Slovensko patrí k najvýznamnejším zásobárňam sladkej vody na svete! Vodné plochy sú v lete magnetom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovensko, Sirava Košický kraj a jeho hity Gemer a Zemplín - napriek obmedzeniam cieľ mnohých turistov v letnej sezóne

Slovensko a jeho vodné plochy a nádrže sa stali – popri tradičných a obľúbených pobytoch v horách – druhým najobľúbenejším záujmom dovolenkárov a rekreantov. Iste, veď kúpanie v prírodných nádržiach, jazerách, tajchoch, priehradách i riekach ponúka osvieženie počas horúcich letných dní. Ich význam narastá aj s ohľadom na nie raz sťažené a demotivujúce možnosti cestovania do prímorských stredísk v bližšom čí vzdialenejšom zahraničí.

Pozvánka do týchto  tipov k slovenským sladkovodným nádržiam je nanajvýš aktuálna a určite pomôže pri výbere dovolenky na Slovensku.

Slovenské more

Výpočet tých najnavštevovanejších vodných plôch treba začať na východe Slovenska; na mieste, ktorému sa hovorievalo – a možno znova raz bude hovoriť – “slovenské more”. Áno, je to Zemplínska šírava. Po celé desaťročia sa na jej brehoch v rekreačných strediskách vystriedali celé generácie slovenských a českých rekreantov. Áno, k tomuto “slovenskému moru” prúdili vtedy tisíce a tisíce návštevníkov z celej vtedajšej spoločnej vlasti. Časy sa menia a dnes za slovenké more považujeme Jadran a Zemplínska šírava akoby ostávala bokom. No v uplynulom období jej česť a sláva znova ožíva a záujem u dovolenkárov opätovne narastá. Je na to dôvod. Okolitá krajina, stabilné letné počasie, vzmáhajúci sa lokálny turizmus, služby, program pre dovolenkujúcich, miestna gastronómia, zážitky.

Vodné plochy Zemplínska šírava

Raj dovolenkárov i vodného vtáctva

K najznámejším strediskám tunajšieho cestovného ruchu patria HôrkaKaluža, Paľkov a Kamenec. V strediskách sú požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a windsurfingov. Strediská sú tiež turistickým východiskom do neďalekých Vihorlatských vrchov. Z lodného prístavu pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode. Na Zemplínskej šírave sú výborné možnosti na rybolov. Približne pätina plochy nádrže (prevažne jej východná časť) je chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tu takmer sto druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené.

Veľká Domaša je veľké prekvapenie

Ďalšou východoslovenskou destináciou vodných športov je Veľká Domaša. Leží v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny a jej zásobárňou je rieka Ondava. Teplé klimatické pomery vytvárajú priaznivé podmienky na letnú rekreáciu, kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách. K príťažlivosti vodnej nádrže Domaša nemalou mierou prispieva –  okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí – aj čistá, modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Darí sa tu viacerým druhom rýb, najmä kaprovi, šťuke, zubáčovi, sumcovi, jalcovi a iným, čo je ďalší lákavý bonus tunajších stredík. Aj preto je Veľká Domaša považovaná za miestny raj rybárov.

Slovensko, Domaša

Vodná nádrž, ktorá je v obľube

Na brehoch jazera sa nachádza päť rekreačných stredískValkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Keľča. Každé stredisko ponúka buď možnosť ubytovania v hoteloch, penziónoch, alebo stanovanie v kempingoch. Návštevníci oceňujú upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriska, reštaurácie a občerstvenia. Veľmi navštevovanou v poslednom období je najmä nová umelá pláž s kamennou hrádzou v stredisku Nová Kelča. Keďže Veľká Domaša s teplotou vody 23 °C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku dobré podmienky tu nájdu najmä milovníci windsurfingu a plávania. 

Liptovská Mara a Mara Camping

Objemom zadržanej vody je nepochybne najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Obísť ju jednoducho medzi tipmi nemožno. Vybudovali ju v rokoch 1970 až 1975. Meno dostala po jednej zo zatopených obcí. Vodná nádrž v prvom rade plní ekologickú funkciu na zmiernenie prípadného nebezpečenstva povodní na Váhu a ekonomickú, ktorá súvisí s výrobou elektrickej energie. Na brehu Liptovskej Mary je najvýznamnejším rekreačným strediskom Mara Camping v Liptovskom Trnovci.

