a rozprávok.

Neprehliadnte:
Návštevníci sa dočkali: Slanický ostrov umenia otvára 48. letnú turistickú sezónu

Originálny maliarsky rukopis

Výstava bude inscenáciou malieb a kresieb z posledných rokov, prezentovaných vo veľkých a menších obrazových cykloch In Wonderland (2019 – 2020), Krehká rovnováha (2020 – 2021), Kärnten Spirit (2018 – 2019) a v súbore experimentálnej maľby – maľovaním plameňom  na papieri, nazvaným Non Finito (2020). Pre Oľgu Paštékovú je tajuplnosť jej obrazov postavená ako na témach, tak aj na tvorivo budovanom maliarskom rukopise. Je vystavaný na lazúrnych vrstvách, ich vzájomnom vpíjaní, strácaní sa a prekrývaní a na rovnocennej graficko-kresebnej zložke. Ceruzkami, tušom, rytím a vypaľovaním vstupuje do dialógu s maliarskou plochou a priestorom. Výsledkom je priam barokizujúci rozhovor plochy s čiarou, ktorému autorka ponúka nielen priestor plátna, ale aj možnosť rozmanitých podkladov. Od hobier, po spletité inštalácie z drevených panelov.

Oľga-Paštéková-In-Wonderland-2019, lexikon, kultúra, výstavy, cestovanie

In Wonderland, 2019

Nepatrenie nikam

Už sám metaforický názov výstavy Za rohom hory, na čistinke mesta hovorí o tom, že sú miesta, ktoré „nepatrením nikam“ vzbudzujú neistotu a obavy. Nevieme, čo si s nimi počať a nemáme pre ne meno. Zarastené pozemky, ruiny, alebo „miesta nikoho“ medzi sídliskovými blokmi a areálmi veľkoskladov. Ale aj táto nová divočina si žije svoj život a má svoj význam:  ekologický, psycho-sociálny, miesto-tvorný. Oľga Paštéková nás ňou prevádza nielen ako zručná ilustrátorka tohto sveta, ale aj ako tá, ktorá v slepých škvrnách sveta ukazuje jeho budúcu, a možno už aj súčasnú tvár

Zaujímavý prierez tvorbou maliarky bude ďalším magnetom pre návštevníkov tejto časti Slovenska od 5.8. vo Veľkej výstavnej sieni Oravskej galérie. Svoj čas na stretnutie s umením si môžete rezervovať až do 3.10.

Text: Beata Jablonská
Foto: archív

Viac na: www.oravskagaleria.sk  a  www.lodslanica.sk