Veľká noc na dedine


4959   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľká noc na dedine

Vychutnajte si tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie. Zažiť ich môžete už túto nedeľu (14. 4.) od 10. do 16. hodiny v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine.

Niektoré predveľkonočné a veľkonočné zvyky i detské jarné hry návštevníkom predstaví v programe o 10.30, 12.30 a 14.30 detský folklórny súbor Turiec z Martina a pondelkovú oblievačku si budú môcť vychutnať v podaní folklórneho súboru Lysec z Belej-Dulíc.

O 13.30 hodine bude možné zúčastniť sa rímskokatolíckej svätej omše v drevenom kostole z Rudna z konca 18. storočia.

Veľká noc na dedine

Počas predveľkonočného pôstu sa v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky. Gazdinka tak bola odkázaná na rastlinný olej. To, ako sa v minulosti získaval lisovaním, záujemcom ukážu v oravskej olejárni.

Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc sú pripravené aj iné ukážky výroby a predaj ľudovo-umeleckých výrobkov

Pozrite si: Už sa fašiang kráti

V tvorivej dielni si budú môcť detskí návštevníci vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc a pletení korbáčov.

Hostia pri celodennom pobyte v Múzeu slovenskej dediny neostanú hladní. Tradičné jedlá a občerstvenie im ponúkne rázovitá krčma z Oravskej Polhory.

Veľká noc na dedine

Zdroj: Múzeum slovenskej dediny