Vínne cesty Slovenskom


5258   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vínne cesty

Víno je na našom území obľúbeným nápojom. Jeho kvalitné značky sú stále viac vyhľadávané domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. Okrem úspechov konkrétnych kvalitných vinárov hra slovenské víno dôležitú úlohu aj v gastronómii a cestovnom ruchu. Jednotlivé vinárske oblastí lákajú milovníkov dobrého vína, kvalitného jedlá, dokonalého oddychu a ďalších turistických služieb pestrou ponukou obvykle sústredenou pod názov vínne cesty. Na Slovensku sa úspešne rozvíjajú najmä štyri vínne cesty – Malokarpatská, Kamenínska, Hontianska a Tokajská.

Malokarpatská vínna cesta

Vínne cesty, Malokarpatská

 

Zahŕňa Malokarpatskú vinohradnícku oblasť a spája bývalé kráľovské mestá s vinohradníckou tradíciou. Vínna cesta vedie od Bratislavy po Trnavu cez Sv. Jur, Pezinok a Modru. Každé z miest vyniká osobitosťou. Mesto Sv. Jur je Mestskou pamiatkovou rezerváciou, známe je aj prírodnou rezerváciou jazerných sedimentov a veľkomoravským hradiskom z 10. stor., Pezinok má vinohradnícke múzeum a Modra – perla Malých Karpát – sa preslávila slovenskou ľudovou majolikou. Návšteva spomenutých miest sa často spája s degustáciou vín a ochutnávkou miestnych gastronomických špecialít.

Odporúčame: Vôňa agátu otvára malohorešské pivnice

Kamenínska vínna cesta

Kamenínska vínna cesta

K najvýznamnejším vinohradníckym oblastiam u nás patrí okolie Štúrova, kde prvé vinice založili už Kelti. Stáročná tradícia, slnko a výborné podmienky južných svahov Faríckej pahorkatiny sú základom dobrej úrody hrozna a lahodného vína s príchuťou, ktorá je typická pre tokajské vína. Kamenínska vínna cesta sa od roku 1999 rozšírila z pôvodných 6 obcí na 16 a dnes je celé Dolné Pohronie súčasťou vínnej magistrály, ktorá je prepojená cyklistickou trasou pozdĺž Hrona s medzinárodnou Dunajskou cyklotrasou.

Hontianska vínna cesta

Hontianska vínna cesta

Občianske združenie Hontianska vínna cesta sídli v Hokovciach a spolu s 34 obcami prevažne bývalej Hontianskej župy na juhu Slovenska rozvíja vidiecku turistiku s využitím vinohradníckej a vinárskej tradície. Ochutnávku kvalitných vín a tradičných jedál rozširujú o príležitostné akcie, ako sú májové oslavy sv. Urbana – patróna vinohradníkov i súťaž v degustácii vín o Veľkú cenu Hontianskej vínnej cesty.

Tokajská vínna cesta

Tokajská vínna cesta

 

Tokaj je jedna z najvzácnejších a najuznávanejších vinárskych oblastí sveta. Tokajská vinohradnícka oblasť zahŕňa obce okolo Slovenského Nového Mesta. Dorábajú sa tu známe tokajské vína. Na ich výrobu sa môže použiť iba hrozno vypestované v registrovaných vinohradoch. Zlatistý mok, pochádzajúci odtiaľ, je už po stáročia označovaný ako Vinum Regnum, Rex Vinorum – Víno kráľov, Kráľ vín. Program TOKAJ WINE TRIP Vás pozýva do vínnych pivníc, vinární s originálnou architektúrou a pri ochutnávke vín vás pohostia tokajskými kulinárskymi špecialitami.