Sitniansky cyklistický okruh nie je iba výlet na dvoch kolesách po stopách tureckých vojen.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sitniansky cyklistický okruh

Sitniansky cyklistický okruh je typickou cykloturistickou trasou, ktorá dokáže na jar preveriť kondíciu štiavnických cyklistov po zimnej prestávke, ktorá sa neplánovane ešte o pár týždňov navyše predĺžila. Trasa meria približne 50 km. Dá sa  prejsť za 3 – 4 hodiny. Vedie po asfaltových cestách s menšou premávkou, čo ju robí atraktívnou a vyhľadávanou. Je vhodná pre všetky typy bicyklov i na rodinný výlet s deťmi. Celý okruh je vyznačený ako červená cykloturistická trasa.

Sedlo Peciny, Sitniansky cyklistický okruh

Sedlo Peciny

Veľká Vindšachta

Veľká Vindšachta

Počúvadlianske jazero, Sitniansky cyklistický okruh

Počúvadlianske jazero

Dedina Počúvadlo, Sitniansky cyklistický okruh

Obec Počúvadlo

Sitniansky cyklistický okruh

Začína sa v Banskej Štiavnici. Vydáte sa smerom na Levice. Na sedle Peciny nad vodnou nádržou Veľká Vindšachta odbočíte na Počúvadlo. Po chvíli prídete k Počúvadlianskemu jazeru, kde je asi najväčšie turistické stredisko tohto regiónu. Trasa pokračuje malebnými dedinkami Počúvadlo, Baďan a Beluj. Najvyššiu horu Štiavnických vrchov Sitno so zrúcaninou hradu obchádzate z juhu.

Dedina Baďan, Sitniansky cyklistický okruh

Obec Baďan

Dedina Beluj, Sitniansky cyklistický okruh

Obec Beluj

Sitno vrchol juh

Sitno – vrchol

Neprehliadnite:
Za novými zážitkami Kolpašskou cyklotrasou okolo Banskej Štiavnice

Hrad Sitno, Sitniansky cyklistický okruh

Hrad Sitno

Niekdajší hrad Sitno, opradený skutočnými i neskutočnými povesťami, chránil v minulosti prístupové cesty k banským mestám. Bol aj súčasťou protitureckej obrannej línie. Spomínané dedinky vznikli už v 13. storočí v rámci kolonizácie územia pod Sitnom. Zachovaná ľudová architektúra a pokojný až ospanlivý spôsob života ich obyvateľov, pôsobia ako balzam na dušu dnešného uponáhľaného človeka.

Obec Prenčov

Obec Prenčov

Prameň Samaritánka

Prameň Samaritánka

Z Beluja pokračujete do Prenčova a pripájate sa na cestu do Banskej Štiavnice. Asi tri kilometre za Prenčovom sa zvykneme zastaviť pri pramení Samaritánka s výbornou pitnou vodou. Vyskúšajte! Občerstvení mierne stúpate širokou dolinou a o po krátkom čase prídete do Svätého Antona. Pokojne si môžete dopriať prehliadku už otvoreného tamojšieho kaštieľa.

Svätý Anton kaštieľ

Svätý Anton kaštieľ

Banská Štiavnica Kalvária, Sitniansky cyklistický okruh

Banská Štiavnica Kalvária

Cieľ nášho cyklistického putovania – Banská Štiavnica – je už na dohľad. Spokojnosť z krásneho dňa bude dokonalá, ak nevynecháte ani ponuku miestnych gastronomických špecialít. Z chutí po cyklistickej trase budete naozaj príjemne prekvapení!