Pamätníky 2. svetovej vojny na Slovensku: ochrana pamäti a pripomienka hrdinstva

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pamätníky

Pamätníky 2. svetovej vojny na Slovensku sú svedkovia udalostí spred desaťročí. Naša krajina zažila priamy dopad vojny a uchováva si pamiatku na toto temné obdobie prostredníctvom rôznych pamätníkov a monumentov. Sú roztrúsené po celom území Slovenska a slúžia ako pripomienka boja proti nacizmu, utrpenia civilného obyvateľstva a odvahy tých, ktorí sa postavili proti okupantom a fašizmu.

Niekoľko nemých svedkov 2. svetovej vojny patrí dnes k vyhľadávaným a atraktívnym cieľom turistov a priaznivcov tzv. vojenskej turistiky. Kto by nepoznal tie najznámejšie? 

1. Slavín, Bratislava

Slavín je nielen vojenský cintorín, ale aj monumentálny pamätník, jeden zo symbolov Bratislavy. Je postavený na počesť 6 845 sovietskych vojakov, ktorí padli počas oslobodenia mesta v roku 1945. Tento impresívny monument sa týči na kopci nad hlavným mestom a ponúka nielen pietny priestor na zamyslenie, ale aj nádherné výhľady na panorámu hlavného mesta.

Pamätníky 2. sv. vojny


2. Pamätník SNP, Banská Bystrica

Pamätník Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici je jedným z najvýznamnejších symbolov odporu proti nacistickej okupácii na Slovensku. Múzeum SNP, ktoré je súčasťou Pamätníka, poskytuje komplexný pohľad na udalosti SNP, ktoré boli jedným z kľúčových momentov slovenskej účasti v 2. svetovej vojne.

Pamätníky


3. Dukla, Prešovský kraj

Pamätník Dukla sa nachádzajúci v blízkosti hraníc s Poľskom. Pripomína jednu z najkrvavejších bitiek na slovenskom území, kde spojenecké vojská bojovali proti nemeckej armáde. Toto miesto je symbolom obrovských obetí, ktoré priniesli nielen vojaci, ale aj civilisti počas tejto kritickej jesene v roku 1944.

Pamätníky 2. sv. vojny na Dukle


V areáli Pamätníka na Dukle je aj známa vyhliadková veža v katastri obce Vyšný Komárnik, v okres Svidník. Vstup do Centrálnej expozície Vojenského historického múzea vo Svidníku a Vyhliadkovej veže Dukla je možný v utorok až nedeľu v čase od 9.00 h do 17.00 h, pričom posledný vstup do Vyhliadkovej veže na Dukle je o 16.30 h.

Neprehliadnite:

Račkova Dolina, potulky po Slovensku, turistika, výlet

Jarné potulky po Slovensku: Západné Tatry sa prebúdzajú  do krásy.

 

4. Bradlo, Myjava

Na Bradle, neďaleko Myjavy, stojí impozantný pamätník generála Milana Rastislava Štefánika. Tento najväčší syn slovenského národa síce nezomrel počas 2. svetovej vojny, no jeho odkaz a boj za slovenskú suverenitu majú pre Slovákov zásadný význam. Pamätník na Bradle je situovaný na vrchu v kraji, kde sa generál narodil. Je často navštevovaným v kontexte národných osláv svojho hrdinu.

Pamätníky, Mohyla M. R. Štefánika – Bradlo

5. Kremnička a Nemecká

Tieto dve lokality (úvodný obr. Pamätník v Nemeckej) sú známe masovými popravami civilistov. Sú miestom tragédie a pripomienky krutostí vojny. Pamätníky v týchto oblastiach slúžia ako varovanie pre súčasné i budúce generácie a ako výzva na zachovanie mieru.

Pamätníky, Kremnička


Význam pamätníkov histórie boja za slobodu

Tieto pamätníky na časy vojnové, a pre históriu Slovenska rozhodujúce dejinné udalosti, nielenže slúžia ako miesta na uctenie si pamiatky tých, ktorí položili svoje životy, ale sú tiež významné pre vzdelávanie o histórii a dôležitosti zachovania demokracie a mieru. V dnešnej dobe, keď sa zdá, že minulosť môže byť ľahko zabudnutá, majú tieto pamätníky kľúčovú úlohu v pripomínaní a učení o histórii, aby sa podobné tragédie už nikdy nezopakovali. (RE)

Foto: archív redakcie