Vrch Somár a Konské hlavy – obľúbený cieľ malých i veľkých turistov v CHKO Malé Karpaty


6288   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vrch Somár Malé Karpaty

Nemožno sa čudovať, že vrch Somár a Konské hlavy sa v CHKO Malé Karpaty stali cieľom mnohých peších turistov. Veď počasie je po tieto dni naozaj prajné a rozhodnutie urobiť si sem nenáročnú túru je iba otázkou času. Z turistického pohľadu a samotného relaxu môže byť tento vrch zaujímavým cieľom aj vášho výletu, pretože k nemu vedie trávnatý hrebeň, ktorý sa vypína nad okolité husté malokarpatské lesy. Neváhajte, do prvého snehu sa to ešte stihnúť dá…

Túra nie je náročná a dá sa sem dostať zhruba za 2 – 2,5 hodiny v závislosti od miesta štartu. Či si ho zvolíte z Pezinskej Baby (je to o niečo kratšie), alebo z Limbachu o pár minút dlhšie. Výlet na vrch Somár je preto skvelou voľbou aj pre rodiny s deťmi, či pre menej zdatných turistov. Na Somár sa dá dostať pešo, na bicykli, alebo v zime na bežkách. (Aj na to sa už tešíme). Vedie naň hrebeňová – červená turistická značka. Môžete sa sem vybrať z každej svetovej strany, no nakoniec sa všetky značky napoja na spomínanú červenú. Na dopravu do jednotlivých miest, z ktorých budete vyrážať, odporúčame autobus. Či už vyrazíte z Baby, Limbachu, Bratislavy, alebo z Borinky, či Lozorna. Ak by ste si vybrali za cieľ čisto vrchol Somára, veľmi rýchlo sa sem viete dopraviť napríklad aj bicyklom.

Nie je Somár ako somár

Vrch Somár má nadmorskú výšku 649 m a nachádza sa v hlavnom hrebeni Malých Karpát. Prechádza ním červená turistická značka v smere z Bratislavy na Pezinskú Babu. Kopec sa nachádza asi 7 km od Pezinskej Baby a zhruba rovnaká vzdialenosť je od známej vinohradníckej obce Limbach. Somár je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné a ďaleké kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Z tohto vrchu je pekný výhľad na celú juhozápadnú časť pohoria až po televíznu vežu nad Bratislavou na Kamzíku.

Neprehliadnite:
Pohorie Branisko, KST

Pohorie Branisko – očarujúce a neprávom opomínané.
Kto príde, zamiluje si aj tento kút Slovenska

Kuriózne Konské hlavy

Konské hlavy sa radia medzi menej významné vrcholy Malých Karpát a sú považované skôr za „prestávku“ pri časovo dlhších a náročnejších túrach. Toto miesto je však známe pre jednu zaujímavosť – priamo pri rázcestí označujúcom vrchol kopca sú umiestnené atrapy konských hláv nastoknutých na palice. Ak sa sem vydáte napríklad v hmlistom počasí, môže tento neočakávaný výjav pôsobiť priam strašidelne. Nenáročná túra na Konské hlavy je opäť príjemnou voľbou napríklad pre príležitostných turistov či rodiny s deťmi.

CHKO Malé Karpaty Konské hlavy, KST, turistika, lexikon

Výhľady nesklamali

Mnohí, ktorí túru už absolvovali, tvrdia, že výhľad z Konských hláv je bezvýznamný, nakoľko sa nachádzajú uprostred lesa. Ak však prejdete pár metrov smerom von z lesa, naskytne sa vám pekný výhľad na okolité malokarpatské kopce a razom sa tento názor musí zmeniť. Náš jesenný turistický cieľ vrch Somár a Konské hlavy sa vydaril a tento obľúbený cieľ malých i veľkých turistov v CHKO Malé Karpaty môžem smelo odporučať aj vám. Naozaj neváhajte; ak bude počasie i naďalej priať, berte deti a ide sa…

Text a video: Tomáš Grman, KST
Foto: archív pixabay a BSK

Viac na: www.kst.sk