Na čiernom kontinente sme objavili Pekelný raj. Putovanie africkou divočinou za dobrodružstvom stíhate ešte toto leto


4402   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pekelný raj, Potulky africkou divočinou, kniha Ikar
Reklamy
Predaj kníh online - kníhkupectvo BUX.sk

Korytnačky na Kapverdských ostrovoch. Červené opice na Zanzibare. Pygmejovia z Ugandy. Či Omo, srdce divokej Afriky. Vydajte sa na potulky africkou divočinou so slovenským cestopisom Pekelný raj. Jeho autorom je skúsený novinár, karikaturista a cestovateľ Mikuláš Sliacky. V jeho cestovateľských príbehoch cítiť skúseného a vypísaného autora, ktorý zaujímavo popisuje krásy a jedinečnosť jedenástich afrických krajín.

„Som rád, že som niečo stihol, že sa mi podarilo prejsť za poznaním a dobrodružstvom všetky kontinenty okrem Antarktídy. Ale jeden kontinent milujem nadovšetko a stále sa tam vraciam. Je to Afrika. O nej som napísal a nafotil túto knihu,“ píše Mikuláš Sliacky.

Pekelný raj Potulky africkou divočinou, afrika sliacky

V knihe nájdete 11 afrických krajín od Etiópie a Džibutska, cez Rwandu, Keňu, Tanzániu, Namíbiu, Zanzibar až po Ugandu, Botswanu a Zambiu.
Ku každej krajine krátke príbehy, úžasné zážitky ako najväčšie putovanie štvornožcov na svete, Masajovia, bečuánske slony a ich ochranársky cit pre rodinu, najväčší sopečný kráter na svete, alebo – ak máte radi skupinu Queen – na Zanzibare je vyhľadávaná štýlová reštaurácia tunajšieho rodáka, známeho rockera Fredieho Mercuryho.

M. Sliacky o knihe Pekelný raj:

Autor píše o Afrike, najmä tej čiernej, na juh od Sahary. O jej stále ešte nespútanej prírode a živloch, o divo a slobodne žijúcich zvieratách, o obdivuhodných, krásnych ľuďoch a ich spôsobe života, ktorý sa usilujú uchovať.

  • O starobylých kultúrach Krovákov a Pygmejov, o ktorých vieme máločo, o prastarom kresťanstve etiópskych Amharov.
  • O rastafariánoch s dredmi, o nevrlých kočovných Afaroch, ktorých psy vedia v nekonečnej púšti nájsť vodu.
  • O vymierajúcich horských gorilách na úbočí sopky, ku ktorým pocítite príbuzenský vzťah.
  • O slonoch v delte Okawango, čo utvoria okolo spiaceho sloníčaťa nepreniknuteľnú hradbu.
  • O hyenách a levoch a ich vzájomnej nenávisti.
  • O kmeňoch na rieke Omo, kde chlapi a ženy žijú oddelene, mladí muži behajú po chrbtoch býkov, pasú ovce nahí, namiesto odevu majú na pleci samopal a ideálom ženskej krásy je tanier v ústach.

Kniha Pekelný raj z vydavateľstva Ikar má malý formát a je plnofarebná, pretože obsahuje množstvo nádherných fotografií. Ku každej krajine je na začiatku malý infoblok, z ktorého sa dozviete zaujímavé fakty alebo pikošky.

Ako malú chuťovku ponúkame krátky úryvok z knihy Pekelný raj:

Zem divých včiel a krásnych ľudí

Plavíme sa v člne po jazere Chamo. Jazero je zároveň národným parkom. Na pobrežných stromoch sedia orliaky jasnohlasé s bielou hlavou, na hladine sa hojdajú kŕdle pelikánov, vo vode po pás sa brodia rybári a naťahujú siete. Dianie sledujú z brehu nehybné šesťmetrové krokodíly. „Aha, hippo,“ ukazuje Fkadu, kormidelník nášho člna na široké chrbty skupiny hrochov pred nami. A zakeruje k nim.

Neprehliadnite:
Príbeh na leto, ktorý vás určite schladí

Kým sa človek dostane z metropoly Addis Abeba k jazeru Chamo neďaleko mesta Arba Minch na juhu Etiópie, musí toho veľa preskákať. Sprvoti si povie – no veľký strach, päťsto kilometrov dobrým terénnym autom nemôže byť problém. Keď pôjdeme päťdesiatkou, za dákych desať-dvanásť hodín sme tam, nech sú cesty akékoľvek.

Pekelný raj Potulky africkou divočinou, afrika

Ono sa to zdá, veď cesta je väčšinou asfaltka. Lenže asfalt trvá vždy tak kilometer-dva a potom príde dvesto metrov tankodrómu, kde sa dá jazdiť iba krokom. Ak teda nechcete uviaznuť v jame neznámej hĺbky, naplnenej nočným lejakom. Za jamami sa zjaví znova asfalt a nádej, ale po kilometri príde pre zmenu potok, zarezaný hlboko do podložia. Vedú cezeň štyri mosty vedľa seba, ale zjazdný je len jeden, aj to s najväčšou opatrnosťou. Potom znova asfalt. Ale len čo sa rozbehnete, po celej šírke cesty sa tmolí a postáva stádo kôz, oviec a kráv. Pastier sedí v tieni pod stromom, veselo vám kýva a dvíha nad hlavu zviazaného kohúta, že či si ho nechcete kúpiť na obed. Môžete sa na neho hnevať?

Príbeh pokračuje…

„David, máš božiu trpezlivosť,“ hovorím etiópskemu vodičovi nášho džípu, keď pomaly a opatrne kľučkuje pomedzi ten zverinec alebo ho radšej obchádza cez priekopu. „Nuž, za zabité jahňa zaplatíš 2 000 birrov, to je 70 dolárov, žiadna maličkosť,“ odvetí mi chlapík s dredovým účesom à la Lenny Kravitz. „Utiecť niet kam, vidia ťa, bolo by zle-nedobre…“

Pekelný raj Potulky africkou divočinou, afrika opica

O čom David vraví, plne pochopím až neskôr, v divokejších pomeroch údolia Omo, kde nahí pastieri nosia na pleci samopaly kalašnikov… Tí civilizovanejší majú síce iba palice a mačety, ale zahrávať sa s nimi neradno.

Viac a hneď sa dočítate v aktuálnom knižnom titule Pekelný raj.

Milan Buno, knižný publicista


TagsKnihy