Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj! Cyklistická doprava sa stala naozajstným globálnym fenoménom.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj! Cyklistická doprava, Slovnaftbajk

Dve kolesá – jedno vpredu a druhé vzadu – ovládli svet a už poriadne dlho ovplyvňujú štatistiky o najrozšírenejšom spôsobe dopravy. Cyklistická doprava sa stala naozajstným globálnym fenoménom. Denne ovplyvňuje životy miliónov ľudí na všetkých kontinentoch.

V Bombaji, v Pekingu,… ako nevyhnutný dopravný a výrobný prostriedok. V Miláne, Kodani, Amsterdame,… ako spoľahlivá preprava po mestských cyklistických magistrálach. A v našej Bratislave? Ako efektívny prostriedok na prepravu preplnenými ulicami v ranných a popoludňajších dopravných špičkách či dostupná voľnočasová aktivita. Na sútoku krásneho modrého Dunaja a Moravy sa cyklistika stáva súčasťou bežných dní a blýska sa jej na lepšie časy.

Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj! Cyklistická doprava, Slovnaftbajk

Bikesharing v Bratislave

Sú tomu dva roky, čo sa naše hlavné mesto zaradilo do vyspelej rodiny európskych miest, ktoré začali veľmi vážne pristupovať k obhajobe zdravej a ekologickej cyklistickej dopravy. Dôvodov sa tu nakopilo za desiatky rokov neúrekom. Dokonca do takej miery, že bolo potrebné okamžite niečo zásadné urobiť. V spolupráci so spoločnosťou Slovnaft urobila v roku 2018 aj Bratislava významný krok v ústrety cyklistom. V skúšobnej prevádzke obyvatelia otestovali moderný, funkčný a atraktívny systém zdieľania bicyklov – bikesharing a následne sa projekt rozbehol naplno.

Neprehliadni:
Jeden deň na Bratislavu nestačí!
Vychutnajte si 72 hodín v hlavnom meste a jednu noc v hoteli dostanete zadarmo

Slovnaft BAjk

Iniciatíva spoločnosti Slovnaft má zmysel nielen s ohľadom na podporu cyklodopravy za oddychom. V prvom rade s dôrazom na ekológiu a podporuje ďalší procyklistický argument – odľahčenie individuálnej automobilovej dopravy a súčasne propaguje zdravý životný štýl. Dva roky služba Slovnaft BAjk zbiera potrebné skúsenosti, zdokonaľuje sa a hľadá optimálny model bratislavského bikesharingu. Ako sa napĺňajú sny o najväčšom projekte svojho druhu v Slovenskej republike? Najlepšou odpoveďou – a zároveň dôkazom o úspechu projektu  – je niekoľko stovák charakteristických žltých Slovnaft BAjkov denne jazdiacich po meste.

Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj! Cyklistická doprava, Slovnaftbajk

Zopár technických údajov

Oproti nedávnej minulosti sú bicykle čoraz v lepšej technickej kondícii s viacerými vylepšeniami a rozširujúcim sa servisom. V uliciach Bratislavy je inštalovaných vyše sto tzv. dokovacích staníc. Ich lokality boli dôkladne vyberané tak, aby umožňovali čo najefektívnejšie napojenie užívateľov na cyklotrasy a prestupy na spoje bratislavskej mestskej hromadnej dopravy. Vzdialenosť medzi stanicami je užívateľsky príjemných 300 až 500 metrov. Smart bicykle pre bratislavský Slovnaft BAjk systém obsahujú – okrem zabudovaného počítača – napríklad aj GPS systém. Na základe toho vie spoločnosť spolu s mestom optimalizovať cyklotrasy. Špeciálna hliníková konštrukcia zabezpečuje nižšiu hmotnosť mestského bicykla. To zvyšuje komfortnejšiu jazdu v porovnaní s inými bicyklami podobných bikesharingových systémov v Európe.

Presvedčte sa aj vy už dnes…

Využívanie bikesharingu prináša niekoľko benefitov. V prvom rade – rýchlejšiu prepravu po hlavnom meste, nie zanedbateľnú úsporu nákladov na dopravu, či zlepšovanie vlastnej fyzickej kondície. A čo je – s ohľadom na budúcnosť – to najdôležitejšie? Citeľné zníženie tvorby emisií, teda ochrana životného prostredia. Environmentálne aktivity sú v dnešnom svete totiž absolútnou prioritou pre ďalší vývoj a zlepšovanie podmienok pre život už tejto našej a nasledujúcich budúcich generácií. 

Vyčisti si hlavu, nielen ruky! Máš to v nohách. Bajkuj! Cyklistická doprava, Slovnaftbajk

Zelená zelenej doprave

Chytiť na všetkých križovatkách zelenú si praje určite každý účastník cestnej premávky. Slovnaft BAjk má od istého času prioritne nastavenú zelenú vlnu, čo je výborný predpoklad napĺňať túto myšlienku v Bratislave a jej zázemí. Prajme si spoločne, aby prevažovala hromadná doprava v meste na princípe ekologickej koľajovej elektrickej trakcie vo vzácnej symbióze s individuálnou dopravou na dvoch kolesách s naším vlastným pohonom…

Slovnaftbajk logo

 

 

Viac na: www.slovnaftbajk.sk