Fašiangy sú v plnom prúde. Viete kam za zimnou zábavou a fašiangovými maškrtami?


5497   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Fašiangy

Fašiangy sú v plnom prúde. Viete kam za zimnou zábavou? Inšpirovali sme sa na rôznych miestach Slovenska.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude…

Fašiangy

Je tu čas radosti, tancu, spevu, ale i zabíjačkových špecialít pred prísnym 40 dňovým pôstom. Tento rok pripadá začiatok pôstu pred popolcovou stredou 26.februára. Fašiangové obdobie bolo v minulosti čarovné a obsahovalo mnohé magické praktiky, úkony. Pripravovali sa rôzne – iba pre toto obdobie – typické maškrty a zabíjačkové špeciality. Fašiangy vždy sprevádzalo tajomno a veľa roztopašnej zábavy, masiek a prekáračiek. Posledné dni  tohto žartovného obdobia by mali byť plné bujarej zábavy. A potom cez pôst by sa mali ľudia uskromniť – v zábave i v jedle. V minulosti boli organizované maškarné sprievody, ktoré si svoju tradíciu zachovávajú dodnes. Tradícia obchôdzok s maskami nás stále sprevádza. Nezabúda sa na ne najmä na vidieku, v menších dedinkách. Našťastie, nie sú výnimkou ani v mestách.

Neprehliadnite: Kam za tradíciami? Fašiangové vínko a pravá domáca zabíjačka na Tokaji.

V minulosti mali byť masky čo najstrašidelnejšie. To preto, aby odplašili všetko zlé. Dodnes tento strašidelný a čarovný zvyk pretrval. Fašiangy nie sú však iba o strašidelnosti a jedení. Má ísť o uvoľnenú nekonvenčnú zábavu, keď sa na istý čas porušia zaužívané normy správania. Poďme sa teda spolu zabaviť. Ponúkame zopár tipov – kde a ako ich po tieto dni oslavujú.

V Tatranskej Lomnici sa 8. a 9. februára uskutoční zaujímavé fašiangové podujatie, ktorého sa určite zúčastnia aj mnohí zvedaví turisti a návštevníci Tatier. Chcete zažiť hravé vystúpenia psíkov, lavínové hry a úžasnú lyžovačku? Odvážni, malí aj veľkí, môžu vyskúšať, okrem iných atrakcií, aj psie záprahy.

Fašiangy v Modre

Fašiangy v Modre oslavujú ako tradične pred Kultúrnym domom 22. februára, kde nebude chýbať tradičná kapustová polievka, súťaž v jej varení, ochutnávka malokarpatských vín a tiež vystúpenia folklórnych skupín. Tradičné modranské fašiangové veselie by ste nemali vynechať.

22. februára ožije aj centrum Nitry! V srdci Nitry sa pripravuje fašiangový karneval masiek. Pre účastníkov bude pripravený klasický fašiangový jarmok, kde si návštevníci môžu vychutnať typické slovenské jarmočné gurmánske špeciality. O zábavu sa postará bohatý fašiangový sprievod s mažoretkami, ďalej predstavenia s folklórnymi skupinami a nebude chýbať pochovávanie basy na Svätoplukovom námestí.

Fašiangy v Nitre

Fašiangy v Malej Fatre, v rodisku Juraja Jánošíka, sú spojené s pretekmi koní. Ich súčasťou je tradičná zabíjačka. Pod sochou Juraja Jánošíka v Terchovej sa uskutočnia spomínané preteky v sobotu v dopoludňajších hodinách 22. februára. Nebude chýbať prehliadka všetkých karnevalových masiek; tie sú tradične inšpirované miestnymi zvykmi a námetmi.

Fašiangy v Mýte pod Ďumbierom

Fašiangy

budú oslavovať 22. februára aj na lyžiarskom svahu v Mýte pod Ďumbierom. Ľudová hudba, tradičné fašiangové špeciality spestria toto podujatie. A program je naozaj bohatý! Nakoniec všetkých návštevníkov čaká zábava v maskách priamo na svahu.

O pravú fašiangovú zábavu neprídu 22. februára ani na Dedovke. Zúčastnení budú mať možnosť vidieť pochovávanie basy, zabíjačku priamo na svahu a všetkých rozveselí sprievod masiek. Lyžovať je dovolené iba v maskách alebo krojoch. A samozrejme, bude sa súťažiť o najnápaditejšiu masku.

26. februára sa na svahu vo Vrátnej doline zídu karnevalové masky a budete sa môcť v nich aj lyžovať. Dopravu zabezpečí pripravený minibus, rozvoniavať budú tradičné šišky a iné miestne špeciality. Vyvrcholením bude súťaž o najlepšiu masku.

Fašiangy Snow Paradise Oščadnica

Pestrý fašiangový program je pripravený aj v známom v lyžiarskom stredisku Snow Paradise Oščadnica. Začne sa karnevalovou lyžovačkou v maskách a následne sa vyhodnotí najlepšia a najnápaditejšia maska.

Originálnu „východniarsku“ fašiangovú zábavu zažijete v Kežmarku. O dobrú náladu sa postará podtatranská ľudová hudba. Na fašiangovej zabíjačke v historickom centre mesta si sa stretnú hlavne gurmáni, ktorí si vychutnajú veľa kvalitného jedla a neviazanej zábavy.

Fašiangové zábavy sa blížia; ich magické čaro je nadosah a … dajte mi slaninky, nech sa vypasiem…

Natália Bosáková

Foto: Slovakiatravel