Už sa fašiang kráti… Posledné fašiangové dni v skanzene pod Ľubovnianskym hradom v Starej Ľubovni.


4689   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Fašiangové dni v skanzene pod Ľubovnianskym hradom

Fašiangy, Fasching, masopust, ostatnie fašianki…Rôzne, viacjazyčné pomenovanie sviatku s rovnakým významom. Nám známe slovo „fašiangy“ sa k nám dostalo pred stáročiami. Má svoje historické korene v nemeckej kolonizácii nášho územia. Fašiangy predstavujú obdobie od Troch kráľov po Popolcovú, či takzvanú škaredú stredu.Tohto roku je to streda 26.2. Obdobie prechodu medzi zimou a jarou ľudia v minulosti využívali na typické fašiangové veselice, svadby či zabíjačky, keďže na poli v tom čase ešte roboty veľa nebolo.

Fašiangové dni v skanzene pod Ľubovnianskym hradom

Ženy v tom čase párali perie, zaoberali sa priadkami, skrúcali tenké vlákna ľanu či konope. Následne vznikla priadza a konečným produktom bolo utkané plátno. Pri tej príležitosti sa ženy schádzali a popri robote sa aj zabávali, spievali, rozprávali príbehy a, pravdaže, aj dosýtosti jedli… K fašiangom neodmysliteľne patrili masky, ktoré mali zoomorfný význam. Najčastejšie sa používali masky koňa, kozy, býka a najtypickejšou maskou bol turoň. Okrem týchto masiek bývali vo fašiangovom sprievode aj masky farára, prespanky či starej baby.

Neprehliadnite: Fašiangy sú v plnom prúde

Typickými pochutinami bývali mastné jedlá a zabíjačkové špeciality. Ďalšou dôležitou skupinou jedál boli jedlá z vajec. O tých si ľudia mysleli, že im magicky privolajú plodnosť a hospodársku prosperitu. Rovnako dôležité boli fašiangové cestovinové jedlá podlhovastých tvarov, ktoré takisto mali symbolizovať nadchádzajúcu dobrú úrodu. Naši predkovia napríklad verili, že ak budú jesť rezance alebo šúľance, aj nasadené plodiny budú rovné a dlhé.

Fašiangové dni v skanzene pod Ľubovnianskym hradom

Podstata fašiangov je však ukrytá v symbolike pochovávania basy, ktoré predstavovalo komické stvárnenie skutočného pohrebu. Akt pochovania basy mal symbolický význam. Znamenal, že hudobné nástroje stíchnu, zábava sa končí a nastáva obdobie predveľkonočného pôstu.

Tesne pred Popolcovou stredou pozýva Ľubovnianske múzeum do skanzenu pod Ľubovnianskym hradom užiť si ešte posledné dni pred pôstom v duchu tradičnej fašiangovej zábavy. Nebude chýbať  fašiangový sprievod masiek, pečenie šišiek, zabíjačkové špeciality a nakoniec pochovávanie basy.

Účastníci v maskách alebo krojoch majú vstup na akciu zadarmo.

www.hradlubovna.sk