Ide sa na bežky a na sánky! Štiavnické vrchy sú ideálna voľba aj v zime

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ide sa na bežky a na sánky! Štiavnické vrchy sú ideálna voľba aj v zime, bežkovanie a sánkovanie

Štiavnické vrchy sú významným centrom celoročnej turistiky. V aktuálnej zimnej sezóne je magnetom približne 45 km bežkárskych trás. Za priaznivých snehových podmienok je pre klasický štýl udržiavaný asi 10 km dlhý okruh medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamandra Resort. Tunajší nadšenci však upravujú úsek až po Richňavský tajch.

Biela stopa štiavnická

Dobrovoľníci pre vás upravujú stopu na červenej značke v Hornohodrušskom jarku a na zelenej trase vedúcej po náučnom chodníku GEO až po zjazdovku Salamandra Resort. Úprava tohto okruhu je podmienená priaznivými snehovými podmienkami.

Trasa GEO (Červená studňa – Zadné Rosniarky – Veterné sedlo; dĺžka 3,4 km) je pre zdatnejších bežkárov. Ak chcete využiť okruh odtiaľto po Salamandra Resort a späť, odporúčame začať chodníkom GEO. V smere od Červenej studne v prvej tretine trasy (Rosniarky) prekonáva náročné prevýšenie asi 100 m, ktoré treba poctivo vyšliapať.

Neprehliadnite:
Za novými zážitkami pozývame na bájne Sitno.
Prídete? Turistická trasa je atraktívna aj v zimnom období

V opačnom smere je to náročný zjazd, ktorý zdolá iba výkonnostne zdatný bežkár. Pri zjazdovke treba zostúpiť asi o 150 m nižšie, kde ústi Hornohodrušský jarok (4,5 km po Červenú studňu). Trasa po Hornohodrušskom jarku má minimálne prevýšenie, je vhodná aj pre nenáročného bežkára a rodiny s deťmi.

Ide sa na bežky a na sánky! Štiavnické vrchy sú ideálna voľba aj v zime, bežkovanie

Korčuľovanie a sánkovanie

Máte zmysel pre dobrodružstvo a túžbu po vzrušení? Chcete si zimné radovánky trochu ozvláštniť? Korčuľovanie na zamrznutých tajchoch a sánkovanie v okolí je romantika bez konkurencie.

Zamrznuté tajchy sa v poriadnej tuhej zime menia na parádne klziská. Najčastejšie môžete korčuliarov nájsť na tajchoch nad mestom Banská Štiavnica: na Veľkej Vodárenskej a Červenej studni. Vyskúšať môžete aj korčuliarsky maratón po všetkých tajchoch.

Miestni obyvatelia si raz začas na Veľkej Vodárenskej pripravia nočné korčuľovanie za svitu sviečok a lampášov. To je pravá štiavnická romantika. V Iliji a vo Svätom Antone pre radosť domácich i návštevníkov pripravujú sezónne klziská. Korčuľovanie na tajchoch je len na vlastnú zodpovednosť. Pri odmäku platí obozretnosť a odporúčanie – na tajchy nevstupujte!

Zimné strediská v okolí Banskej Štiavnice uspokoja rôznou ponukou všetky vekové kategórie. K dispozícii sú vleky i rôznorodé služby. Stačí prísť a presvedčiť sa…Dôležité je však dodržiavanie aktuálnych prísnych protipandemických opatrení.

Aktuálne informácie o stave a zjazdnosti jednotlivých trás a o snehových podmienkach nájdete na:       www.nabezky.sk/stiavnicke-vrchy a na www.bezkar.sk.