Preneste sa do Turecka, Himalájí či do sveta Disneyho rozprávok a zažite celý svet na Severnej Morave!


5380   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hradec nad Moravicí

Nemusíte jazdiť do ďalekého sveta. Na Severnej Morave nájdete a zažijete celý svet! V tomto regióne Českej republiky uvidíte miesta, ktoré sa – s trochou nadsádzky – nápadne podobajú tým svetovým. Nájdete tu zákutia, ktoré vás prenesú do Himalájí, Talianska, exotickej Malajzie či sveta fantázie a rozprávok Walta Disneyho. Väčšina z nich je s tými svetovými spätá nielen svojou podobou. Podobné sú aj nevšednými príbehmi a inšpiratívnymi osobnosťami. Objavte svetovú Severnú Moravu!

Celý svet zažijete na Severnej Morave, Hradec nad Moravicí

Romantika okorenená hororom

Celý svet zažijete na Severnej Morave, Štramberk

Keby do Štramberku – mestečka v podhorí Beskýd – zavítal nejaký Turek, možno by mal na chvíľu pocit, že je doma v Istanbule. Dominanta Štramberku sa totiž nápadne podobá Galatskej veži v tureckej metropole. Avšak toto déjà vu by trvalo krátko. Nanajvýš do prvého gastronomického zážitku. Namiesto baklavy, známej tureckej medovej pochúťky, by mu totiž domáci ponúkli svoju miestnu špecialitu – povestné štramberské uši.

Veľké prekvapenia

Štramberská trúba je prvé miesto, na ktoré výletníci po príchode putujú. Rovnako ako z Galatskej veže aj odtiaľ sú nádherné výhľady do okolia. Nebudú to však výhľady na more ani na typický zhon v priľahlých orientálnych uličkách. Na Severnej Morave na vás čakajú pohľady na hlboké lesy a pokojný život, ktorý tu panuje. Na Galatskej veži sa dozviete, že ten, kto vás sprevádza, sa stane vaším manželom či vašou manželkou. Miestni Štramberčania sa vyžívajú v krvilačných povestiach. Počuli ste, akú udalosť pripomínajú spomínané štramberské uši? Cukrovinka z medovníkového cesta sa po stáročia pečie v tvare ľudských uší. Bojachtiví Tatári počas svojich vojen a nájazdov odrezávali uši nepriateľom. Tie potom posielali svojmu Chánovi ako doklad vojnových úspechov. Nuž, dobrú chuť! 

Ako v rozprávke

Celý svet zažijete na Severnej Morave, Hradec nad Moravicí

Až sa nabudúce budete pozerať na niektorú z rozprávok obľúbeného autora kreslených príbehov – Walta Disneyho, spozorniete hneď na jej začiatku. Všimnite si vstupnú bránu legendárneho kresleného zámku, nad ktorým strieľa ohňostroj. Tá sa totiž nápadne podobá práve bráne hradeckého zámku. Aj preto niektorí šľachtické sídlo neďaleho Opavy označujú ako Disney zámok.

Neprehliadnite:
Jeden deň na Bratislavu nestačí!
Vychutnajte si 72 letných hodín v hlavnom meste a jednu noc v hoteli dostanete zadarmo

Zámok Hradec nad Moravicou zvíťazil v ankete o najviac rozprávkový zámok už pred 12 rokmi! A to celkom právom. Prekrásne interiéry a anglický park pamätajú návštevy viacerých velikánov. Majitelia zámku – vzdelaný aristokratický rod Lichnovských – udržiavali priateľské kontakty napríklad s Mozartom, Paganinim, Picassom či Beethovenom. Napokon, Beethovenov klavír, na ktorom pri pobyte v Hradci hral a komponoval, dnes patrí k najcennejším exponátom zámku. Tak hurá do Hradca nad Moravicou preskúmať viac! 

Hradčany zo železa

Celý svet zažijete na Severnej Morave,

Rovnako tak ako Hradčany neodmysliteľne patria k Prahe, tak Dolné Vítkovice symbolizujú Ostravu. Romantické sídlo českých kráľov verzus industriálna krása baní a železiarní. Panorámy oboch miest sa s troškou zveličenia podobajú. Nemyslíte? Kým tie pražské Hradčany boli cieľom turistov už na začiatku 20. storočia, tie ostravské si na príliv návštevníkov museli počkať až do nášho 21. storočia. Dolné Vítkovice najlepšie preskúmate počas komentovanej prehliadky za sprievodu bývalých zamestnancov. Navštíviť tu môžete interaktívne výstavy vo Veľkom alebo Malom svete techniky, pekné výhľady sa vám otvoria z veže Bolt Tower. Tá sa nad Dolnými Vítkovicami vypína rovnako krásne ako katedrála svätého Víta nad Prahou. 

Harry Potter po osoblažsky

Úzkorozchodná trať z Třemešnej do Osoblahy

Pri jazde parným vláčikom si chvíľami budete pripadať ako kúzelník Harry Potter na ceste do Rokfortu. Rozprávková jazda po úzkorozchodnej trati z Třemešnej v Sliezsku do Osoblahy ponúka jedinečné výhľady do bohom zabudnutého kraja. Harryho Pottera cestou asi nestretnete; a ktovie, možno aj… V čarovnej osoblažskej krajine vás však môže prekvapiť slávny lúpežník Hotzenplotz. Áno, presne tak! Týmto zvukomalebným nemeckým názvom Osoblahy – Hotzenplotz – sa totiž inšpiroval známy nemecký spisovateľ Otfried Preussler. Jeho knižka s lúpežným hrdinom Hotzenplotzom je po celom svete známa len o niečo menej ako kúzelnícke príbehy britskej spisovateľky – autorky Harryho Pottera.

ŠPECIÁLNY TIP: Známe osobnosti zo Severnej Moravy a Sliezska pozývajú do rodného kraja!

Ktoré miesto má na Severnej Morave najradšej spevák Mirai či David Stypka? Kde môžete stretnúť Moniku Žídkovú alebo sympaťáka Zdeňka Chlopčíka? Mrknite sa na ich videopozvánky www.mamesvetovykraj.cz/vyzvamsk

Pridajte sa aj vy k objaviteľom sveta na malom kúsku Severnej Moravy!

www.czechtourism.cz