Vodné plochy Liptovská Mara, Slovensko, Lexikon, dovolenka na Slovensku

Vodné športy a Slovensko patria k sebe

Neďaleká pláž, požičovňa športových potrieb, prístav lodí a výborné možnosti pre jachting a windsurfing vytvárajú z Liptovského Trnovca vyhľadávané centrum letnej rekreácie, ktoré zároveň slúži aj ako turistické východisko do Chočských vrchov a Západných Tatier. Patrí medzi vodné plochy, kde sa letná turistická sezóna začína v polovici júna a trvá do septembra. Je najvyšší čas, príďte sa presvedčiť…

Vodná nádrž, kde sa snúbi oddych a kultúra

Oravské more vzniklo umelým prehradením rieky Orava na severnom Slovensku z dôvodu často sa opakujúcich veľkých povodní v tejto časti Slovenska. Siaha až ku slovensko-poľskej hranici. Uprostred nádrže sa nachádza Slanický ostrov – obľúbené miesto výletov. Výstavba priehrady prebiehala v období tzv. industrializácie Slovenska v rokoch 1941 – 1954. Napustením údolnej nádrže boli zatopené viaceré obce. Zo zatopených obcí zostal nad vodou len vrch nad obcou Slanica, ktorý dnes vytvára malý ostrov. Nazýva sa Slanický ostrov umenia  a stojí na ňom kostol z 18. storočia. V ňom je umiestnená expozícia slovenskej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéri kamenárska tvorba. Z pobrežia sem pravidelne premáva loď.

Oravská priehrada, Leto na Slovensku –Lexikon, kúpanie, relax, Slanický ostrov umenia aj vás inšpiruje, Loď OG Slanica v prístave č. 2

Na Orave dobre…

Vodná nádrž Orava sa stala dôležitým rekreačným centrom a podmienila výstavbu ubytovacích a stravovacích zariadení a ďalších služieb cestovného ruchu. Rekreačné a športové plochy sú sústredené na južnom brehu vodnej nádrže v centrách Slanická osada a pri hoteli Goral. Viacero reštaurácií, ubytovacích zariadení, kempingy, športoviská a požičovne športových potrieb. Táto ponuka služieb vytvára z priehrady obľúbené miesto rekreácie, ktoré Slovensko pri vode opäť našlo a ktorú ocenia najmä tí, ktorí unikajú pred horúčavami. Letná turistická sezóna tu trvá do septembra. K obľúbeným výletným aktivitám patrí plavba po vodnej nádrži.

Neprehliadnite:
Slovensko, TEKOV – objavujte ešte neobjavené! Víta vás vôňa praženej husacej pečene a burčiaku. Rekreačné_zariadeni_Margita-Ilona
Vytúžený relax, pokoj a pohoda! Putovanie za oddychom do lokalít, ktoré určite nesklamú

Slnečné jazerá Senec

Ich názov je naozaj výstižný; veď mesto Senec s viac ako dvetisíc hodinami priemerného slnečného svitu počas roka patrí k najslnečnejším mestám. Slovensko má tak jedno z najslnečnejších miest… a jazier. Okrem kúpania a vodných športov ponúka tunajší rekreačný areál výborné možnosti pre letnú rekreáciu. Na svoje si prídu milovníci vodných športov, člnkovania i rybolovu. V areáli sa nachádzajú volejbalové ihriská, minigolf, mamutí šach a vodné tobogany. Pre milovníkov tenisu je okrem antukových kurtov pripravená aj moderná tenisová hala.

Aquathermal Senec, dovolenka na Slovensku, relax, lexikon

Slovensko je ideálne miesto pre dovolenku s deťmi

Atraktívnosť Slnečných jazier umocňuje aj susedný areál vodných atrakcií Aquathermal. Je napojený na senecký vrt termálnej vody, takže svojim návštevníkom ponúka celoročne teplú vodu v 9 bazénoch rôznej teploty a veľkosti. Slnečné jazerá sú ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku s deťmi. Návštevníci oceňujú vybudovanú infraštruktúru a priemernú letnú teplotu vody 25 °C. Ponuka ubytovacích kapacít je široká a pamätá sa na každého – od hotelových kapacít cez ubytovanie v súkromných chatách až po možnosť stanovania a karavaningu.

Leto na Slovensku je aj tohto roku dobrý nápad a šťastná voľba!

Foto: archív Oravská galéria, archív Vodný svet Aquathermal Senec, pixabay