Skalné obydlia Brhlovce

Share:
Skalné obydlia

 

Ak vaše cesty povedú do Levíc či liečebných kúpeľov Dudince, určite si naplánujte aj malú odbočku a navštívte slovenskú a stredoeurópsku raritu – Skalné obydlia Brhlovce.

V pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v neveľkej obci Brhlovce v okrese Levice sa nachádza vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach – expozícia Skalné obydlia Brhlovce. Predstavujú unikátnu ukážku osobitej formy ľudového staviteľstva. Samotný objekt síce pochádza z konca 19. storočia, ale verne dokumentuje tunajší obvyklý spôsob tvorenia obydlí. Pôvod ma vraj v ochrane obyvateľov pred lúpežnými nájazdmi Turkov v stredoveku. Z obavy pred nimi si ľudia vytesávali do tufovej skaly obydlia, ktoré a zvonku nebolo vidieť.

Skalné obydlia

Dnešná expozícia pozostáva z dvojpodlažného domu sčasti vytesaného do skaly. Návštevník na prízemí vidí skalnú letnú kuchyňu a komoru a na poschodí malú terasu a komôrky zariadené dobovým nábytkom a tiež kamenárskymi výrobkami a náradím.

Neprehliadnite: Rotunda sv. Juraja – najstaršia stavba v strednej Európe

Brhlovce

V roku 1992 prešiel skalný objekt rekonštrukciou. O dva roky neskôr Tekovské múzeum v Leviciach za záchranu a využitie jedinečnej kultúrnej pamiatky – expozícia Skalné obydlia Brhlovce – získalo medzinárodné ocenenie Európa Nostra.

Skalné obydlia si návštevník v letných mesiacoch môže pozrieť v pracovné dní od 9. do 16. hodiny, alebo aj inokedy, ak sa na návšteve dohodne v Tekovskom múzeu v Leviciach.

Zdroj: www.muzeumlevice.sk