Ďalší magnet pre turistov. Turistické chodníky Čerešňa a Tri studničky sa dočkajú obnovy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tri studničky, turisticky chodnik

OOCR ŠARIŠ BARDEJOV pokračuje v obnove turistickej infraštruktúry v regióne. Najnovšie plány sú spojené s revitalizáciou v septembri a októbri tohto roka turistických chodníkov „Čerešňa“ a „Tri studničky“. Hlavné práce sa sústredia na obnovu poškodených drevených prvkov ktoré sa nachádzajú na hlavnej turistickej križovatke oboch týchto chodníkov. Prevažná časť nákladov bude hradená z dotácie z KOCR Severovýchod Slovenska.

„Aj v tomto roku pokračuje OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov v postupnej obnove turistických chodníkov v okolí Bardejova a Bardejovských Kúpeľov, v spolupráci s KOCR. Vlani sme  dokončili náučný turistický chodník Čierna Mláka. V tomto roku prišli na rad drevené prvky nachádzajúce sa na hlavnej turistickej križovatke chodníkov „Čerešňa“ a „Tri studničky.“ Hlavným cieľom je oprava zničených a znehodnotených drevených prvkov na altánkoch, lesných studničkách a kamenné ohniská. Súčasťou obnovy bude aj oprava lavičiek, doplnenie máp, informačných a smerových tabúľ. Keďže turistický chodník je majetkom Mestských lesov Bardejov, obnova sa realizuje s ich súhlasom a po ukončení revitalizácie bude odovzdaný do ich správy,“ konštatoval riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

Neprehliadnite:
Bardejov – klenot histórie a vzácnej architektúry

Rehabilitačné chodníky

Turistické chodníky „Čerešňa“ a „Tri studničky“ slúžia nielen obyvateľom Bardejova a širšieho regiónu, ale aj návštevníkom Bardejovských Kúpeľov. V okolí kúpeľov je niekoľko okruhov chodníkov, ktoré majú jeden spoločný východiskový bod, ktorým je Kúpeľná kolonáda. Tento bod je súčasne miestom ukončenia trás liečebných prechádzok. Trasy niektorých okruhov sú vo viacerých úsekoch spoločné, diferencujú sa podľa kategórie obtiažnosti a spravidla vedú na vyhliadkové, alebo cieľové body. Sú vybavené odpočívadlami, prístreškami, otvorenými alebo krytými ohniskami a inými technickými zariadeniami. Pozdĺž chodníkov sú umiestnené otvorené a kryté lavičky, ktoré je možné použiť v prípade odpočinku, alebo nepriaznivého počasia.

Kyslíkový doping je dovolený

Osobitné miesto v rámci zdravotno-rehabilitačných chodníkov zaujíma lesná kyslíková dráha. Technická náročnosť je určená tak, aby jednotlivé zariadenia na stanovištiach a cvičenia na nich boli v súlade s indikáciami, ktoré sa liečia v Bardejovských Kúpeľoch. Lesnú kyslíkovú dráhu môže absolvovať každý v ľubovoľnom čase.

Čerešňa, turisticky chodnik

Turistický chodník Čerešňa

Okruhy:

  • Okruh 1. KOLONÁDA – SALAŠ LESNÁ – KOLONÁDA – Dĺžka okruhu: 4,2 km
  • Okruh 2. KOLONÁDA – ČEREŠŇA – KOLONÁDA (4,3 km)
  • Okruh 3. KOLONÁDA – ORLÍK – BARD. VYHLIADKA – ČEREŠŇA – KOLONÁDA (6,2 km)
  • Okruh 4. KOLONÁDA  – JAZIERKO . ZADNÉ DOLY – ZIMNÁ STUDŇA – SKLAD JAZIERKO – KOLONÁDA (4,9 km)
  • Okruh 5. KOLONÁDA – CAROLA – KYSLÍKOVÁ DRÁHA – ÚPRAVŃA VODY – KOLONÁDA (2,9 km)
  • Okruh 6. KOLONÁDA – TRI STUDNIČKY – KOLONÁDA (4,6 km)
  • Okruh 7. KOLONÁDA – LETNÉ KÚPALISKO – TEREKUVKA – KOLONÁDA (3,9 km)
  • Okruh 8. KOLONÁDA – ČEREŠŇA  – KAMENNÁ HORA – MAGURA – KOLONÁDA (13,5 km)

V okolí Bardejova je k dispozícii cca 40 km značených turistických chodníkov. Je tu 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch.

Po prechádzke gastronomická ochutnávka severovýchodu Slovenska

Severovýchod Slovenska je zaujímavý nielen možnosťami liečebnej, historizujúcej či náučnej turistiky, ale aj svojou gastronómiou. Vybrať si môžete z ponuky tradičných jedál šarišskej a slovenskej kuchyne (ochutnajte tatarčené pirohy, pečené pirohy, alebo mačanku). Čakajú na vás aj cestoviny či pizze v talianskom štýle, steaky a rôzne špeciality modernej kuchyne. Vďaka pestrej palete zariadení v Bardejove a jeho okolí si vyberie a pochutí naozaj každý. Bližšie informácie o týchto zariadeniach nájdete na stránke http://www.visitbardejov.sk/gastronomia.

Región severovýchodného Slovenska čaká aj na vás…

Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch. Skutočným klenotom turistického ruchu je historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO. Vojnová história je zas doménou Svidníka a Dukly.

Máte radi históriu a pamiatky? Navštívte klenot turistického ruchu, mesto Bardejov, ktoré je zapísané v UNESCO. Medzi obľúbené miesta patria aj zachované drevené kostoly: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer.

Zaujímavé sú aj  pamätníky na Dukle a vo Svidníku, venované historickým udalostiam a pamiatke padlým vojakom počas 2. svetovej vojny v oblasti Duklianskeho priesmyku  (40 km od Bardejova). Poteší aj ZOO Park Stropkov – (46 km), v súčasnosti je v tam 60 druhov rôznych zvierat a vivárium, Prešov – (45 km od Bardejovských Kúpeľov), tretie najväčšie mesto Slovenska, Kapušiansky hrad –(35 km), Šarišský hrad (48 km), Pieniny a Červený Kláštor (80 km).

Zdroj: OOCR Šariš Bardejov