Východná opäť ožije folklórom


9184   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Východná

Najstarší a najväčší Folklórny festival Východná otvára svoje brány už 4. júla. Až do 7. júla tu prídu na amfiteáter desaťtisíce milovníkov slovenského folklóru, aby sa ho dosýta nabažili a na vlastnej koži zažili tunajšiu jedinečnú atmosféru. Rázovitá obec Východná sa už po 65. raz stane centrom slovenského folklóru.

Obec Východná leží v atraktívnom prostredí v blízkosti Vysokých i Nízkych Tatier. Východná je oslavou folklóru. Jej existencia výrazne prispieva k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry. Folklórny festival Východná je prehliadkou výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej ľudovej kultúry.

Východná

Prvý ročník festivalu sa uskutočnil vo Východnej na provizórnom pódiu v roku 1953 a trval len jeden deň. Počas 65-ročnej histórie sa z dedinského festivalu stala vrcholná prehliadka tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov aj so zahraničnou účasťou účinkujúcich i hostí.

Východná

Medzi 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Nebudú chýbať ani tri známe umelecké telesá: Umelecký súbor Lúčnica, SĽUK a Tanečné divadlo Ifjú Szivek.

Východná

Folklór je hlboko zakorenený v tradíciách a kultúre slovenského národa. Preto v nás pri každom kontakte dokáže vyvolávať radosť zo vzájomného stretnutia a oživovať nielen históriu, ale aj city. Kto ráz zažil tvorivosťou a emóciami nabitý festival, chce sa ho zúčastňovať už každý rok. K festivalu už neodmysliteľne patria aj ľudoví remeselníci a stále väčšiu popularitu si získavajú zážitkové programy – tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti.

Neprehliadnite: Otvorenie letnej sezóny na Slanickom ostrove umenia

Tohtoročným motívom festivalu sú najrozličnejšie hranice, ktoré ľudí dodnes delia. V skutočnosti nijaké rozdiely, obmedzenia, hranice by nemali predstavovať bariéru, ale naopak mali by byť mostom spájajúcim ľudí a regióny. Možno nás aj tohtoročný leitmotív festivalu o hraniciach medzi ľuďmi, ich stavaní, prekračovaní či búraní privedie k snahe, aby sme my ani naše potomstvo na našu spoločnú „ľudskosť“ nikdy nezabudli…

Folklórny festival Východná usporadúva Národné osvetové centrum v Bratislave v spolupráci s obcou Východná pod záštitou ministerky kultúry SR.

www.festivalvychodna.sk
www.nocka.sk