78. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Aký odkaz čítame pre dnešné i budúce dni v Európe a vo svete?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
78. výročie ,Pamatnik SNP
78. výročie konca 2. svetovej vojny a nezmyselného besnenia v Európe si pripomíname v období, keď náš kontinent – žiaľ – čelí s odstupom desaťročí znova vojenskej agresii… Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa rozhodlo pri príležitosti významného dátumu konca svetovej vojny usporiadať pre širokú verejnosť viacero podujatí priamo v areáli Pamätníka SNP.

Spomienky ožívajú…

V areáli Múzea bude napríklad aj vysunuté pracovisko Vzdelávacieho centra Múzea Slovenského národného povstania (SNP) s rozmanitými aktivitami pre všetky vekové kategórie. V kinosále sa budú napríklad premietať archívne filmy, ako aj film “Let domov” (začiatok o 18. h.) o československých letcoch v RAF za účasti tvorcov filmu, ako aj dcéry veliteľa 1. čs. stíhacieho pluku Františka Fajtla, pani Jitky Režnej.
 
78. výročie

Milovníci vojenskej histórie a techniky

Do vojenskej atmosféry vás vtiahnu členovia Klubov vojenskej histórie v ich tábore v skanzene ťažkej bojovej techniky.
Pre rodiny s deťmi budú počas popoludnia pripravené športové aktivity armádneho klubu DUKLA, ako aj Dracula Gymu Vlada Moravčíka. Počas popoludnia stretnete aj ďalšie známe tváre Múzea SNP. Pozvanie prijali napríklad šéfkuchár Peter Kulhány, ktorý pripraví sladké dobroty, a kávu vám pripraví majster Slovenska v kategórii barista Martin Karabiňoš.
 
Neprehliadnite:
Otvorený depozitár, Múzeum SNP

78. výročie a originálny vzácny suvenír

Nemali by ste premeškať “tankovú bitku” diaľkovo riadených modelov, či ukážky dravcov sokoliarskej skupiny Biatec. Fanúšikovia Euro suvenírových bankoviek sa môžu tešiť na vydanie novej 0 euro suvenírovej bankovky, ktorej predaj začne práve v tento deň. Nové vydanie bankovky MUSEUM OF THE SLOVAK NATIONAL UPRISING bude v predaji 8. 5. od 12. do 18. hodiny. 8. mája 2023 to bude už 5 rokov, čo sa na Slovensku objavili 0 Euro Souvenir bankovky. Tú úplne prvú vydalo práve naše Múzeum SNP 8. mája 2018. A teraz po 5. rokoch symbolicky vydávame ďalšiu s novým motívom Pamätníka SNP.
78. výročie, Múzeum SNP
 
Pripravený bohatý program sviatočného dňa ukončí koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica o 17:00 h.
Zmena programu vyhradená. Vstup na podujatie je voľný a celý areál bude otvorený bezplatne od 12. hodiny.


Text: Múzeum SNP Banská Bystrica
Medzititulky: redakcia
Foto: TASR/Ján Krošlák, archív Múzea SNP a archív redakcie

Viac informácií o programe osláv 78. výročia konca 2. svetovej vojny 8.5. nájdete na sociálnych sieťach Múzea SNP a na: www.muzeumsnp.sk