Quo vadis slovenský cestovný ruch? O polovicu menej ubytovaných turistov za minulý rok a tento rok…?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
, Quo vadis slovenský cestovný ruch, O polovicu menej ubytovaných turistov za minulý rok a tento rok, cestovny ruch, krizaQuo vadis slovenský cestovný ruch? O polovicu menej ubytovaných turistov za minulý rok a tento rok, cestovny ruch, ubytovanie

Ubytovaní turisti sú dôležitý ekonomický ukazovateľ. Tvoria až 70% tržieb v odvetví cestovného ruchu. Opatrenia prijaté v súvislosti s II. vlnou pandémie, akými sú zatvorené ubytovacie zariadenia, interiéry a exteriéry reštaurácií, zatvorené bazény či akvaparky, wellness centrá, ale i lyžiarske strediská. To všetko spôsobuje a výrazne naznačuje, že slovenský cestovný ruch sa prepadne ešte hlbšie a situácia bude v tomto roku ešte horšia ako vlani.

Najskôr zopár údajov

Podľa zverejnených údajov Štatistického úradu SR klesol v roku 2020 počet prenocovaní o 44,7%, čo spôsobilo pokles v tržbách o 46,4%, v porovnaní s rokom 2019. Najväčší pokles bol zahraničných turistov, ktorých počet prenocovaní v uplynulom roku klesol o viac ako 62%, čo predstavuje 3,9 milióna prenocovaní. Počet prenocovaní domácich turistov bol nižší o 35% ako v roku 2019 a to je viac ako 4 milióny prenocovaní. Celkový pokles počtu prenocovaní dosiahol 7,9 milióna prenocovaní.

Slovensko a jeho cestovný ruch

Slovensko zatiaľ nie je v hľadáčiku turistov. Záujem hostí počas letnej sezóny výrazne ovplyvní predovšetkým skutočnosť, že Slovensko nedokáže účinne bojovať s dôsledkami pandémie. Zo spotrebiteľských prieskumov vyplynulo, že pri výbere destinácie na dovolenku, bude zohrávať najdôležitejšiu úlohu schopnosť krajiny, resp. destinácie manažovať pandémiu a vakcinácia.

Quo vadis slovenský cestovný ruch, O polovicu menej ubytovaných turistov za minulý rok a tento rok, cestovny ruch, kriza

Pretrvávajúce opatrenia

Aktuálna situácia a výhľad do blízkej budúcnosti nedávajú podnikateľom a zamestnávateľom v cestovnom ruchu nádej na skoré otvorenie. Čo robiť, ak nebudú prijaté účinne opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia? Sú dôvodné obavy, že prijaté obmedzenia a zákazy poskytovania služieb cestového ruchu môžu pretrvávať až do začiatku letnej turistickej sezóny.
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) spracovala predpokladaný vývoj počtu prenocovaní v roku 2021.

Neprehliadnite:
Ako ďalej slovenský cestovný ruch?
Prepad počtu návštevníkov a prenocovaní je aj v lete hrozivý

Čo prezrádza prognóza?

Aktuálna prognóza vychádza zo spotrebiteľských prieskumov v kľúčových európskych krajinách s tradične vysokým potenciálom turistov, na základe prieskumu a porovnania prijatých reštrikcií v európskych krajinách a prieskumoch medzi ubytovacími zariadeniami. AHRS očakáva pretrvávajúci pokles počtu turistov v roku 2021, čo spôsobí výrazný pokles v tržbách nielen v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, ale aj v ďalších službách cestovného ruchu.

Očakávaný pokles

V porovnaní s rokom 2020 bude pokračovať menší záujem zahraničných turistov. Prejaví sa to v poklese prenocovaní o 70% v porovnaní s rokom 2019. Zo zahraničných turistov sa budeme spoliehať predovšetkým na českých a poľských turistov. Ani záujem domácich turistov nebude vyšší, práve naopak. V tomto roku očakávame pokles počtu prenocovaní o 38%. Predstavuje to menej ubytovaní v porovnaní s rokom 2019 o viac ako 4,3 milióna. Počet prenocovaní tak klesne o viac ako 8,7 milióna prenocovaní. A to je najhorší výsledok za posledných 23 rokov.

Jesenné stretnutie hotelierov, Quo vadis slovenský cestovný ruch, O polovicu menej ubytovaných turistov za minulý rok a tento rok, cestovny ruch, kriza

Nevyhnutné opatrenia

Vláda SR by mala bezodkladne rozhodnúť o vyčlenení ďalších prostriedkov na pomoc pre cestovný ruch. Zároveň AHRS pripomína záväzok Vlády SR. Vo svojom programovom vyhlásení si dala za úlohu vytvorenie novej agentúry na podporu cestovného ruchu. Práve v tejto dobe je viac ako žiaduce, aby agentúra bola zriadená čo najskôr. Mohla by tak urýchlene naštartovať všetky aktivity a podporiť slovenský cestovný ruch po jeho znovuotvorení.

Viac na: www.ahrs.sk