Skialpinizmus na Slovensku: 4 lyžiarske strediská sú už pripravené. Hor sa na lyže!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Skialpinizmus v lyžiarskych strediskách

Skialpinizmus priamo v lyžiarskych strediskách prináša mnoho výhod, obľubujú ho tak začínajúci, ako aj pokročilí skialpinisti. Predstavíme vám 4 slovenské lyžiarske strediská, ktoré sú skialpinistom otvorené a oplatí sa do nich zavítať.

Výhodou skialpinizmu v lyžiarskych strediskách sú najmä upravené zjazdovky, jednoduchá dostupnosť, ale aj bonusy v podobe bufetu či možnosti zapožičať si skialpinistickú výstroj. Myslieť však treba na to, že nie ste vo voľnej prírode, pohybujete sa v areáli lyžiarskeho strediska, kde je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Väčšina lyžiarskych stredísk predpisuje časový interval, v rámci ktorého sa skialpinisti môžu v areáli strediska pohybovať, niektoré lyžiarske strediská majú dokonca na zjazdovkách vyznačené trasy pre skialpinistov. Predtým, ako sa rozhodnete pre skialpinizmus v nejakom lyžiarskom stredisku, naštudujte si jeho podmienky, aby ste sa vyhli nedorozumeniam, alebo dokonca vážnym úrazom.

Keď poznáte základné pravidlá, hor sa na lyže! Tieto 4 slovenské lyžiarske strediská sú medzi skialpinistami najobľúbenejšie.

1. Jasná

Skialpinizmus v lyžiarskych strediskách, chopok

Lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách je pre skialpinistov doslova rajom. Okrem toho, že ponúka mnoho zjazdoviek vhodných pre začiatočníkov aj pokročilých skialpinistov, dostupné sú tu aj mnohé služby. Napríklad, požičovňa skialpinistickej výstroje na Lúčkach a Bielej púti. Funguje tu aj Skialp Centrum, ktoré okrem zapožičania výstroje ponúka aj kurzy skialpinizmu pre začiatočníkov.

Neprehliadnite: Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Príjemným bonusom je aj možnosť zohriať sa a dať si menšie občerstvenie v jednom z viacerých bufetov na zjazdovkách, ale aj priamo na vrchole Chopku. Skialpinistické trasy v Jasnej začínajú na Lúčkach a Bielej púti a končia na Chopku v nadmorskej výške 2004 metrov.

2. Snowparadise Veľká Rača

Skialpinizmus v lyžiarskych strediskách, snowparadise velka raca

Obľúbené lyžiarske stredisko vzdialené 36 km severne od Žiliny ponúka skialpinistom 3 trasy s celkovou dĺžkou 4,3 km. Trasy začínajú v lokalitách Dedovka a Lalíky, pričom v Dedovke je k dispozícii aj požičovňa kompletnej skialpinistickej výstroje. Vrchol strediska je vo výške 1050 metrov nad morom a jednotlivé trasy nie sú náročné, na svoje si tak prídu aj začiatočníci. Samozrejmosťou je občerstvenie v bufete na svahu.

3. Ski Park Kubínska hoľa

Skialpinizmus v lyžiarskych strediskách, kubinska hola

Lyžiarske stredisko Ski Park Kubínska hoľa neobľubujú len lyžiari a bežkári, v poslednej dobe sa stalo aj obľúbeným cieľom skialpinistov. Lákadlom je 14 kilometrov kvalitných zjazdoviek, ale aj nádherné výhľady z vrcholu Kubínskej hole vo výške 1396 metrov nad morom. Skialpinisti môžu na šliapanie využiť okraje zjazdoviek, no pripravená je aj špeciálna skialpinistická trasa vedúca mimo zjazdoviek, najmä cez les. Trasa až na vrchol Kubínskej hole je vhodná skôr pre skúsenejších skialpinistov, ale zvládnu ju aj začiatočníci. Dostupných je viacero bufetov.

4. Vysoké Tatry

Skialpinizmus v lyžiarskych strediskách, vysoke tatry

Skialpinizmus vo Vysokých Tatrách je možný na zjazdovkách zo Štrbského Plesa a Tatranskej Lomnice. Novinkou aktuálnej sezóny je možnosť zapožičania skialpinistickej výstroje, a to rovno na dvoch miestach – v požičovni Tatry Motion Rent & Service na Štrbskom plese pri zjazdovke Interski a Intersport rent v budove kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici. Skialpinizmus je možný na okraji všetkých zjazdoviek, samozrejmosťou je viacero bufetov a nádherné výhľady, ktorými sú Vysoké Tatry známe. Ak máte radi adrenalín, zúčastniť sa môžete aj organizovaného večerného výšľapu, ktorý sa koná každú stredu od 16:00 do 18:00 na zjazdovkách zo Štrbského Plesa a Tatranskej Lomnice.

Tak neváhajte a vyskúšajte si bezpečný a pohodlný skialpinizmus v niektorom z najznámejších lyžiarskych stredísk aj vy!

Dominik Parajka