Ako ďalej slovenský cestovný ruch? Prepad počtu návštevníkov a prenocovaní je aj v lete hrozivý


5180   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prepad počtu návštevníkov a prenocovaní bol aj v mesiaci jún hrozivý

Prepad počtu návštevníkov v júni o takmer 70% v ubytovacích zariadeniach, počas prvého mesiaca letnej turistickej sezóny, je jasným dôkazom katastrofálnej situácie v cestovnom ruchu. Mal by byť zásadným výkričníkom pre kompetentných! Pritom práve letné mesiace sú vrcholom turistickej sezóny, od ktorej závisí podnikanie prevažnej časti podnikateľov nielen v ubytovaní, ale aj v ďalších službách cestového ruchu.

Napriek skutočnosti, že ubytovacie zariadenia boli po postupnom otváraní ekonomiky už druhý mesiac otvorené a mohli tak poskytovať svoje služby turistom, záujem o tieto služby bol výrazne nižší. Veľká časť podnikateľov v ubytovaní i v ďalších službách cestovného ruchu je bytostne závislá od výkonov a tržieb letnej turistickej sezóny. Po takmer dvoch mesiacoch, počas ktorých boli povinne zatvorené, pokračoval výrazný prepad počtu návštevníkov a počtu prenocovaní.

Neprehliadnite:
O rezervácie a ubytovanie v slovenských hoteloch je malý záujem

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) na základe prieskumov a sledovania spotrebiteľského správania avizovala očakávaný prepad výkonov už pred letnou turistickou sezónou. „Každým dňom sa napĺňajú naše negatívne scenáre a dopady koronakrízy, na ktoré sme dopredu upozorňovali vládu a jednotlivé ministerstvá. Letná turistická sezóna tak môže byť poslednou pre množstvo podnikov v cestovom ruchu. Tieto dopady sú rovnako devastujúce pre veľké i malé podniky. Dopyt po ubytovacích službách s koncom letnej turistickej sezóny výrazne klesne, bez ohľadu na to, či ide o mestské alebo pobytové hotely“, uviedol Marek Harbuľák, generálny manažér AHRS.

Naliehavosť situácie

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) žiada predstaviteľov vlády, aby sa na nasledujúcom zasadnutí NR SR zaoberali aktuálnymi návrhmi. Asociácia zároveň vyzýva poslancov NR SR, aby svoje zistenia zo stretnutí s podnikateľmi v cestovnom ruchu, potvrdili podporou pri predkladaní a schvaľovaní návrhov na pomoc odvetviu. Viac ako 20 000 ľudí prišlo o svoje pracovné miesta v stravovacích či ubytovacích zariadeniach ešte pred letnou sezónou. Bez prijatia ďalších nástrojov pomoci môže toto číslo byť takmer dvojnásobné.

Ako ďalej?

Členovia a zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska sú znepokojení situáciou v odvetví a absenciou konkrétnych záchranných opatrení. Žiadajú, aby prezídium Asociácie zvolalo mimoriadne stretnutie podnikateľov a zamestnávateľov, ktoré by sa malo konať v Bratislave ako protestné podujatie.

Titulná foto: Shutterstock
www.ahrs.sk