Vedeli ste, že Bratislava je tretím najzelenším mestom pre turistov na svete?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bratislava, Hrad Devín

Určite ste počuli, že Bratislava je po islandskom Reykjavíku a novozélandskom Aucklande tretím najzelenším mestom na svete. Táto pozícia Bratislave rozhodne pristane. Zelenú Bratislavu nájdete na Železnej studienke, Kamzíku, či v Danubiane. Rozbehnutá letná sezóna ponúka množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí, ale aj  špeciálne gastronomické zážitky. Ponúkame vám množstvo tipov na letné augustové dni.

TIP: Dvory a pivnice

Množstvo dvorov a pivníc v Bratislave súvisí s vinohradníckou tradíciou mesta. Patria k najtypickejším črtám jej historického jadra. V stredoveku bol život väčšiny obyvateľov spätý s výrobou a predajom vína. Na dvoroch domov stáli preše a v pivniciach sa dorábalo víno. Dodnes má množstvo domov v starom meste zachované niekdajšie vínne pivnice a dvory. V pivniciach je umiestnených mnoho reštaurácií, barov, pubov, ale aj malých divadiel. V romantických dvoroch často nájdete starožitnosti, galérie či kaviarne. Keď sa chcete dostať Bratislave pod kožu, musíte byť patrične zvedaví. Neoľutujete.

Dvory a pivnice, Bratislava

Hoci sú takmer všetky bratislavské divadlá a koncertné sály počas leta zatvorené, návštevníci si môžu naplno vychutnať predstavenia pod holým nebom. K najobľúbenejším patria Shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade, počas ktorých môžete vidieť najznámejšie aj menej známe divadelné hry tohto legendárneho autora.

Tip: „Schöne Náci”

V snahe zatraktívniť pešiu zónu zadalo mesto koncom 90. rokov úlohu známym umelcom, aby vytvorili sochy pripomínajúce známe osoby minulosti. „Schöne Náci“, vlastným menom Ignác, bol v prvej pol. 20. stor. slávnym bratislavským excentrikom. Bol to chudobný samotár, ktorý sa živil čistením kobercov, ale do mesta na vychádzku si vždy vzal svoj starý frak, cylinder a paličku. Klobúkom zdravil okoloidúcich a dámam sa klaňal. Jednoducho patril k Bratislave a ľudia ho mali radi. Autorom sochy je akad. sochár Juraj Meliš.

Schöne Náci, Bratislava

Fanúšikovia hudobných festivalov si tiež prídu na svoje. Nikdy nesklame Viva Musica!, jedinečný letný open-air festival klasickej hudby. Mnoho koncertov je odohraných netradičným spôsobom, čo rúca mýtus o konzervatívnosti tohto žánru. Navyše, mnohé diela v sebe spájajú viacero štýlov, napríklad klasickú hudbu, jazz, rock alebo undeground.

Neprehliadnite: Zažite šerm a jedinečnú atmosféru…

K ďalším podujatiam kultúrneho leta patrí Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza, medzinárodný folklórny festival Slovakia folk, Medzinárodný mládežnícky hudobný festival alebo Hudba na Dunaji, cyklus večerných hudobných plavieb pre dospelých aj deti. Ak si myslíte, že toho stále nie je dosť, môžete si zájsť na komorné koncerty, ktoré sa konajú v historickom centre mesta.

Tip: www.uprising.sk

Ak máte radi remeslá, určite si nenechajte ujsť Dni majstrov, konajúce sa na prelome augusta a septembra. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) organizuje tento festival tradičných remesiel a remeselníckych výrobkov už od roku 1990. Počas dvoch dní ponúka návštevníkom ochutnávku gastronomických špecialít, tvorivé dielne, ale aj folklórnu hudbu a tance.

Jedinečné Slovenské Dni Majstrov ÚĽUV

Bratislava, Hrad Devín

Úplne z iného súdka je Festival historického šermu, hudby a remesiel na hrade Devín, ktorý sa nachádza neďaleko Bratislavy a dostanete sa naň autom alebo mestskou dopravou (MHD). Vďaka mnohým tvorivým dielňam a živým predstaveniam si ho určite obľúbia nadšenci histórie. Festival sa koná už viac ako desať rokov, zvyčajne na konci augusta.

Zelezna Studienka Lanovka

Bratislava, Železná Studienka

Ak prídete s deťmi, mali by ste určite spolu zájsť na Železnú studienku, odkiaľ sa lanovkou môžete vyviezť na Kolibu s televíznym vysielačom Kamzík s vyhliadkovou reštauráciou a barom. Na Kolibe si s rodinou nenechajte ujsť letnú bobovú dráhu, lezecké centrum alebo vedecké centrum pre malých vedcov Atlantis.

Tip: KAMZÍK TV veža

Televízna veža postavená v rokoch 1967-74 na vrchu Kamzík nad Bratislavou patrí neodmysliteľne k dominantám mesta. Vďaka svojej výške takmer 200 m je viditeľná z veľkej diaľky. Vo výške 80 m sa nachádza vyhliadková reštaurácia s otočnou podlahou, vďaka ktorej sa nemusíte pohnúť od stola a pritom vidíte nielen celú Bratislavu, ale pri dobrom počasí aj Viedeň.

Bratislava, Kamzík Veza

Ďalšou zaujímavou možnosťou je výlet loďou k hradu Devín alebo k múzeu moderného umenia Danubiana v Čunove, pričom pre spestrenie sa na cestu späť do mesta môžete vybrať MHD alebo na bicykli, ktorý si so sebou môžete zobrať na palubu.

Vylet Lodou Hrad Devin

Počas horúcich letných dní ponúkajú mnohé bratislavské jazerá príjemné schladenie. Čakajú na vás napríklad Rusovské či Vajnorské jazerá, Kuchajda alebo Zlaté Piesky s toboganom, vodným lyžovaním, člnkovaním, ihriskami… Športoví fanúšikovia sa môžu zúčastniť podujatia Bratislava in-line, ktoré sa počas letných mesiacov koná každý piatok. Nadšenci na kolieskových korčuliach jazdia nočnými ulicami bez toho, aby sa museli vyhýbať autám. Trasy aj štartovacie miesta sa menia každý piatok, preto si nezabudnite všetko vopred skontrolovať. Do tohto podujatia sa môže zapojiť hocikto, bez ohľadu na vek. Ak nemáte korčule, nezúfajte, dajú sa požičať.

Foto: Visitbratislava