Stavanie májov v Múzeu slovenskej dediny v Martine


4198   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stavanie májov

Pôvodne slúžili máje na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci stavali máje v noci pred prvým májom svojim vyvoleným dievkam… Ak sa chcete o stavaní májov vedieť viac, príďte v nedeľu 28. apríla 2019 do Múzea slovenskej dediny. Od 10. do 16. hodiny sa dozviete i zažijete všeličo zaujímavé.

Viete ako sa v minulosti vyznávala láska? Prečo sa stavali máje? Ako sa nahovárali mládenci či dievčatá na sobáš? Naši predkovia mali na to zaručené prostriedky a bohato ich využívali. Presvedčíte sa o tom na podujatí tradičného stavania májov v Múzeu slovenskej dediny:

Stavanie májov

Členovia folklórneho súboru Lubená z Poluvsia postavia v múzeu máje pri dome z Novote, Nolčova a pred krčmou z Oravskej Polhory. Atmosféru podujatia bude dotvárať ľudová hudba Turiec.

V ľúbostnej poradni „Nečarovaný ženích jak nemastený hrách!“ sa dozviete viac z minulosti: o spôsoboch, ako si pričarovať ženícha, privábiť svojho „osúdenca“, prečo sa na Juraja vili venčeky, akým spôsobom sa využíval nevážený cukor a ako sa pripravovali pokrmy, ktoré mali zabezpečiť lásku vyvoleného. Zistíte, ktoré bylinky mali pomôcť pri ľúbostných čaroch, alebo naopak zapríčiniť nešťastie zaľúbencov.

Stavanie májov

Stavanie májov

Svoju zručnosť si návštevníci vyskúšajú v tvorivej dielni. Naučia sa vyrábať kvety z krepového papiera alebo „kystky“ – dávne dary lásky. V drevenom kostole z Rudna sa uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie.

Neprehliadnite: Veľká noc na dedine

Súčasťou podujatia budú ukážky ľudovej umeleckej výroby spojené s predajom. V krčme z Oravskej Polhory sa návštevníci budú môcť občerstviť tradičnými špecialitami z regiónov.

Stavanie májov

Zdroj: www.skanzenmartin.sk