Bájne Sitno sa prebúdza. Odkrýva svoje stáročné tajomné zákutia pre ďalších zvedavcov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bájne Sitno sa prebúdza, Odkrýva svoje stáročné tajomné zákutia pre ďalších zvedavcov

Najvyšší bod Štiavnických vrchov je bájne Sitno. Jeho okolie je vďačným cieľom hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najzaujímavejším – a vari aj najtajomnejším – je hrad stojaci vysoko v lesoch tohto vrchu (1009 m n.m.). Pochádza z 13. storočia a mal za úlohu chrániť okolité banské mestá. Neskôr bol však dobitý a úplne zničený. To, čo sa z neho zachovalo, je opradené legendami. Tie hradu po stáročia dodávajú punc tajomnosti. Asi aj preto láka mnohých turistov, pre ktorých sa nová sezóna práve začína…

Bájne Sitno sa prebúdza, Odkrýva svoje stáročné tajomné zákutia pre ďalších zvedavcov

Štiavnická panoráma

Vrch Sitno ponúka nevšednú panorámu do okolitej krajiny. Môžeme odtiaľto pozorovať napr. neďaleké Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, dovidíme dokonca napríklad na Chopok, Vepor i na našu najväčšiu vyhasnutú sopku Poľana. Zaujímavosťou okolia Sitna je dobre známe Počúvadlianske jazero. Má zaujímavú históriu. Nie je prírodného charakteru, ide totiž o starý banský tajch. Tajchy sú umelo vybudované jazerá, kde sa zhromažďovala dažďová voda, ktorá bola pri ťažbe nevyhnutná.

Voda bola totiž jedinou možnou alternatívou, ako získať energiu na pohon ťažobných a čerpacích banských zariadení. Postačujúci prírodný zdroj vody sa však v okolí Banskej Štiavnice nenachádzal, bola tak vybudovaná sústava umelých vodných nádrží – tajchov. Dnes sú tajchy vyhľadávanými miestami, vďaka krásnemu prostrediu a čistej vode.

Podporte svoju imunitu a zlepšite
svoj výkon na horách, v práci aj v súkromí

 

Bájne Sitno sa prebúdza, Odkrýva svoje stáročné tajomné zákutia pre ďalších zvedavcov

Cestou na Sitno

Neprehliadnite:
Objavujeme menej známe lokality Slovenska:
povesti a tajomstvá zrúcaniny gotického hradu Divín

Bájne Sitno a staré povesti slovenské

Jednou z najznámejších povestí o sitnianskej krajine je legenda o márnomyseľných synoch hradného pána. Namiesto toho, aby po smrti svojho otca stáli pri sebe, stáli na čele veľkých vojsk proti sebe. Za túto nejednotnosť ich postihla strašná kliatba – sitnianska skala sa roztvorila a do svojich útrob pojala oba znepriatelené pluky. Odvtedy vojská v skale spia. Povráva sa, že v čase najväčšieho ohrozenia národa sa skala otvorí a bojovníkov uvoľní. A vraj až vtedy odčinia svoj starý hriech a obránia slovenský ľud, ktorý sa na nich spolieha.

Sitno a Poniklec

Poniklec

Kde ten poklad je…?

Ďalšia povesť hovorí, že na hrade je ukrytý obrovský poklad, ktorý chráni veľká zlatá brána. Mnoho ľudí sa pokúšalo poklad nájsť, no bezúspešne. Iní vraj pri svojich potulkách po hrade zlatú bránu videli. Nemali však tušenia, čo za ňou je a tak sa pobrali preč. Keď potom zistili, že za bránou sa má skrývať poklad, rýchlo sa vrátili späť na hrad, no bránu už nikdy nenašli. A tí šťastlivci, ktorí sa k pokladu dostali záhadne zmizli. Povráva sa, že poklad dostane iba ten, kto zapredá svoju dušu diablovi. Ktovie, dokedy niekto odolá…

Bájne Sitno sa prebúdza, Odkrýva svoje stáročné tajomné zákutia pre ďalších zvedavcov

Chata A. Kmeťa; už aby bola plná…

Nenáročná turistika pre každého

Trasa na bájne Sitno by sa dala zaradiť medzi trasy strednej náročnosti, ktorú naozaj hravo zvládnu aj deti. Do 3 hodín sa určite zmestíte do termínu popoludňajšej voľnočasovej prechádzky. Prevýšenie je mierne, hoci začiatok trasy si treba poctivo vyšliapať. O to však predsa ide. Môžeme sa teda spoločne vydať za poznaním a objavovaním darov jari na Sitne. Hrad a rozhľadňa na vrchu Sitno je idéalny tip na výlet pre všetky vekové kategórie, deti nevynímajúc. Zvedavosť a nedočkavosť najmä malých výletníkov vás určite poženie svižným tempom smerom k rozhľadni, k zrúcanine tajomného hradu a na samotný vrch Sitno.

Foto: Marián Strihovský
Text: redakcia