Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Oselný vrch v pohorí Tribeč je magnet pre turistov.


18451   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Tajomné informácie o slovenskom Bermudskom trojuholníku – pohorí Tribeč sú atraktívne a v centre pozornosti už niekoľko desaťročí. V poslednom období dokonca aj u slovenských filmových tvorcov. A ak si myslíte, že toto pohorie už nemôže ničím prekvapiť, omyl. Mali by ste navštíviť nádherný bralnatý končiar zvaný Oselný vrch, nachádzajúci sa v katastri obce Veľké Uherce. Je naozaj veľkým prekvapením.
Oselný vrch je kremencová hôrka, ktorá vyniká malebnosťou, krásou a predovšetkým pôsobivým kruhovým panoramatickým výhľadom. Z vrcholových partií možno pozorovať veľkú časť regiónu Horná Nitra, dominantnými prvkami horizontu sú vrchy Žarnov, Buchlov, Rokoš, Kľak, ako aj hrebeň samotného Tribeča.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Oselný vrch je prístupný po okružnom zeleno značenom turistickom chodníku z Veľkých Uheriec. Chodník prechádza Sedlom pod Oselným, odkiaľ je to na samotný vrchol len cca 100 m.

Aj slovenský Bermudský trojuholník ostáva záhadou

Len pripomenieme, že takéto nelichotivé pomenovanie dostalo pohorie Tribeč po tom, ako v ňom už niekoľko desaťročí miznú ľudia. Tak čo, aj vy máte radi záhadné miesta so strašidelnou atmosférou?

Neprehliadni:
Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Horšianska dolina je prekvapenie z malebného Tekova

Prípady nezvestných ľudí, ktorí sa vybrali do lesov pohoria Tribeč, patria k najväčším neobjasneným záhadám na Slovensku. Zmizol v nich skúsený lesník i 18-ročné dievča. Najznámejším sa však stal príbeh Waltera Fischera, ktorý pracoval v závodoch známeho obuvníka Baťu a údajne sa raz vybral na osudnú prechádzku k Čiernemu hradu. Odvtedy sa po ňom akoby zľahla zem. Ani po vyhlásení pátrania sa ho policajtom a rodine nepodarilo nájsť. Až do dňa, keď sa po niekoľkých mesiacoch sám objavil.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Ak vás zaujíma, čo sa s Walterom celý čas dialo a prečo sa nevrátil skôr domov, tak verte, že aj my by sme to radi dozvedeli. Waltera našli pri Zlatých Moravciach v zúboženom stave, bol bezvládny, so stratou pamäti a na celom tele mal popáleniny. Už nikto sa od neho nikdy nedozvedel, čo sa stalo, ani ako sa popasoval s krutým počasím, keďže zmizol v zimných mesiacoch. Walter sa z tohto nikdy nespamätal a nakoniec musel byť hospitalizovaný v ústave pre duševne chorých.

Záhadné lesy pohoria Tribeč

Príbeh Waltera Fischera

Inšpiroval i známeho slovenského spisovateľa Jozefa Kariku, ktorý na základe neho napísal bestseller Trhlina. Dnes má Trhlina – vďaka režisérovi Petrovi Bebjakovi a scenáristovi Tomášovi Bombíkovi – filmovú podobu.

Záhadné lesy pohoria Tribeč, trhlina

Fikcia či realita?

Ani autor bestselleru Jozef Karika netuší, čo v príbehu o Walterovi je pravdivé a čo si ľudia pri rozprávaní tejto legendy jednoducho domysleli. „Je to moja jediná kniha, pri ktorej úprimne neviem úplne presne povedať, kde končí fikcia a začína sa realita. Myslím si, že nejaká časť z toho je mystifikácia, ale kde sa presne tá hranica medzi realitou a fikciou tiahne, to úprimne neviem povedať,“ uviedol autor.

Tajomná atmosféra

Praskanie konárikov pod topánkami, šuchot lístia či kroky lesnej zveri a, samozrejme, príbehy o nezvestných, robia z miesta – ako je pohorie Tribeč – lákadlo pre turistov, ktorí dychčia po dobrodružstve. Nič nebráni, aby ste sa k nám pridali…

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk