Skalné obydlia Brhlovce. Poznáte túto slovenskú raritu, ktorá neprestáva pútať pozornosť?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Skalné obydlia

Naše potulky po regióne Tekov pokračujú do zaujímavej lokality, ktorá svojou nevšednosťou celé roky zvyšuje pozornosť domácich a zahraničných návštevníkov. Ide o bezkonkurenčnú atrakciu, ktorej paralelu nájdeme s dobre známymi pueblami na americkom kontinente. Preto nezaváhajte a pri svojej ceste do Levíc, alebo do liečebných kúpeľov Dudince, si určite naplánujte malú odbočku. Návšteva slovenskej a stredoeurópskej atrakcie nepochybne prekvapí aj vás. Cieľom nášho zaujímavého výletu sú skalné obydlia Brhlovce.

BrhlovceBrhlovce

V pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v neveľkej obci Brhlovce sa nachádza vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach – Skalné obydlia Brhlovce. Predstavuje unikátnu ukážku osobitej formy ľudového staviteľstva. Samotný objekt síce pochádza z konca 19. storočia, no verne dokumentuje tunajší obvyklý spôsob tvorenia obydlí už dávno predtým. Pôvod má vraj v ochrane obyvateľov pred lúpežnými nájazdmi Turkov v stredoveku. Z obavy pred nimi si ľudia vytesávali do tufovej skaly obydlia. Dômyselné riešenie – zvonku ich nebolo vidieť. Ide o ojedinelé skalné obydlia v rámci celého Slovenska. Ich pôvod však nie je úplne jednoznačný. Niektorí historici ich spájajú s možnosťou úkrytov pred Turkami v 16. storočí, iní ich pôvod viažu k hospodárskej činnosti dorábania vína.

Skalné obydlia

Dnešná expozícia pozostáva z dvojpodlažného domu sčasti vytesaného do skaly. Návštevník na prízemí vidí skalnú letnú kuchyňu a komoru. Na poschodí je terasa a komôrky zariadené dobovým nábytkom, kamenárskymi výrobkami a náradím. Expozícia ľudového bývania je umiestnená v dome z roku 1932. Dokumentuje svojrázny spôsob bývania v regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto jedinečnej expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár.

Neprehliadnite:
Rotunda sv. Juraja – najstaršia stavba v strednej Európe

Brhlovce

V roku 1992 prešiel skalný objekt rekonštrukciou. O dva roky neskôr Tekovské múzeum v Leviciach za záchranu a využitie jedinečnej kultúrnej pamiatky získalo medzinárodné ocenenie Európa Nostra.

Skalné obydlia si môžete v letných mesiacoch pozrieť v pracovných dňoch od 9. do 16. hodiny.

 

Viac informácií nájdete na: www.muzeumlevice.sk