Prilba a cyklistika… a pravidlá pre bezpečnosť. Nevyhnutná súčasť výbavy zodpovedného cyklistu je…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
rekreačná cyklistika a prilby

Prilba a cyklistika. To sú spojené nádoby, keďže rekreačná cyklistika je obľúbenou formou voľnočasových aktivít, nemôžeme zabúdať na svoju bezpečnosť. Kombinuje fyzickú aktivitu s možnosťou objavovania krásnej prírody alebo mestských zákutí. Napriek mnohým výhodám, ktoré bicyklovanie prináša, nesmie byť prehliadaná potrebná opatrnosť a najmä bezpečnosť. Správ o ťažkých nehodách cyklistov počuť za uplynulé obdobie naozaj dosť…

Jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov pri bicyklovaní, či už rekreačnom alebo športovom, je nosenie cyklistickej prilby.

Rekreačná cyklistika a vývoj cyklistickej prilby

Je to fascinujúci príbeh, ktorý sa začal už v 19. storočí, no revolučné inovácie nastali hlavne v uplynulých desaťročiach. Cyklistika získala na popularite v 19. storočí, avšak významný dôraz na ochranu hlavy sa začal objavovať až v 20. storočí, keď sa začala vzmáhať rekreačná cyklistika. Prvotné prilby boli často jednoduché kožené čiapky, ktoré mali za úlohu chrániť hlavu pred menšími škrabancami a odreninami, ponúkali však iba minimálnu ochranu pri vážnych nárazoch.

cyklistická prilba


Prečo je cyklistická prilba taká dôležitá?

1. Ochrana hlavy pri pádoch
Hlava je pri pádoch z bicykla veľmi zraniteľná a práve cyklistická prilba dokáže absorbovať silu nárazu a znížiť riziko vážnych zranení, vrátane otrasov mozgu a fraktúr lebky.

2. Právna povinnosť
V niektorých krajinách, vrátane Slovenska, je nosenie prilby na bicykli povinné pre deti a mladistvých do 18 rokov. Pre dospelých, hoci to nemusí byť vždy zákonom stanovené, nosenie prilby je odporúčané a v niektorých prípadoch vyžadované na športových a cyklistických podujatiach.

3. Vzor pre mladšie generácie
Dospelí by mali byť vzorom pre deti a mladých ľudí. Nosením prilby ukazujú, že bezpečnosť je prioritou a že ochranné vybavenie je normálnou súčasťou športovej aktivity.

 

Neprehliadnite: 

e-biku, športové doplnky

Chystáte sa na hory?
Aké športové doplnky by nemali chýbať vo vašej výbave? 

 

Prilba a cyklistika a otázka – ako vybrať správnu cyklistickú prilbu

Správna veľkosť a tvar ochrany hlavy
Prilba by mala dobre sedieť na hlave. Väčšina prilieb má nastaviteľný systém v zadnej časti, ktorý umožňuje upraviť prilbu tak, aby pevne sedela bez toho, aby spôsobovala bolesť alebo tlak.

Rekreačná cyklistika


Certifikácia je dôležitá

Vyhľadávajte prilby, ktoré sú certifikované podľa bezpečnostných noriem, ako sú EN 1078 v Európskej únii alebo CPSC v Spojených štátoch amerických. Tieto certifikáty zaručujú, že prilba bola testovaná a spĺňa náročné kritériá na ochranu pri páde z bicykla. 
(RE)

Foto: archív redakcie