Jesenná cyklistika ako favorit pre relax v prírode. Viete však ako sa správne obliecť a aká výbava by vám nemala chýbať?


4058   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
e-bike,Jesenná cyklistika – aké oblečenie by vám nemalo chýbať

Jeseň je v plnom prúde. A vy sa – aj napriek chladnejšiemu počasiu – nechcete vzdať jazdenia na bicykli? Či už bicyklujete rekreačne, športovo, alebo na bicykli dochádzate do práce, základom jesennej cyklistiky je predovšetkým vhodné oblečenie. Jesenná cyklistika si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Aké oblečenie by vám nemalo chýbať? Na pár námetov nie je nikdy neskoro.

Jeseň je pre cyklistov pomerne zradné obdobie. Počasie je nevyspytateľné, teploty dokážu v priebehu niekoľkých hodín prudko klesnúť a tma už prichádza oveľa skôr, ako by sme možno čakali. Napriek tomu je jeseň nádherným obdobím, keď môžete na bicykli objavovať nádherné farebné prírodné scenérie. Avšak, pri nevhodnom oblečení sa jesenná jazda na bicykli môže skončiť nepríjemne – nádchou, chrípkou, či iným ochorením, ktoré je vyvolané pobytom v chlade a vlhku. Našťastie, moderné cyklistické oblečenie vás pred všetkými neduhmi jesenného jazdenia spoľahlivo ochráni.

Jesenná cyklistika – aké oblečenie by vám nemalo chýbať

Ponuka cyklistického oblečenia určeného na chladné a mokré jesenné či zimné dni je skutočne široká. My sme pre vás vybrali prehľad tých najdôležitejších kúskov oblečenia, ktoré by rozhodne nemali chýbať vo vašej cyklistickej kolekcii.

1. Návleky na ruky a nohy

Ideálnym riešením na jesenné jazdy v pomerne teplých dňoch, keď sú teplé bundy zbytočné, no v krátkych nohaviciach a drese by vám už bolo trochu chladno. Praktické návleky na ruky a nohy ochránia odhalené časti vášho tela pred náporom chladného vzduchu. Vďaka priedušnému dresu s krátkymi rukávmi sa však nebudete zbytočne potiť. Keďže návleky zaberú len málo miesta, môžete ich kedykoľvek dať dole a odložiť do vrecka.

Jesenná cyklistika – aké oblečenie by vám nemalo chýbať

2. Cyklistické bundy a vesty

Kvalitné cyklistické vesty sú skvelým riešením, ako udržať stred tela v teple. V skutočne chladných jesenných dňoch však vesta nestačí a k slovu sa dostávajú plnohodnotné cyklistické bundy. Tie sú vyrobené z príjemného pružného materiálu, ktorý je tenký a ľahký. Zároveň vás dokonale ochráni pred vetrom, chladom a dažďom. Niektoré cyklistické bundy si dokonca viete zbaliť do malého vrecúška, ktoré môžete nosiť vo vrecku.

Neprehliadnite:
Cyklistické zážitky pokračujú. Poznáte asfaltové cyklotrasy na Slovensku a kde ich nájdete najviac?

3. Čiapky a nákrčníky

Popri tom, ako pred chladom spoľahlivo ochránite trup, ruky a nohy, netreba zabúdať ani na ďalšie citlivé časti tela – krk a hlavu. V zimnom období sa oplatí nosiť nákrčník, ktorý pred chladom ochráni nielen váš krk, ale dokážete si ním prekryť aj ústa a nos, vďaka čomu obmedzíte dýchanie studeného vzduchu. Pred chladom je potrebné chrániť aj samotnú hlavu. Špeciálne cyklistické čiapky sú tenké, no mimoriadne teplé zároveň. Bez akýchkoľvek problémov si na ne viete dať prilbu a užívať si jazdu aj počas najchladnejších dní bez pocitu zimy.

Jesenná cyklistika – aké oblečenie by vám nemalo chýbať

4. Rukavice

V neposlednom rade, špeciálnu pozornosť si zaslúžia aj ruky. Tie pri bicyklovaní nekonajú takmer žiaden pohyb, takže sú slabšie prekrvované a ako prvé musia odolávať náporu chladu. Práve preto je potrebné patrične ich ochrániť, ideálne pomocou kvalitných cyklistických rukavíc. Tie sú vyrobené z teplého nepremokavého materiálu, ktorý je však tenký, aby umožnil prstom citlivo ovládať brzdové páčky.

Tak ako? Naše dobre mienené a užitočné rady urobia z vašich cyklistických ciest plnohodnotné zážitky aj v menej priaznovom jesennom počasí. To vás už nezaskočí. Vďaka týmto základným prvkom cyklistickej výbavy bude vaše jesenné jazdenie zážitkom, ktorého sa nebudete vedieť nabažiť!

Dominik Parajka