Vôňa agátu otvára malohorešské pivnice


6172   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vôňa Agátu

Areál tufových pivníc v Malom Horeši na juhovýchode Slovenska 17. – 18. mája už po jedenásty raz privíta milovníkov chutí prírodného vína. Top podujatie programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – Vôňa agátu – otvára pivnice miestnych vinárov širokej verejnosti.

Agátový háj v Malom Horeši je symbolicky spojený s mimoriadne obľúbenou vinárskou akciou – Vôňa agátu Deň otvorených pivníc. Uskutoční sa v areáli vinných pivníc tejto dolnozemplínskej obce tento víkend – 17. a 18.mája 2019. Lokálni vinári predstavia návštevníkom svoju produkciu priamo vo svojich unikátnych tufových pivničkách.

Vôňa Agátu

Takáto možnosť je tu vždy iba raz v roku. „Deň otvorených pivníc sa teší veľkej obľube aj u zahraničných návštevníkov – hlavne z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Českej republiky. Minulý rok naše skvelé vínka degustovali dokonca návštevníci z ďalekej Austrálie, Mexika i Lotyšska. Tak ako každý rok, aj teraz bude z čoho vyberať – vinári ponúkajú spolu 40 druhov vín,“ vysvetľuje starosta Malého Horeša Csaba Furik.

Vôňa Agátu

Podujatie sa postupne rozrastá a lákadlom pre návštevníkov nie je už len vynikajúca chuť prírodných vín rôzneho druhu, ale aj program na pódiu. Tunajšie vinárske pivnice a malebná obec sú naozaj jedinečným historickým miestom, ktoré stojí za to prebádať a spoznať aj cez gastronomický zážitok,“ pozýva do Malého Horeša predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Vôňa Agátu

Piatkový predvečer pod agátmi bude komornejší, určený pre menšiu skupinu fajnšmekrov. Na ochutnávku a prehliadku sa treba prihlásiť u horešských vinárov Pavla Geréšiho alebo Csabu Varkondu vopred.

Neprehliadnite: Nové vinárstvo na Tokaji – Chateau GRAND BARI

Pri pohári dobrého vínka sa návštevníci určite dozvedia mnoho zaujímavého o miestnych vinárskych tradíciách, o technológii výroby vína, jeho uskladnení i predaji. V programe na javisku vystúpi ženský spevácky zbor z Malého Horeša, folklórna skupina Jahodná, Agátovým hájom budú znieť aj operetné árie v podaní Lilly Dégneri retro hudba od Nosztalgie. Predvedú sa aj mladé talenty z Kráľovského Chlmca. Piatkový predvečer „Plný večer“ potrvá od 14. takmer do 22. hodiny. V sobotu sa vinné pivnice otvoria napoludnie a záver podujatia je plánovaný okolo 19. večer.

Agátový háj

Vstupenky si záujemcovia môžu kúpiť v predpredaji na www.terraincognita.sk, kde sú aj ďalšie informácie, alebo priamo v Malom Horeši. Kým na piatkovú degustáciu musia návštevníci pricestovať samostatne, v sobotu je pre hostí zabezpečená o 11.35 a 13.35 kyvadlová doprava do Malého Horeša od vlaku (zástavka Veľký Horeš). Večer je plánovaný odchod z Malého Horeša k vlaku o 18. hodine.

Zdroj: Košice region turizmus