Kapor obyčajný je najčastejší objekt rybárov. Poznáte TOP najlepšie nástrahy pre každého „kaprára“?


2180   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
kaprári

Kapor obyčajný je najrozšírenejšia a rybármi najvyhľadávanejšia ryba na Slovensku. Vyskytuje sa v podstate vo všetkých rybárskych revíroch. Dokonca aj v takých, ktoré nie sú celkom vhodné na jeho chov. Tento sen mnohých rybárov má rád teplejšie a tečúce vody, no vyšľachtené línie chovu sa usadili aj v stojatých vodách. Zvyčajne sa kapitálne kúsky chytajú v teplých vodách Podunajskej nížiny a na Východoslovenskej nížine. Viete akú návnadu treba použiť počas roka, ak chcete chytiť pekného kapríka?

Základné pravidlá

Kapor obyčajný je celoročná ryba, ktorá má výnimku na chytanie len na obdobie hájenia od 15. marca do konca mája. Počas mája sa dajú uplatniť výnimky na preteky a individuálny odchyt. Inak je chytanie kapra povolené počas celého roka a hlavná sezóna je počas mesiacov júl až koniec októbra. Vtedy je povolený lov počas celých 24 hodín dňa. Kapitálne kúsky možno odchytiť v údolných nádržiach a rybníkoch, pre divokú formu kapra je vhodné nahodiť návnadu aj v dolných tokoch veľkých riek,napríklad v toku Dunaja a jeho ramenách, či skúsiť šťastie ďalej na východe Slovenska.

Kŕmenie kapra je pri love dôležité

Kapor má rád teplejšie toky a teplejšie stojaté vody. Pri jeho love treba brať do úvahy najmä obdobie roka a vonkajšiu teplotu, ktorej je potrebné prispôsobiť aj kŕmenie. V zimnom a jarnom období to nie je potrebné s krmivom pre kapry preháňať, najmä ak je teplota vody do 12 stupňov Celzia. Ideálne je nalákať kapry na boilies, ktoré sa rozrežú na polovicu, aby sa ryby nezasýtili rýchlo a zdržali sa pri návnade s krmivom, kde bude číhať naša nástraha s háčikom. Tento spôsob je účinný pri chladnejšej vode, počas chladnejších dní pri hlbších vodách. Ak je voda plytšia a kapry sa vyhrievajú, dá sa použiť aj háčik s jednou nástrahou a nemusí sa uskutočniť kŕmenie kaprov krmivom. Ideálne je použiť svietiace a jasné farby návnady, ako je žltá alebo biela.

Neprehliadnite:

máte výbavu na poľovačku?
Poľovníctvu zdar! Máte správnu výbavu na poľovačku? Bez nevyhnutných súčastí ani na krok!

Trávenie v chlade je pomalé, dbajte na stráviteľnosť krmiva

Pri voľbe krmiva a návnady na kapry je potrebné dbať na to, že trávenie je v chladnejších vodách pomalšie a kapry sa môžu rýchlo nasýtiť, čo nám skracuje čas na úspešný záber. Pri chladnejšom počasí treba obmedziť tuk v krmive, ktorý v chlade tuhne. Krmivá obsahujú často tuk v podobe rôznej múčky a rybích olejov. Vhodnými sú preto boilies, ktoré nie sú vyrobené na báze živočíšnych prísad a vhodné sú najmä počas jarnej sezóny. Pri chladnejšom počasí sa menej kŕmi, preto je vhodné zvoliť návnady, ktoré sa rozpustia a sú aromatické. Počas leta a v teplej vode je voľba boilies s tukom dobrou voľbou, inokedy je lepšie siahnuť po návnadách na báze alkoholovej arómy a boilies predvariť, aby sa lepšie rozpustili pri chladnejšom počasí a v chladnejšej vode. Platí to aj pre pelety, pri ktorých je lepšie na jar siahnuť po tých, ktoré obsahujú menej tuku.

kapor rybári

Tradičné nástrahy pre netradičných „kaprárov“

Kapor obyčajný, najmä jeho výlov, je celá veda. Niekedy je dobré siahnuť po tradičných návnadách, ktoré bývajú najmä na jar a v chladnejších vodách atraktívnejšie, ako tradičné selektívne boilies, ktoré majú obľúbené kaprári nielen počas leta, ale aj na jar. Kaprár môže uspieť mnohokrát s tradičnou návnadu, ktorou môže byť prírodná dážďovka alebo kostné červy. Môže sa však stať, že návnadu ukoristia ostatné biele ryby, ktoré sú aktívnejšie najmä počas leta. Vhodné je kombinovať, pri obľúbených kostných červoch, umelé so živými. Kapor zaberie aj na cesto, no neodolá ani, keď ho privíta kukuričná návnada, ktorá je dobrá jednak na zakŕmenie, s kombináciou mäkkej a tvrdej návnady na vlasci. Kukurica je veľmi vhodnou návnadou pre svoju atraktivitu a aj výraznú farbu, ktorá zaberie najmä v stojatých a mútnejších vodách.

Vážení rybári, prajeme vám ľahkú odpoveď na tradičnú otázku: …berú, berú…?

Foto: pixabay